Krasznahorkai satanske tango

Prestižní literární ocenění, mezinárodní Man Bookerovu cenu 2015 získal maďarský spisovatel László Krasznahorkai. O cenu soutěží jakékoli anglicky psané dílo nebo dílo dostupné v anglickém překladu.


László Krasznahorkai (1954) je známý velmi čtivými knihami, jenž mají často vizionářský aspekt. Příběhy jsou charakteristické jedinečným stylem. V neuveřitelných sousvislostech píše o kráse a násilí. Inspiruje se díly Franze Kafky, Roberta Musila, ale také I. B. Singera. V současné maďarské próze představuje osamocený jev, který si úmyslně hledá vlastní cestu. Knihy byly přeloženy do angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, polštiny, bulharštiny i japonštiny. Satanské tango a další knihy byly kongeniálně zfilmovány maďarským režisérem Bélou Tarrem.

V češtině vyšla
jeho prvotina Satanské tango (Host) v překladu Simony Kolmanové. V roce 2008 vydala Mladá fronta román Od Severu hora, od Jihu jezero, od Západu cesty, od Východu řeka.

Román Satanské tango (1985) je také nejúspěšnější kniha, byla přeložena do angličtiny až v roce 2012. 
Kniha je  sugestivní výpovědí o zkáze, bezmezné prázdnotě a naprosté beznaději. V opuštěné vesnici kdesi v maďarské pustě dosud přežívají zbytky obyvatel. Náhle přichází zpráva, že se do vsi vracejí dvě postavy, které už všichni považovali za mrtvé. Přinesou vesničanům spásu, nebo zatracení? Beznadějně začarovaný kruh životů se uzavírá ve zběsilém rytmu satanského tanga.
Vydává nakladatelství Host

Seznam knih v databázi Národní knihovny ČR:
Satanské tango, 1985
Milostné vztahy - Novely smrti, 1986
Melancholie odporu, 1986
Vězeň z Urgy, 1992 – povídky
Univerzální Theseus, 1993 – úvahy
Válka a válka, 1999
Od Severu hora, od Jihu jezero, od Západu cesty, od Východu řeka, 2003
Zkáza a žal pod Nebem, 2004 – o autorově druhé cestě do Číny
Seiobo járt odalent, 2008