meyrovo sklo

Nejlepší šumavský román roku byl vyhlášen ve Vimperku, kde se uskutečnil literární festival Šumava Litera 2015, setkání spisovatelů, nakladatelů, knihkupců, čtenářů a milovníků Šumavy.


V rámci projektu byla vyhlášena cena Johnanna Steinbrenera pro nejlepší knihu o Šumavě vydanou v roce 2014, a to ve dvou kategoriích.

  1. V kategorii zastupující díla prozaická a básnická zvítězil Martin Sichinger s Meyrovým sklem.
  2. V kategorii, do níž byly zařazeny knihy naučné, místopisné či fotopublikace, ať již se snímky současnými, nebo historickými, kraloval Jan Lakosil s knihou Šumava krásná a smrtící.

Kniha Meyrovo sklo aneb Kam před Rudou armádou schováte svůj poklad?
Nový román z prostředí Šumavy od renomovaného spisovatele Martina Sichingera, držitele Literární ceny Knižního klubu.
Několik dní po invazi v srpnu 1968 ohlásí sovětská vojenská delegace návštěvu ve vimperské sklárně. Důstojníci si chtějí prohlédnout sklo, které se posílalo carevně Kateřině Veliké, a navázat přátelské styky s dělníky-komunisty. V posledním okamžiku však jeden z místních sklářů pochopí, co je účelem bratrské návštěvy, a vzácné sklo skryje na místě, kde by ho nikdo nehledal…
Příběh o hledání tohoto pokladu je možné také číst jako příběh šumavského sklářství, které od předválečných vítězství na světových výstavách došlo v důsledku socialistického hospodářství a následné privatizaci k úplnému krachu.

Meyrovo sklo / Martin Sichinger / Vydalo nakladatelství 65. pole roku 2014, 1. vydání

Martin Sichinger (1947)
se narodil ve Vimperku, absolvoval plzeňskou pedagogickou fakultu. Jeho romány jsou zasazeny do krajiny jižních Čech. Cukrový klaun (2008, Literární cena Knižního klubu) vypráví skutečný příběh chlapce, který marně bojuje s překupníky drog. Smrt Krále Šumavy (2011) popisuje cestu dvanáctiletého chlapce do bavorského Röhrnbachu, kde žil král pašeráků Kilián Nowotný. Duchové Šumavy (2012) rekonstruují případ strážmistra Jana Firmana, který na konci roku 1946 brání své město proti trofejnímu oddílu ministerstva vnitra i bavorským pašerákům.
Martin Sichinger žije v Praze, je ženatý, má tři děti a pracuje jako učitel.