lindgren pippi longstocking

Se švédskými knížkami se děti setkávají několik desítek let a těžko bychom hledali jazyk, do kterého nebyly přeloženy. Podle statistiky, Swedish Publishers' Association z roku 2003, je o každou třetí knihu pro děti a mládež švédské produkce zájem v zahraničí. Jména jako Pippi Longstocking, Alfie Atkins, The Moomins, Linnea nebo Festus & Mercury zná už spousta lidí z celého světa.


Švédsko je tak stále v této oblasti velmocí, její autoři jsou otevření, nápadití a dovedou už po desetiletí dětského čtenáře zaujmout a to nejen slovem, ale i ilustrací.
Možná proto, že dokáží citlivě vnímat jedinečný dětský svět a umí se ve svých příbězích odhlédnout  od zrádného myšlení dospělých. A navíc dokáží tento způsob tvorby prosadit v době hysterické komerce, která z povrchnosti činí nepsanou normu, hodící se spíš pro ovčí stádo než pro lidskou populaci.

Astrid Lindgren
Je bezesporu průkopníkem  tvorby pro děti. Její nejznámější kniha je Pipi - Dlouhá punčocha  z roku 1945. Dílo, které se setkalo z nebývalým ohlasem u dětí a zarputilou kritikou tehdejší, velmi konzervativní, švédské společnosti. V literatuře pro děti a mládež představuje zlomové dílo, které ovlivnilo tisíce spisovatelů na celém světě. Koneckonců po roce 1945 začali tvořit i Lennart Hellsing nebo Tove Jansson, kteří se také postavili proti zaběhlým společenským a náboženským konvencím Švédska.

Jak si jistě vzpomínáte, první roky dětského života jsou poznamenány intenzívním poznáváním světa. Děti se učí chápat význam věcí i dění, jako všechna mláďata. Jsou jako list nepopsaného papíru a my dospělí zásadní mírou určujeme, co na něm bude zaznamenáno a jak je  to bude ovlivňovat  po celý život. A pokud si  ještě skutečně vzpomenete na své dětství, pak víte, že kniha může mít na rozvoj myšlení dětí zásadní význam. Švédští autoři byli v tomto směru vždy o kus vpředu.

Anna-Clara Tidholm
Byla mezi prvními, kteří dokázali psát pro  úplně nejmenší čtenáře. Její kniha Klepat, klepat, klepat (Knock, knock knock!), z roku 1992, zaznamenala obrovský zájem nejen ve Švédsku, ale i v cizině. Dokázala v ní hravou formou soustředit dětskou mysl na dovednosti, které jsou jim v tomto věku blízké a neobjevíme zde nic, co by děti nezvládly.

Barbro Lindgren
Patří k významným spisovatelům pro nejmenší děti, zvláště její knihy o Samovi (Sam books), ilustrované Evou Eriksson.

K dalším velmi populárním autorům patří:
Olof a Lena Lena Landström -
knihy The Boo and Baa series
Katarina Kruusvaal, knihy The Ellen books
Lena Anderson a její knihy o Molly
Lotta Olson a její čtyři knihy o psu Morrisovi, které ilustrovala Maria Jönsson

OBRÁZKOVÉ KNÍŽKY PRO NEJMENŠÍ, ALE I STARŠÍ
Jestliže chceme dosáhnout toho, aby se kniha stále četla, musíme ji zajímavým způsobem směřovat nejen k malému čtenáři, ale i k rodičům, kteří dětem čtou nebo spíš by měli číst. Autor, který to nepochopil, nebude mít se svou knihou úspěch. Samozřejmě je tady ještě třetí moment,  a tím jsou poutavé a neotřelé ilustrace. Přece chceme, aby kniha děti vychovávala,  a ne ohlupovala. Jinak si vystačíme s jakoukoliv nasládlou, konzumní knihofraškou, do které děti jen tupě hledí.

Sven Nordqvist
Patří mezi autory, kteří umí zaujmout jak děti, tak dospělé. Je to autor s výjimečným darem pro detailní kresbu. Jeho knihy Festus & Mercury jsou publikovány po celém světě a byly přeloženy i do češtiny.

Lena Andreson
Známá je svými příběhy Anna stories and the series about Hedgehog. Tato autorka se také zasloužila o úspěch knihy Linnea v Monetově zahradě (Linnea in Monet's Garden (1984) s příjemnými ilustracemi Christinem Björk.

Alfi Atkins
Je další velmi oblíbená postavička, stvořená Gunillou Bergström v roce 1972. V roce 2002 se mladý Alfie znovu objevuje ve dvou nových knihách.

Dnes jsou obrázkové knihy švedských autorů velmi uznávané. Mezi nejslavnější současné  a talentované autory bezesporu patří:
Pija Lindenbaum, Pernilla Stalfelt, Eva Eriksson, Lars Klinting. A především Ilon Wikland a Marit Törnqvist, díky ilustracím ke knihám Ingrid Lindgren.

TVORBA PRO STARŠÍ DĚTI
Současná literatura pro děti a mládež pojednává o všem, týkající se násilných a  sociálních problémů a křehkých rodinných vztahů, prvních lásek, velkých přátelství až po dobrodružství a napětí.

Moni Nilsson-Brannstrom
Píše pro starší čtenáře, patří. Proslavila se sérii o Tsatsikim v roce 2002 (Tsatsiki - Friends for Ever), ale vydávala mnoho dalších knih, včetně The Class Trip v roce 2001 a This and That with Samuel Svensson v roce 2002.

Hening Mankell
je zase hodně populární svými detektivními knihami z policejního prostředí, ale proslavil se také knihami pro děti a mládež. V roce 1993 získal prestižní cenu Deutsche Jugendliteraturpreis za knihu Pes, který běžel za svoji hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více jak 19 jazyků. Dnes patří rozhodně k nejzajímavějším autorům.

K ostatním švédským autorům, kteří získali literární ceny a mezinárodní uznání patří Annika Thor, Stefan Casta, Per Nilsson, Peter Pohl, Maria Küchen, Christina Nord-Wahldén, Ulf Stark a Monica Zak.

THE ASTRID LINDGREN MEMORIAL AWARD FOR LITERATURE
Význam švédské literatury pro děti a mládež spočívá také v tom, že nejpristižnější cena je udělována ve Švédsku - Cena Astrid Lindgren. 


Za redakci Čítáren dodáváme, že Tove Jansson, maminka Moominů, žila ve Finsku, ale ve švédské menšině. Psala tedy švédsky.

Částečně podle článku a mailu Ulriky Isaksson, přeložil z angličtiny a připsal své pošetilé postřehy Mik Herman


Myšlenky z knih

Je velmi vážnou chybou domnívat se, že radost z pochopení a zkoumání může být prosazována prostředky, jako je nátlak nebo pocit povinnosti.
Albert Einstein