pacovska karlicka 55

Neobyčejně milé a kreativní ilustrace světové Květy Pacovské ke knize Karlička a bílý koník od slovinské autorky Branky Jurcové jsou jen důkazem, jak milé knihy vznikaly v Československu v šedesátých letech, konkrétně tato kniha je z roku 1968, Státní nakladatelství dětské knihy.

pacovska karlicka 3

Už podle názvu se vám drobné pohádkové a hravé příběhy ze života dětí v rodině musí zalíbit.
Domeček u moře, Blahopřání Mušce, K moři, kukačko!, Všechno napůl, Mlha a nemocná maminka, Hřeben, mýdlo, jehla a nit, Karlička a bílý koník, Bratříček a sestřička, Šlehačka, OpuštěnáAnička, Náš pokoj, Míša kadeřník, Školníkův den, Pro tatínka, Apríl, Do země Lenošiny, Řehoř Kobylka.

Od té doby kniha už nevyšla, protože paní Pacovská dává souhlas pouze k autorským knihám a k těm, které dnes korespondují s jejím trendem.

pacovska karlicka 2

U Květy Pacovské bylo už několikrát zdůrazněno, že ji inspirují hračky a loutky, které utvářel dlouhý vývoj lidové tvořivosti.
Z výtvarných proudů jsou jí blízké dadaistické hnutí nebo výbušný barevný expresionismus. V osmdesátých letech měla již hotové nápady na mnohé autorské knihy, hledala nakladatele, jelikož jejich vydání byla graficky náročná.
Nakonec její první knihu o číslech (Eins, fünf, viele – Jedna, pět, mnoho, 1990) vydalo nakladatelství Otto Maier Verlag v Ravensburgu. Pacovská dokáže vždy propojit hravé segmenty s celostránkovými barevně výbušnými ilustracemi na jedno téma (Grün, rot, alle. Ein Farbenspielbuch – Zelená, červená, všechny. Hravá kniha o barvách, 1992;  Rund und eckig – Dokola a za rohem, 1994; Alphabet, 1996). (Jana Čeňková)

pacovska karlicka


pacovska karlicka 4Myšlenky z knih

Toto bych chtěl pro své děti, kdyby byly ještě malé. Chtěl bych, aby vyrostly s pocitem, že jsou vládci svých životů. Chtěl bych, aby byly šťastné, ale také aby se staraly o štěstí druhých. Chtěl bych, aby byly emocionálně odolné, aby mohly odrážet nevyhnutelný stres a zklamání, které život občas přinese. Chtěl bych, aby měly důvěru ve svou schopnost učit se po celý život a přizpůsobit se světu, který se rok od roku mění stále rychleji. Chtěl bych, aby měly cíle, po kterých opravdu touží. Chtěl bych, aby byly schopné kriticky přemýšlet a činit racionální rozhodnutí, která jim pomohou dosáhnout jejich cílů. Chtěl bych, aby měly morální hodnoty, které pomáhají dávat smysl a strukturu jejich životům, a doufám, že to budou lidské hodnoty - hodnoty, které mají co do činění s lidskými právy a povinnostmi, a ne s pošlapáním těchto práv.
Peter Gray