zmatlikova helena

Za své dlouhé kariéry obdařila svými kresbami více než 270 knih. Dnes je nerozlučně spjata s knihami Astrid Lindgren a hlavně Dětmi z Bullerbynu, Honzíkovou cestou, Pinocchiovými dobrodružstvími, Kocourem Modroočkem. Její knihy jsou dodnes lákadlem pro mnoho čtenářů.

lindgren deti z bullerbynu


Protože od mala projevovala talent ke kreslení odvedli ji rodiče ve 14 letech do Musatovovy Ukrajinské akademie. Pak pokračovala v Rotterově škole reklamní grafiky a módního návrhářství a později v Officině Pragensis, kterou vedl Hugo Steiner a Jaroslav Šváb. Za druhé světové války byla dva roky zaměstnaná v ateliéru nakladatelství Melantrich, kde také vyšla její první knížka Deset děvčat jede na sever od Egona Schleinitze.

Když začínala, chodila po redakcích novin a časopisů a nabízela kreslené vtipy, kreslila do módních žurnálů, také navrhovala kabelky, ale dělala i plakáty a propagační brožurky a instruktážní kreslené filmy. Později zkusila i keramiku.

O tom jestli měla nějaké vzory sama odpovídá:

"Nikdy jsem nevycházela z žádných vzorů, i když mám své oblíbené kreslíře a malíře. Takže ani Ladou jsem se neinspirovala, i když si ho velice vážím. Rukopis Ladův a můj je – přes tvrzení některých hodnotitelů rozdílný a určitě nezaměnitelný."

Mezi její nejmilejší knihy, které ilustrovala patřily knihy:
Malý princ od A. de Saint-Exupéryho, Aškenazyho Putování za švestkovou vůní, Collodiho Pinocchiova dobrodružství, Černošský pán Bůh a páni izraelité a Starej zákon a proroci od Roarka Bradforda, Drda a jeho Městečko na dlani. U Exuperyho ale ilustrace už neuvidíme, protože vlastník autorských práv na Exupéryho ted bohužel povoluje pouze vydání s původními ilustracemi autora.(pozn.redakce)

il_zmatlikova1

Jeden z autorů, se kterým si ráda a celé dny povídala byl Ludvík Aškenazy

a tehdy se rodila postavička trpaslíka Pitrýska a jeho pohádkové Putování za švestkovou vůní. Ukradený měsíc, Dětské etudy a další.

putovani za svetskovou vuni

Za své dílo získala řadu ocenění
za nejkrásnější knížku, třikrát cenu Marie Majerové. Podílela se svou ilustrací i na Světové výstavě v Bruselu 1958.

Dnes v šíření jejího díla pokračuje převážně její syn, který založil nakladatelství Artur.
To se věnuje knížkám pro děti, ale i pro dospělé. Důraz klade na kvalitu produkce, nikoli na množství vydaných titulů. Orientuje se na kvalitní texty doprovázené oblíbenými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Převažuje tvorba pro nejmenší, ať již jde o klasické či moderní pohádky.Specializuje se také na vydávání divadelních her.
http://www.artur.cz/