tintin
Když se v Bruselu zeptáte, kdo je Tintin, budou vědět všichni. Známá komiksová postavička s blonďatými vlasy alias slavný reportér měl už 90 let, protože 10. ledna 1929 se Tintin s věrným psem Filutou objevil ve vlaku do Ruska v prvním ze svých sešitů. Jeho duchovní otec je belgický komiksový scenárista a kreslíř Hergé (1907 – 1983).

Po letech je oblíbenost seriálu tak velká, že Valonsko vyhlásilo díky jemu rok 2009 Rokem komiksu. Zatímco v Česku komiks pokulhává a nikdo ho skoro nepropaguje, v Belgii se komiksové seriály (francouzsky bandes dessinées) už dávno prosadily jako samostatný druh umělecké tvorby,

V Belgii mu dokonce říkají "Deváté umění" a údajně přes 500 autorů se komiksem v Belgii živí. V Bruselu je nejen centrála UV EU, ale hlavně muzeum komiksu, kde je soustředěno přes 700 jejich tvůrců.

Jak vidí Tintina Ondřej Müller z Albatrosu?

Tintin je povoláním reportér, ale o tom se dozvíme jen na počátku příběhu Tintin v Kongu. Během dalšího děje je jeho profese zcela nedůležitá, nikdy ji přímo nevykonává, ba naopak, stává se osobností, o níž se často píše v novinách. Je to dobrodruh a v mnoha příbězích též detektiv. Svou charakteristikou hrdina-antihrdina je mu nejpodobnější Indiana Jones.
Zřejmě je to nejoriginálnější a nejpodivnější postava v historii komiksu. Na rozdíl od většiny komiksových hrdinů nemá „vyhraněný“ charakter. Jistě, je inteligentní, statečný, v mnoha ohledech nadaný. Čím víc ho však poznáváme, tím víc nám připadá neuchopitelný, ba téměř nereálný.

Zatímco většina autorů se snaží své hrdiny co nejvíce přiblížit skutečnosti, belgický kreslíř Hergé záměrně Tintinův charakter rozmlžuje, nepodtrhuje žádné z jeho vlastností ani charakterových rysů, modeluje jej po vzoru mytických postav jako hrdinu bez bázně a hany, ale též bez minulosti a bez užšího rodinného kruhu.

Dvěma významnými vlastnostmi však přece jen vyniká: je nebývale statečný, vrhá se do bláznivých dobrodružství, aniž by jej zajímaly jejich důsledky, a je neobyčejně prakticky založený. Nikdy nepodléhá romantickým náladám ani blondýnkám! Jeho láskou je pejsek Filuta, nevíme však, zda mu opravdu rozumí a komunikuje s ním jako s člověkem či nikoli.

Tintin v Albatrosu
První Tintinovo dobrodružství Tintin v Americe vyšlo v Albatrosu v roce 2004. Od té doby vyšlo již 10 příběhů. V roce 2009 vyjde dalších 5 sešitů. Pro přehlednost, belgický kreslíř Hergé vytvořil celkem 23 sešitů, poslední čtyřiadvacátý Tintin a L’Alph-art vyšel posmrtně jen ve skicách a autorových črtách.
Tintin vychází v Česku podle zavedené dějové chronologie a je nebývale úspěšný i díky nápaditému překladu Kateřiny Vinšové.