valousek panacek pecka

Na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Bologni 2019 převzali cenu za Nejlepší knihu veletrhu v kategorii Fiction spisovatel Vojtěch Mašek, ilustrátor Chrudoš Valoušek a nakladatelství Baobab za obrázkovou knihu Panáček, švestka, pecka, poleno a zase panáček, vydanou v roce 2018.

Kniha Panáček, švestka, pecka, poleno a zase panáček vznikla na základě libreta a textu Vojtěcha Maška. Svým jedinečným pojetím ji formou linorytů zpracoval Chrudoš Valoušek. Texty a ilustrace poté spojil a knihu graficky upravil Juraj Horváth. Již v loňském roce kniha získala ocenění v České republice: 1. místo v soutěži Nejkrásnější české knihy roku, ocenění výtvarný počin v soutěži Zlatá stuha 2018. Titul se dočkal holandského vydání a připravují se i vydání v dalších jazycích.

valousek panacek pecka ilustrace 2

Světoznámý veletrh v Bologni 2019 se odehrál už po padesáté šesté a sjeli se na něj nakladatelé z celého světa.
Cena Bologna Ragazzi Award je udělována od roku 1966 a je považována za jednu z nejprestižnějších mezinárodních cen, které oceňují dětské knihy. Po roce 1989 je to poprvé, kdy první cenu získává kniha nakladatele z České republiky. (Do užšího výběru „Mention“ se před třemi lety dostala například kniha Michaely Kukovičové To je Praha.)
V československé historii toto ocenění získali Jindra Čapek (1968), Karel Svolinský (1973), Markéta Prachatická (1984) a z českých ilustrátorů žijících v zahraničí Štěpán Zavřel (1988), Petr Sís (2004, 2008).

Mezinárodní ocenění – Bologna Ragazzi Winners
https://publishingperspectives.com/2019/02/bologna-childrens-book-fair-ragazzi-awards-2019-winners/

Ocenění v ČR
http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/1364-2017/
http://www.zlatastuha.cz/cs/zlate-stuhy-2018-predany

Baobab
http://www.baobab-books.net/panacek-pecka-svestka-poleno-zase-panacek
https://www.facebook.com/Nakladatelstv%C3%AD-Baobab-97802571786/

valousek panacek pecka ilustrace

Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček / Vojtěch Mašek (text), Chrudoš Valoušek (ilustrace)

Baobab / 255x345 mm, 99 stran, váz. / 399 Kč

Pinocchio, neposedný a zlobivý dřevěný panáček Carla Goldoniho, musí projít mnohým dobrodružstvím, než přijde k rozumu... Co ale musí absolvovat taková pecka, než se stane panáčkem? Dobrodružné a komické vyprávění jednoho mluvícího polena sleduje životní příběh švestkové pecky plný mimořádně dobrodružných zákrut. Kromě bohapusté zábavy a parodie je cílem udělat si legraci z kdečeho a přitom ctít zásady napínavého čtiva s výchovným podtextem. Vojtěch Mašek, scenárista, autor komiksů a spisovatel, prokazuje cit pro živé až divadelní vyprávění a vrací na českou literární scénu pro děti smysl pro absurdní humor a uštěpačný spisovatelský nadhled. Bohaté linorytové ilustrace grafika a výtvarníka Chrudoše Valouška jsou jako vždy strhující.
Některé výjevy jsou pojaté jako dynamické obrazy, jiné připomínají obrazové tabule a v knize najdeme i řadu komiksových čísel. Dokonale vycizelované typy odkazují nejen k Mikulkovi či Brázdovi, ale také k robotické stylizaci Henninga Wagenbretha. Chrudoš Valoušek a Vojtěch Mašek zkrátka nenechávají čtenáře na pochybách o tom, že Poleno se stalo novou zásadní postavou českých knižních dějin.

Řekli o knize:

Porota Mezinárodního veletrhu dětské knihy v Bologni:
Nějaké novinky o Pinocchiovi? Je toho hodně, říká nám tato kniha. Tahle psychedelická, absurdní, humoristická a satirická obrázková knížka je zosobněním všeho, co je nečekané. Oblíbená loutka dětské literatury, postavička, jež inspirovala umělce celého světa, zde představuje úplně novou galerii hrdinů a dobrodružství. Grafika knihy si hraje s velikostí. Na stránkách najdete historické iniciály připomínající dávné iluminované rukopisy, obrovská čísla, odkazy k avantgardě a taky spoustu geometrických postav, jejichž neonové barvy jsou odvážně lemovány černou. Je to vskutku neobyčejná obrázková knížka, o čemž se přesvědčíte stránku po stránce, kdy vás bude udivovat invenční grafika a nezvyklé použití řezu.

Holandský teoretik a ilustrátor Joosta Swarte:
“De pittige pruim die een pop werd is inventive, playful and produced with a great deal of care. Speaking through expressive illustrations, radiant colors and graphically mixed together with the utmost attention to detail. De pittige pruim is the most beautiful picture book in years. ” 

Autoři:
Všechno, co se povídá v téhle knížce, je do puntíku pravda. Nevíme jenom tak docela přesně, který je to puntík. Možná že puntík na ubrousku pana Václava Roberta Michala Červotoče nebo puntík na uchu psa Ludvíka anebo je ten puntík piha, co má na své kulaté tváři Lucinka, anebo je to puntík na puntíkaté kravatě pana ministra, tatínka dvou do puntíku stejných holčiček. Anebo je to tenhle puntík. Vidíte? Nevidíte? No přece puntík na konci téhle věty.

Chrudoš Valoušek (1960, Olomouc) grafik, ilustrátor a linorytový velmistr. V letech 1979–1985 studoval VŠUP v Praze, ateliér užitá malba v architektuře. Za normalizace se živil jako topič, noční hlídač, restaurátor a správce depozitáře. V posledních dvaceti letech se věnuje převážně volné grafice a ilustracím pro nakladatelství Baobab. Své práce vystavuje v Čechách i v zahraničí. Za knihu Chrudošův Mix přísloví získal ocenění Nejkrásnější kniha světa na Lipském knižním veletrhu.

Vojtěch Mašek (1977) libretista, výtvarník, skladatel a textař. Vystudoval scénaristiku na FAMU. V českém prostředí je proslulý především jako scénárista hraných filmů a autor divadelních her. Úspěšně se věnuje také komiksu: je autorem mnoha libret i několika vlastních komiksů, které jsou pravidelně oceňovány v české komiksové soutěži Muriel. Je autorem konceptu Recykliteratura, navazující na avantgardistickou tradici asociativní montáže, koláže a vizuální básně. Paralelně se věnuje filmové dramaturgii.

Nakladatelství Baobab založili Juraj a Tereza Horváthovi v roce 2000 s cílem navázat na 90. léty narušenou tradici české ilustrace a umožnit vydávání mladým ilustrátorům a autorům, kteří jinak neměli možnost na knižní trh proniknout. Původní záměr, tedy vydávat tři až pět knih ročně pro radost, vzal za své a nakladatelství se rozrostlo. Ročně vydává mezi 20 a 25 tituly a Baobab nepřetržitě pracuje na obnově kultury obrazové knihy. Spolupracuje s více než desítkou kmenových autorů: ilustrátorů a spisovatelů. Iniciuje a podporuje mladé talenty, rozvíjí fenomén dětské autorské knihy, mapuje současnou evropskou literární scénu pro děti a mládež a snaží se seznámit české publikum s nejzajímavějšími ilustrátory 20. i 21. století. Ti každoročně přijíždějí na festival Tabook, který se odehrává na přelomu září a října v Táboře ( www.tabook.cz  ).