mlcoch zdenek portret portarit
Zdeněk Mlčoch patřil dle slov dalšího kolegy, spojeného s nakladatelstvím Albatros, Josefa Bruknera k tzv. krotké generaci.


Dnes mi to přijde úsměvné, když si vzpomenu na robustního, dobrosrdečného a většinou bujného Hanáka, kterého jsem potkávala v nakladatelství I na Starém Městě. Ale tak je zařazen I kunsthistoriky např. v dizertační práci Kateřiny Tučkové na téma Skupina Radar.
Navázali na Skupinu 42, z které někteří do Radaru přešli a po jedno desetiletí představovali krotký modernismus (1961 – 1971) s různým počtem členů (nejvíce 28) se společným tématem – město, civilizace, technika. 

mlcoch jagr redakce albatros
Foto: Skupina čtyř – zakládajících RADAR: zleva / Skála, Foll, Mlčoch, Rotrekl

Zdeněk Mlčoch s Dobroslavem Follem a Františkem Skálou byli ve výtvarné redakci SNDK (později Albatros) a s Vladimírem Kovaříkem tvořili také recesistické komorní houslové kvarteto.
Zdeněk Mlčoch (prof. Ant. Pospíšil, Karel Svolinský) přišel do nakladatelství 1. 5. 1950 a pracoval tam až do důchodu. Ovlivnil tak jako výtvarný redaktor, také ilustrátor a grafický úpravce celou řadu knih pro děti a mládež, byl osobností Šrámkovy Sobotky, namaloval obrazy, vytvořil volné grafiky, plakáty, ex libris, byl významnou a dobrou duší výtvarné redakce, mnohdy stejně tak jako ostatní jeho kolegové, na úkor své vlastní tvorby.
Je mi jen velmi líto, že asi už neuvidím jeho poslední práce, hlavně jeho fialové plátno s havrany, o kterém vím jen z vyprávění.

alb6
Foto: Část výtvarné redakce v Sobotce: zleva / Zdeněk Kudělka, Jaromír Zápal, Zdeněk Mlčoch, Jindřich Kovařík, Lumír Ševčík

albatros_hiistory
Foto: Výtvarná redakce Na Perštýně: zleva / Jan Žbánek, Vladimír Vimr, Milada Čvančarová, Lumír Švčík, Zdeněk Mlčoch, Zdeněk Kudělka, Luděk Vimr, Jindřich Kovařík

mlcoch karluv most


mlcoch kone

mlcoch divka
mlcoch dum