Fascinovaná postavou Thomase Cromwella (1599 – 1658), politického génia, dovedného manipulátora a masového vraha se Mantelová pustila do dalšího knihy o jeho životě. Jmenuje se Bring Up The Bodies a navazuje na úspěšnou knihu Wolf Hall (Vlčí hrad), která pojednává o pěti letech, v nichž se Cromwell z bezvýznamného syna kováře vyšvihl mezi nejmocnější muže tudorovské Anglie.
Asi nejlíp tuto postavu vystihuje výrok Thomase Moora, jenž napsal: „Zavřete Cromwella ráno do žaláře a až se večer vrátíte, bude sedět na přepychové pohovce, jíst slavičí jazýčky a všichni žalářníci mu budou dlužit peníze.“

Mantelová za tuto knihu získala v říjmu 2012 svou druhou Man Booker Prize, jenž je v Británii mimořádně poulární.

mantel hilary books


Kdo je spisovatelka Hilary Mary Mantelová
Narodila se roku 1956. Navštěvovala katolickou církevní školu, později studovala právo na London School of Economics a na Sheffieldské univerzitě, kde promovala roku 1973. Už roku 1974 začala psát román o francouzské revoluci. Kniha, ve které vystupuje Danton i Robespierre vyšla až roku 1992 pod názvem A Place of Greater Safety (Bezpečnější místo).

První román s názvem Every Day is a Mother’s Day (Každý den je Den matek) vyšel roku 1985. Po něm následovala řada titulů, které získaly uznání kritiky a vynesly jí nominaci na řadu britských literárních cen. V některých podobně jako v A Place of Greater Safety zpracovává historickou látku, například v románu The Giant, O’Brien (Obr O’Brian). Oceňovaný román Fludd zasadila do odlehlé a uzavřené katolické vsi, kterou obrátí naruby příchod tajemného cizince. K dalším jejím dílům patří například temná groteska Beyond Black (Víc než černá) o ženě, působící jako profesionální médium, navenek šťastné, ale pronásledované vnitřními démony, nebo memoáry Giving Up The Ghost (Zbavit se ducha), ve kterých mimo jiné píše o vleklé chorobě, která ji od mládí pronásleduje.

 Man Booker Prize (Bookerova cena)
je udělována anglicky píšícím autorům z bývalého Britského společenství,  Irska a také Zimbabwe od roku 1969. Mezi její laureáty patří Salman Rushdie, David Lodge, Kingsley Amis, Ian McEwan, Margaret Atwoodová a další proslulí autoři. Udělování ceny se stalo sledovanou událostí, pětičlenná porota vždy nejdříve vyhlásí širší seznam nominovaných titulů, který následně zkrátí na obvyklých šest knih, tzv. shortlist. Už samotná nominace je stvrzením kvality toho kterého titulu a nominovaným knihám se dostane mimořádné pozornosti médií i čtenářů.