sis tan
Pokud se podíváte zejména na poslední knížky nakladatelství Labyrint a jeho edici Raketa a patříte-li už mezi ty, co něco pamatují, tak vám jistě publikace evokují slavnou mezinárodní řadu nakladatelství Albatros např. bilderbuch Saroyana Já a ty, kterou tak překrásně ilustroval nedávný oslavenec Vratislav Hlavatý.


Ale vraťme se k posledním rovněž nádherným knihám z Rakety a to: Petr Sís: Pilot a Malý princ, Život Antoina de Saint-Exupéryho a Shaun Tan: Pravidla léta.
U obou knížek lze říci jen - bravo nakladateli! Petr Sís zraje a svou novou knihou, která je určena spíš starším dětem a dospělým jen dokazuje, jak tříbí svůj způsob vyjadřování ilustračními prostředky s poctivostí k reáliím a přitom přesahem ve své fantazii. Shan Tan, přestože přiznává, že zdrojem inspirace je i jeho starší kolega Sís, je jiný, ale jeho bilderbuch o přátelství dává možnost přes kratičký návodný text k dalšímu rozvíjení a povídání, jeho ilustrace k tomu přímo vybízejí.

Vybrali jsme ukázky ilustrace, kde jsou si autoři nejblíže, doporučujeme knížky čtenářům i sběratelům artefaktů velmi rádi. Nakladatel sám vydal k titulům oficiální anotace:

sis maly princ 1

Petr Sís: Pilot a Malý princ, Život Antoina de Saint-Exupéryho
Kniha o osamělosti, hledání krásy a smyslu života.
Petr Sís s empatií, lehkostí a citem pro dobovou atmosféru vypráví příběh legendárního francouzského letce, dobrodruha a spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho (1900–1944). Mimořádně zpracovaný obrazový životopis sleduje rodinné zázemí, dětské sny, práci pro leteckou poštu i osudový poslední let nad Středozemním mořem. Je to portrét muže, jenž s oblibou četl i psal přímo v kokpitu letadla, odvážně překonával hranice dosud možného a zároveň zůstal velkým snílkem. Po celý život si v sobě uchoval zvědavé a hravé dítě – svého Malého prince.

sis maly pric illustration

Shaun Tan: Pravidla léta
„Nikdy neporušuj pravidla. Zvlášť když jim nerozumíš.“
Nejnovější kniha Shauna Tana PRAVIDLA LÉTA (Rules of Summer, 2013) vypráví zdánlivě prostý příběh dvojice chlapců a zachycuje „pravidla“, kterými se řídí každý vztah mezi blízkými přáteli nebo sourozenci. Na první pohled se jedná o pravidla, jež se mohou jevit jako podivná nebo dokonce nahodilá a pro kohokoliv zvenčí obtížně pochopitelná. Vydáváme se na cestu do snové, zvláštním způsobem důvěrně známé krajiny, a jak se hlouběji noříme do příběhu, tím zprvu poetické obrazy začínají být čím dál temnější, tajemnější a znepokojivější – až nakonec směřují k očistnému závěru, který stvrdí hloubku skutečného přátelství.

tan pravidla leta

A kdo je vlastně SHAUN TAN (1974)
Australský spisovatel, výtvarník a filmař. Rodák z Perthu, držitel Oscara za krátký animovaný film a Ceny Astrid Lindgrenové za výjimečné počiny na poli literatury pro děti, mezi svými inspiračními vzory uvádí také Petra Síse. Absolvent univerzitních studií výtvarného umění a anglické literatury začínal jako ilustrátor hororových a sci-fi povídek. Později ho proslavily vlastní ilustrované knihy, v nichž spojuje společenská, politická i historická témata se surrealistickým, snovým viděním světa. Mezinárodní úspěch, čtenáře všech věkových kategorií a řadu prestižních cen mu přineslo komiksové album beze slov The Arrival (2006), které česky pod názvem NOVÝ SVĚT vyšlo v nakladatelství Labyrint v roce 2012.

tan pravidla leta kralik


Myšlenky z knih

Připraví vás škola na vstup do světa práce? Pokud máte v plánu drhnout podlahu nebo montovat plastové hračky celý svůj život, pak ano. Škola vám zlomí ducha, abyste později nebojovali, když se vám v dospělosti neděje nic nádherného. Když na to přijde, škola vás připraví na přijetí jakékoliv práce, kterou nemáte rádi, ať už to je doktor nebo sekretářka. Škola vás však nenaučí, jak najít své vlastní sny a jak je uskutečnit.
Grace Llewelyn