suk nejoblibenejsi detske knihy

V naprosté tichosti, aby to opravdu nikdo nevěděl, vyhlásila Pedagogická knihovna J. A. Komenského výsledky 20. ročníku ankety o nejčtenější a nejoblíbenější knížku pro děti vydanou v roce 2011.

Letos jsme se dozvěděli (konečně!) informaci o tom, proč je propagace soutěže tak nedůsledná a slabá. Informace například Čítárny nedostávají, protože si o ně redakce sama nenapsala. Pokud by se tak stalo, vysokoškolsky vzdělaní pracovníci Pedagogické knihovny by nám je rádi poskytli. ))) Ale nesmějte se, to není k smíchu, to je opravdu k pláči....

Výsledky ankety SUK – Čteme všichni:

CENA DĚTÍ:

1. místo: Jeff Kinney: Deník malého poseroutky 4 : Psí život (CooBoo)

2. místo: Ivona Březinová: Saxána a Lexikon kouzel (Albatros)

3. místo: Miloš Kratochvíl: Pachatelé dobrých skutků 5 : Klofáci (Mladá fronta)

CENA KNIHOVNÍKŮ KLUBU DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP:

1. místo: Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová: Historie Evropy (Práh)

2. místo: Alena Kastnerová: O líné babičce (Mladá fronta)

3. místo: Miloš Kratochvíl: Pachatelé dobrých skutků 5 : Klofáci (Mladá fronta)

CENA UČITELŮ ZA PŘÍNOS K ROZVOJI DĚTSKÉHO ČTENÁŘSTVÍ

(uděluje porota učitelů bez rozlišení pořadí):

Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová: Historie Evropy (Práh)

Miloš Kratochvíl: Kočkopes Kvído (Euromendia/Knižní klub)

Radek Malý: Listonoš Vítr (Albatros)

Iva Procházková: Uzly a pomeranče (Albatros)

Eva Prchalová: Hromnice (Albatros)

CENA NOCI S ANDERSENEM

(udělují děti, které nocovaly v knihovnách při Noci s Andersenem):

Daniela Krolupperová: Bubáček (Albatros)


20 nejčtenějších knih roku 2011 na základě výsledků ankety dětí „SUK - čteme všichni“

1. Jeff Kinney: Deník malého poseroutky 4 : Psí život (CooBoo)

2. Ivona Březinová: Saxána a Lexikon kouzel (Albatros)

3. Miloš Kratochvíl: Pachatelé dobrých skutků 5 : Klofáci (Mladá fronta)

4. Vladimír Hulpach: Indiánské pohádky (Brio)

5. Renáta Fučíková, Daniela Krolupperová: Historie Evropy (Práh)

6. John Flanagan: Hraničářův učeň 10 : Císař (Egmont)

7. Zdeněk Miler: Krtek a rybka (Svatojánek)

8. Alena Kastnerová: O líné babičce (Mladá fronta)

9. Lisa Jane Smithová: Upíří deníky (Fragment)

10. Alena Ježková: Dračí polévka (Albatros)

11. Alena Ježková: Baba Jaga kostlivá noha (Albatros)

12. Michaela Burdová: Křišťály moci (Fragment)

13. Peyo: Šmoulové : Šmoulí olympiáda (Albatros)

14. Daniela Krolupperová: Zmizelá škola (ÚIV)

15. Ivona Březinová: Kluk a pes (Albatros)

16. Iva Procházková: Uzly a pomeranče (Albatros)

17. Kathryn Laskyová: Legenda o sovích strážcích (Mladá fronta)

18. Thomas Brezina: Brána času (Fragment)

19. Miroslav Adamec: V peřině (XYZ)

20. Daniela Krolupperová: Bubáček (Albatros)


Čím by jednou chtěl být SUK?

