knihy dot

Česko je sice malé, ale v roce 2007 padl další rekord v polistopadové české historii:

zdejší nakladatelství vyprodukovala 18 029 novinek.Přitom v roce 2000 nevyšlo ani dvanáct tisíc nových knih. Od té doby začala čísla prudce stoupat. Oficiální výsledky vznikají podle metodiky UNESCO z podkladů Národní knihovny v Praze. A novináří jásají a pějí národu oslavné ódy. Není to samozřejmě rekord, loni psali to samé a bylo to o pár titulů víc jak letos. Holt naši novináři píši přesně v duchu: Co čtenář, to blbec. Jenže ne všechno je tak, jak nám slovutní odborníci na literaturu sdělují, protože není kniha jako kniha.

Rekordní počet vydaných knížek
Tak to psali ve všech velkých denících. Bezesporu krásná zpráva, jenže nějak to není vidět, A tak se ptám, co to jsou proboha za knihy? Pak mě napadá, že pokud do pojmu kniha budeme započítávat i příručku na mytí nadobí nebo telefonní seznam, pak čísla jsou zřejmě správná. Ale to se nemáme čím chlubit, protože nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že skutečně hodnotnou knihu viděla polovina Čechů pouze za výkladem, když na někoho čekali. A to jsem hodně optimistický, když budu tvrdit, že věděli, která to vůbec je.

Takže čísla o tom, jak jsme sečtělý národ, mi připomínají výkřiky na prvního máje o tom, jak budujeme pětiletku. Rozhodně se není čím chlubit, že denně vyprodukujeme 49 něčeho, co má podobu knihy a když se podívám zpět na loňský rok, tak jestli tam uvidím aspoň 500 titulů slušných knih, pak bych byl velmi spokojenej. A věřte ža tak to nějak bude.

A malá poznámka k překladové literatuře...
V posledních letech v překladových knihách prý posílila francouzština a ruština, naopak ztrácí se polština a zejména slovenština. Předloni se tu ze slovenské literatury objevilo 176 titulů, v roce 2007 už jen 57. Při té příležitosti si matně vzpomínám na loňskou poznámku bývalého mluvčího ČTV, že pořady se slovenštinou v televizi nedávají, protože jí prý už nikdo nerozumí. Poněkud dementní odpověď, zvláště když se jedná o veřejnoprávní televizi, kde především mohli tuhle zavedenou tradici ctít. Ale obchod je obchod a ten nemá s kulturou nic společného. Jen ať lidé neumí slovensky, ještě by nám kupovali knihy ve slovenštině, že?