hoffmeister lautreamont poesie

Adolf Hoffmeister (1902-1973)
byl básník, prozaik, překladatel a editor. Redigoval jeden z hlavních českých deníků Lidové noviny (1928-1930) a hlavní literární noviny, Literární noviny (1930-1932). Byl nadaným umělcem a karikaturistou. Hoffmeister založil antifašistický časopis Simplicus, později Simpl, který ukončil svou činnost v roce 1935. Napsal libreto pro dětskou operu Brundibar (1938), s hudbou českého skladatele Hanse Krásy. Opera byla později provedena pětapadesáti dětmi v terezínském koncentračním táboře, kde byl Krása internován.

V roce 1939 Hoffmeister emigroval do Francie, pak do Maroka. Tam byl zatčen, ale z internačního tábora utekl a připlul do New Yorku přes Lisabon a Havanu (1941). V roce 1945 se vrátil do Československa pracoval pro UNESCO. Po komunistickém převratu v únoru 1948, Hoffmeister byl jmenován francouzským velvyslanecem, ale krátce nato byl odvolán. Potom pracoval jako profesor na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Po sovětské okupaci Československa, Hoffmeister emigroval v roce 1969 do Francie, ale o rok později se vrací. Pro tehdější režim se stává osobou nežádoucí a hlídanou. Po třech letech umírá v Orlických horách.

hoffmeister lautreamont poesie 1

Comte de Lautréamont pr. jménem Isidore Ducasse (1848 – 1870)
Když Isidore Ducasse zemřel zcela opuštěn 24. listopadu 1870 za německého obléhání Paříže, dochovalo se kromě Zpěvů jen šest dopisů a soubor esejů s názvem Poezie.
Zpěvy Maldororovy vydal Lautréamont vlastním nákladem roku 1869 v Bruselu, na knižní trh se však nedostaly - nakladatel se obával nesnází.  Dostatečný důkaz o výjimečnosti jeho díla.

Kniha vychází podruhé v roce 1890, ale teprve vydání 1918 přináší zlom. Dílo se stává velmi populárním mezi francouzskými surrealisty, kteří Lautréamonta považují za svého předchůdce. Každopádně obsah není určen pro každého, jedná se o čtenářsky náročné spojení šokujících obrazů, černého humoru, poetických skoků, žonglování se slovy i s jejich významy. Přesto je obecně známý jeho výrok: Krása je jako náhodné setkání šicího stroje a deštníku na pitevním stole.

hoffmeister lautreamont poesie 2

Knihy
Nejnovější kompletně zpracované dílo vychází zásluhou  Alexise Lykiarda pod názvem "Maldoror and the Complete Works of the Comte de Lautréamont." K dostání na Amazonu.

V Česku a Slovensku
Comte de Lautréamont – Poesie (Bratislava, 1967) s ilustracemi Adolfa Hoffmeistera.
Zpěvy Maldororovy, Poezie, Dopisy (2014) v překladu Jana Táborského.

hoffmeister lautreamont poesie 3

hoffmeister lautreamont poesie 4

hoffmeister lautreamont poesie 5

hoffmeister lautreamont poesie 6