reiner basnik ivan blatny

Nemyslím si, že by anketa Lidových novin "Kniha roku" byla v české kotlině zvlášť prestižní, ale faktem je, že na rozdíl od jiných pofidérních soutěží o ceně rozhoduje přes 200 lidí, i když rozdílnost názorů a nekvalitní česká literatura může přivést k vítězství i deset hlasů.

Každopádně udělení ceny Martinu Reinerovi je dobrý počin, protože v záplavě biografického braku je kvalitní životopis o Ivanu Blatném opravdu podařená kniha po všech stránkách. A to ocenilo 39 lidí z 205 přijatých hlasů, údajně nejvíc v historii.
Pro Reinera je ocenění nejen odměnou za mimořádnou, dlouholetou práci, kterou odvedl při studiu díla Blatného, ale také za faktickou propagaci tohoto výjimečného talentu naší doby vůbec.

Reiner mimo jiné ukazuje, že psát stále umí, stejně jako ovládá obchodování s knihami a navíc i propagaci. Prostě všechno to, co současným netalentovaným a  plačícím spisovatelům chybí a proto chtějí nové svazy, odbory, Literární dům a další odrazové můstky pro státní peníze, aby se konečně naučili psát, obchodovat, jinými slovy, aby se naučili být schopní.

blatny ivan

Na druhém místě se umístilo velmi slabé a silně tendenční přemítání o Václavu Havlovi Michala Žantovského.
Třetí místo patří podle Lidovek životopisu básnířky Suzanne Renaudové od Lucie Tučkové. Podobně špatně napsaný životopis jako smyšlená a neuvěřitelně zpackaná biografie Františka Drtikola Dějiny světla od Jana Němce.