zverinec hlavavhlave valousek bohm

Tyto čtyři české tituly pro děti  a mládež byly zapsány v letošním roce (2014)  do katalogu White Ravens, který každoročně vytváří Internatinale Jugendbibliothek v Mnichově.


ONDŘEJ BUDDEUS & DAVID BÖHM
HLAVA V HLAVĚ
Ilustroval David Böhm / Praha, Labyrint / Raketa 2014, 120 stran

Tandem kreativního výtvarníka a básníka přináší první uměleckonaučnou „hlavopedii“, přibližující řídící centrum lidského těla formou dialogu textu s obrazem. Nezávazná hra tvůrců s představami, které hlava na našem krku nabízí, má však přesný řád i promyšlenou strukturu a přiměje čtenáře být ustavičně ve střehu. Vstupní kapitola navozuje povědomí o předmětu studia přehlídkou ustálených rčení z běžné komunikace. Výčet očí, vousů či nosů, sloužící ke kriminalistické identifikaci hlavy na jednom ze tří rozkl&aacut e;dacích listů, uzavírají známé portréty lupiče, astronauta nebo sportovce. Nejhutnější pasáž Co je v hlavě se zabývá fenoménem paměti, sny a lidskou genialitou. Texty umělecké i odborné se ve výkladu střídají s rozmanitými výtvarnými technikami: od ilustrovaných básní přes filmové plakáty až po komiksy. Invenční pojednání připomene počiny, zrozené v šedesátých letech v dílnách takových výtvarníků, jako jsou Vojtěch Kubašta, Vladimír Fuka či Alois Mikulka. Dílo poutavé pro čtenáře bez rozdílu věku získalo Literu za knihu pro děti a mládež 2014 i ocenění Nejkrásnější kniha roku 2013 v příslušné kategorii.
Jana Čeňková & Petr Matoušek (Katalog Nejlepší knihy dětem-Výběr z českých knih pro děti a mládež 2013/2014)

CHRUDOŠ VALOUŠEK
CHRUDOŠŮV ZVĚŘINEC
Ilustroval autor
Praha, Baobab 2013, 72 + 24 nečíslovaných stran + maska

Blok, sešit a dvojitá maska-omalovánka ve společném lepenkovém pouzdře mají všechny předpoklady k tomu, aby se staly úlovkem pro celou rodinu. Veškeré součásti tohoto zvěřince se přiléhavě drží svého názvu i účelu. Valouškova zvířátka představují zábavný sešitek, v němž verše Terezy Horváthové poukazují na typické zvířecí vlastnosti a hrátky. Maska Chlupošův Vtom a Žery karikuje Disn eyho seriály, avšak největší příděl mrazivých vtipů obsahuje náčrtník Chrudošova televize. Pokud si ho detailně prohlédneme, nemůžeme neocenit jarmareční vizi šelmovského tvůrce, jenž nás nabádá si prohlédnout, co všechno se na svět hrne. Válečná vřava, život v konzumu od DPH přes ČT1, ČEZ, BIS a spol. až po neúprosnou smrt, historie z cyklu Paměť národa ruku v ruce s panem Vajíčkem, hovniválové koulející si českou korunou či kapři, kteří si nás obalí, aby si na Štědrý den taky pošmákli… A pak? Půlnoční monoskop, takže – „hymnu vyčůrat spát“.
Jana Čeňková & Petr Matoušek (Katalog Nejlepší knihy dětem-Výběr z českých knih pro děti a mládež 2013/2014)

KATEŘINA SECHOVCOVÁ
KOUZELNÝ POLŠTÁŘ
Ilustrovala autorka. Praha, Argo 2013, nestránkováno.  

Obrázková kniha mladé výtvarnice Kateřiny Sechovcové se obejde bez textu, a přece je vyznění příběhu průzračné: chlapečkovi se zdál sen, v němž dostal strach, a proto se obrací na maminku, aby ho ukonejšila. Předtím ale červená kočička z jeho polštářku přeskočila na máminu sukni a bojuje s příšerou na povlečení. Obavy hocha i zvířátka se protnou ve chvíli, kdy dítě uléhá k mamince i se svým polštářem. Příspěvek do tradice knížek, jež vyprávějí o chvilkách před usnut&iac ute;m a krajině snění, odpovídá náladě příběhu i po výtvarné stránce – barvy jsou tlumené, malované pastelkami a přebal svazku je látkový, aby na omak působil jako skutečný polštář. V současné původní tvorbě pro děti je takových knih poskrovnu, neboť jejich výrobní náklady jsou vyšší, a tak se bohužel příliš často nahrazují dovozovými koedičními tituly na hranici kýče.
Jana Čeňková & Petr Matoušek (Katalog Nejlepší knihy dětem-Výběr z českých knih pro děti a mládež 2012/2013)

EVA PAPOUŠKOVÁ
KOSPRD A TELECÍ
Ilustrovala Galina Miklínová. Praha, Albatros 2013, 56 stran.

Groteska z mateřské školky, jejíž autoritativní vedení si místy koleduje o nemilosrdnou odvetu dětských mstitelů z knížek Roalda Dahla, připomene spíš alotria, jak by podle všeho vypadala ve fázi jejich negramotnosti. Dvě mrňata, vysmívaná za nemožná jména, ze všeho nejvíc důvěřují vlastní hlavě, v níž to kypí zdravým rozumem. S ukázněnou výřečností – tak zřídka vídanou v éře počítačového psaní – se Eva Papoušková pokouší ukázat, že pravdu by mohli mít Voltaire, Rousseau a další obhájci &bdquo ;ušlechtilého divošství“, hájí-li lidskou přirozenost proti převýchovným tendencím vzdělávacího procesu. Něco takového dítka Kosprd a Telecí zatím nehodlají připustit. A tak prchají tu do křoví v parčíku, tam zase na výstavu úspěchů národního modelářství, až vychovatel bledne hrůzou a laik žasne, zato zkušený rodič se pranic nediví.
Jana Čeňková & Petr Matoušek (Katalog Nejlepší knihy dětem-Výběr z českých knih pro děti a mládež 2012/2013)