sis petr ilustrator

Po dlouhé době získal prestižní Cenu Hanse Christiana Andersena český a americký ilustrátor Petr Sís, který byl nominován na Cenu Hanse Christina Andersena  2012 za Českou republiku v sekci iIustrace.  Celkem  bylo nominováno 30 ilustrátorů z celého světa. (http://www.ibby.org/index.php?id=1186)

Cena byla slavnostně vyhlášena v italské Boloni 19.března 2012. Cena H. Ch. Andersena bývá označovaná za Nobelovu cenu pro dětskou literaturu. Je udělována spisovatelům a výtvarníkům za celoživotní tvorbu knih pro děti a mládež.

María Jesús Gil, předsedkyně poroty Ceny H.Ch. Andersena oznámila, že ji za své texty získala Maria Teresa Andruetto z Argentiny a za ilustrace Petr Sís, nominovaný za Českou republiku.
Jedenáctičlenná porota složená z odborníků z celého světa ocenila Síse jako mimořádně originálního autora, který vytváří s bohatou představivostí mnohoznačné a věrohodné příběhy s využitím různých uměleckých postupů. Andersenova cena, udílená pravidelně od roku 1956 (každé dva roky), je považována za nejprestižnější ocenění pro tvůrce dětských knih.

Zlatá medaile mu byla předána z rukou dánské královny na kongresu IBBY v Londýně. Z českých výtvarníků Andersena získali v minulosti Jiří Trnka (1968) a Květa Pacovská (1992).

Petr Sís se narodil v roce 1949 v Brně, vyrostl v Praze. Absolvoval pražskou VŠUP a The Royal College of Art v Londýně. Za svou tvorbu získal mnoho ocenění po celém světě – od Zlatého medvěda na Filmovém festivalu v Berlíně (1980 za krátký film Hlavy) až po Ragazzi Award na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni (2004 za Strom života a 2008 za Zeď). Od roku 1982 žije ve Spojených státech. V roce 2003 obdržel prestižní MacArthurovo stipendium. Je autorem pětadvaceti knih pro děti a mládež, dále ilustroval přes padesát knih, natočil 26 animovaných filmů, věnuje se plakátu, výtvarným objektům a nástěnným malbám (např. mozaika pro newyorské metro).

Česky vydalo nakladatelství Labyrint v edici pro malé čtenáře Raketa: Strom života / Charles Darwin (2004), Tibet / Tajemství červené krabičky (2005; podle knihy vzniklo stejnojmenné představení souboru Buchty & loutky a text zároveň autor načetl jako audioknihu), Hrej, Mozarte, hrej (2006), Tři zlaté klíče (2007; nové české a anglické vydání), kontroverzní, ne zcela kladně přiajtá ideologická příručka Zeď /Jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007; česky a anglicky) a Ptačí sněm (2011).

O jeho životě a díle viz katalog v angličtině, připravený ve spolupráci s nakladatelstvím Labyrint:
http://www.ibby.cz/images/stories/pdf/sis_andersen.pdf


Myšlenky z knih

Po dlouhém životě a třiceti letech v zákopech veřejného školství jsem došel k závěru, že genialita je na každém rohu. Potlačujeme svoji genialitu jen proto, že jsme ještě nepřišli na to, jak řídit populaci vzdělaných mužů a žen. Řešení je podle mě jednoduché a překrásné. Nechme je řídit sami sebe.
John Taylor Gatto