Myšlenka akce „SUK – Čteme všichni“ vznikla v roce 1992, kdy vrcholily změny na českém knižním trhu. Vznikaly desítky nakladatelství, která se chtěla zabývat vydáváním knih pro děti a mnohá z nich začínala svou činnost reedicemi osvědčených prvorepublikových titulů (Kája Mařík, Marbulínek..) Většina těchto nakladatelů kontaktovala Sukovu studijní knihovnu literatury pro mládež, jedno z pracovišť Národní pedagogické knihovny Komenského se žádostí výpůjčky příslušných titulů, případně se žádostí o tipy na tituly, které je možno vydat. V té době neexistoval žádný současný průzkum natož výzkum četby dětí a zároveň Klub mladých čtenářů při nakladatelství Albatros zásadně omezil rozsah své činnosti, takže reflexe nových dětských knih po několik let chyběla.

Pracovníky Sukovy knihovny velmi zajímalo, jak na současný stav ve vydávání knih pro děti reagují ti, jimž je produkce nakladatelství určena a proto jsme hledali jednoduchý způsob, jak zjistit, jestli děti čtou a co. Forma ankety o nejoblíbenější nebo nejčtenější dětskou knihu roku se nám jevila jako nejschůdnější. Oslovili jsme všechny účastníky procesu vzniku knihy a jejího rozšíření mezi adresáty, tedy nakladatele, spisovatele, ilustrátory, knihkupce, děti a pedagogickou veřejnost se žádostí o spolupráci na anketě. Celou akci jsme nazvali „SUK – Čteme všichni“. Název je odvozen od jména profesora Františka Václava Suka, předního prvorepublikového teoretika a historika v oblasti literatury pro mládež a zakladatele největší vědecké knihovny literatury pro děti a mládež, Sukovy studijní knihovny literatury pro mládež, jednoho z pracovišť NPKK – ÚIV.

První ročník akce se konal v roce 1993. Slavnostní vyhodnocení akce spolu s předáváním cen úspěšným titulům za přítomnosti spisovatelů, ilustrátorů a zástupců dětských čtenářů se první tři ročníky konalo při příležitosti Mezinárodního dne dětí, poté byl termín posunut na Mezinárodní den dětské knihy (2. dubna - výroční narození H. Ch. Andersena). Akci od počátku výrazně podpořili tvůrci knih pro děti, v prvních ročnících se vyhodnocení ankety) účastnili například František Nepil, Martina Drijverová, Jiží Žáček, Iva Procházková, Jiří Winter-Neprakta a mnozí jiní.

Vedle ceny dětí, která se udílela na základě součtu hlasů do ankety zaslaných, jsme iniciovali udílení ceny učitelů, která se od počátku odlišovala. Chtěli jsme, aby učitelé oceňovali nově vzniklé tituly českých autorů. Oslovili jsme proto školy, které s námi na různých projektech spolupracovaly se žádostí o delegování učitelů českého jazyka do poroty, která by knihy k ocenění vybírala. Cena učitelů tedy byla od počátku cenou porotní. V roce 2009 byla akce „SUK – čteme všichni“ začleněna do resortního projektu Podporujeme čtenářskou gramotnost a cena učitelů byla změněna na Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za přínos k rozvoji dětského čtenářství.

Anketní ceny se udělují ve třech kategoriích: cena dětí, cena knihovníků a cena Noci s Andersenem. V prvních dvou kategoriích se udělují ceny titulům umístěným na prvních třech místech, cenu Noci s Andersenem získává titul, pro nějž hlasovalo nejvíce dětí nocujících v knihovnách o Noci s Andersenem. Ankety se každoročně účastní v průměru 4 000 dětských čtenářů z celé republiky.

Anketa „SUK – čteme všichni“ je pravidelně vyhlašována v prosinci a probíhá od ledna do března, slavnostní vyhodnocení se koná obvykle začátkem dubna při příležitosti Mezinárodního dne dětské knihy, který připadá na 2. dubna - výročí narození H. Ch. Andersena. Cenu tvoří grafický list výtvarnice Naděždy Potůčkové a získává jej autor, ilustrátor i nakladatel úspěšného titulu.


Myšlenky z knih

Lidé jsou učenlivé bytosti; učíme se rádi; potřebujeme se učit; jsme v tom dobří; nepotřebujeme, aby nám někdo ukazoval, jak to dělat, nebo nás k tomu nutil. Co tyto procesy zabíjí, jsou lidé, kteří do toho zasahují, kteří to chtějí regulovat a kontrolovat.
John Holt