sklenar zdenek obraz
V České republice snad není nikoho, kdo by se s jeho tvorbou nesetkal. Jeho ilustrace k Starým řeckým bájím a pověstem Eduarda Petišky znají snad všechny děti i ve Francii, neboť knížka v této podobě tam byla léta povinnou četbou. Univerzální sdělnost a originalita Sklenářových děl se potvrdila senzačním úspěchem loňské výstavy v Národní galerii Číny v Pekingu.


Zdeněk Sklenář (*15. 4. 1910 – †19. 4. 1986) vystudoval VŠUP u prof. Zdeňka Kratochvíla, člen SVU Mánes, Hollaru. Na VŠUP také pak pracoval – po válce pět let jako asistent Františka Muziky, od roku 1969 do roku 1977 vedl ateliér ilustrace a užité grafiky, zároveň byl vedoucí katedry malby, grafiky kresleného a loutkového filmu.

Již druhým rokem ohromuje Česká republika Čínu a svět dílem malíře Zdeňka Sklenáře. Pro Čínu je Zdeněk Sklenář obrovským zjevením a objevem, je pro ni umělcem, kterého si doslova přivlastnila. Číňané přehodnotili jeho odkaz světu umění, nezatíženi naším západním modernistickým pohledem.


sklenar divka s vejirem 1939
Zdeněk Sklenář – Dívka s vějířem, 1939

V roce 2007 navštívil Prahu a Galerii Zdeněk Sklenář pan Fan Di’an, ředitel Národní galerie Číny v Pekingu (NAMOC – National Art Museum of China, Beijing), zásadní kapacita v oboru současného umění.
Tehdy poprvé uviděl dílo Zdeňka Sklenáře. Mimořádně ho zaujalo a rozhodl se ho vystavit v Číně. Impozantně nainstalovaná výstava Čína Zdeňka Sklenáře, která přinesla díla ovlivněná kulturou Říše středu, proběhla v Národní galerii Číny v Pekingu v dubnu roku 2009. Výstava, připravená Galerií Zdeněk Sklenář, se setkala se senzační odezvou čínských umělců a kurátorů, ale také s mimořádným zájmem veřejnosti. (Přípravy a průběh výstavy, a také svědectví o Sklenářově pobytu v Číně roku 1955, přináší film Čína Zdeňka Sklenáře v režii Martina Dostála.) K výstavě byla vydána ve skvostné úpravě výpravná kniha Zpěvů staré Číny se Sklenářovým obrazovým doprovodem. Výstava a kniha vyburcovala čínské znalce umění a vzbudila obrovský zájem o českou kulturu.

sklenar cinske pavilony 1961
Zdeněk Sklenář – Čínské pavilony, 1961

Výstava v českém pavilonu na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji – expozice Zdeněk Sklenář Opičí král.
Příběhy největšího čínského hrdiny, který již pět set let žije v srdcích a hlavách všech generací čínského národa, ožily na EXPO 2010 zásluhou nesmrtelných ilustrací Zdeňka Sklenáře. Původní české vydání vyšlo v roce 1959 a stalo se legendárním. Výstava původních ilustrací je povýšena interaktivní animovanou projekcí, kterou na základě Sklenářova díla vytvořil Ondřej Doležal se studiem pixl-e. Projekt Opičího krále pro Šanghaj vznikl v pražské Galerii Zdeněk Sklenář speciálně pro zahajovací výstavu v českém pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji. Tato expozice zaznamenala neuvěřitelný úspěch, navštívily ji doslova statisíce diváků.
Řada z nich pak pokračovala v návštěvě EXPO 2010 s maskou Opičího krále na obličeji. Masek bylo podle původní Sklenářovy kresby vytvořeno několik set tisíc a malí i velcí s nimi roznášeli a roznáší slávu Opičího krále po aerálu EXPO 2010 i za jeho hranicemi. Opičí král se opět vrátí do Šanghaje v říjnu na závěr světové výstavy. Pro významné hosty českého pavilonu na EXPO 2010 v Šanghaji byla studiem pixl-e vytvořena výpravná dárková kazeta Opičího krále s řadou katalogů prací Zdeňka Sklenáře a s předměty, upomínajícími na tuto legendární knihu.

opici kral
Kniha Opičího krále

V úterý 11. května 2010 byla v Pekingu, v posvátném parku Beihai, ležícím bezprostředně u Zakázaného města, před řadou novinářů a televizních kamer slavnostně představena čínská kniha Opičího krále, vytvořená na základě původních ilustrací Zdeňka Sklenáře. Kniha se okamžitě setkala s neskrývaným obdivem. Čínská kultura již považuje Zdeňka Sklenáře za svého autora. Je fascinovaná Sklenářovou schopností pochopit a tvůrčím způsobem využít tradici čínského umění. Číňané obdivují Sklenářovu fúzi západního a čínského myšlení a zobrazení. I pro nás je osvobozující pohled jiné kultury na klasika českého malířství.

Čínský úspěch Zdeňka Sklenáře rezonuje nebývalou měrou také v České republice.
Výstava Čína Zdeňka Sklenáře, která proběhla v loňském roce v pražské Galerii Zdeněk Sklenář, připomněla pekingskou expozici. V témže roce byl slavnostním křtem knihy Zpěvy staré Číny otevřen Vítkovický zámeček v Ostravě. A sklenářovský mýtus kulminuje v jeho letošní rozsáhlé retrospektivní výstavě, pořádané Galerií hlavního města Prahy a Galerií Zdeněk Sklenář v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Výstavu doprovází výpravný katalog ve vzrušující grafické úpravě Aleše Najbrta a Mikoláše Macháčka. Vyšla kniha Vzpomínání, první vydání autobiografických vzpomínek Zdeňka Sklenáře. Martin Ulčák připravuje k vydání knihu nazvanou Sklenář, kde s pomocí fotografií Martina Poláka uvádí do velkolepého světa umělcových obrazů. A vynikající znalec čínského umění a také obdivovatel Sklenářova díla, sinolog Josef Hejzlar, připravil knihu Jak pěstovat klid a mír, která plasticky přibližuje Čínu z doby Sklenářova pobytu. A první dáma české kunsthistorie Ludmila Vachtová píše zásadní Sklenářovu monografii.

Portrait of Sklenar: Digital archive of Šechtl & Voseček Studios
http://sechtl-vosecek.ucw.cz/en/cml/dir/Zdenek_Sklenar.html

sklenar cinska zelva 1958
Zdeněk Sklenář – Čínská želva, 1958

http://www.zdeneksklenar.cz/