nesvadba 90
Miloš Nesvadba (17. 4. 1925 – 22.7. 2020) byl populární ilustrátor dětských knih, malíř i herec. Kariéru začínal jako dvacetiletý ve Studiu Národního divadla u Jindřicha Honzla a roku 1948 přešel do činohry. Jeho doménou byly hlavně role komické. Na filmovém plátně se objevil ve více než ve 30 filmech. Známá je jeho role prince ze Země vycházejícího slunce v Pyšné princezně. V národním divadle hrál až do svých 89 let. Do nebytí odešel ve svých 95 letech.

Ilustroval nezaměnitelným stylem desítky knih, zejména pro děti.
Základy ilustrování se jako autodidakt učil se především od Josefa Lady a Ondřeje Sekory. Je autorem komiksu Chytří psíci jezevčíci, který od roku 1977 vycházel na pokračování ve Čtyřlístku nebo v témže časopisu seriál o kocourovi Damiánovi. Mnozí starší vzpomenou na Evičku a pejska Monoklíčka. Jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, přispíval také do Dikobrazu.
Nedávno ilustroval například Vodňanského básničky Moje tužka ušatá. Audiokniha pohádek, Miloš Nesvadba Dětem, poprvé vyšla na LP v roce 1989 a dodnes je v prodeji.

Svého času pokryl Ladislava Dvorského, když nemohl za bolševika vycházet. Např. jeho knížky Bubetka v Praze a Bubetka a Smítko vyšly nejen s jeho ilustracemi, ale i pod jménem Miloš Nesvadba.

Největší popularitu si získal v televizních pořadech pro děti, kde kreslil, hrál a vystupoval se Štěpánkou Haničincovou.


nesvadba tuzka usata 2


nesvadba tuzka usata 1

nesvadba-kocka-pes