Literární-cena-Knižního-klubu

Laureátem 21. ročníku prestižní Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal osmatřicetiletý Patrik Girgle, jeho prozaický debut Vertigo se prosadil v konkurenci 148 zaslaných rukopisů.

Patrik Girgle (1978, Vyškov) vystudoval orientalistiku na FF UK, v současné době žije a pracuje v Praze.

Novelou Vertigo se vrací do 90. let 20. století, tehdejší dobu zpřítomňuje hovorovou řečí, sarkasmem a bezmocností, celkovou deziluzí…
Někde na pomezí toho všeho se rodí příběh hlavního hrdiny Dušana. Dospívá v době, kdy kolem něj letí roky možností, privatizací, ale i roky bankrotů a osobních tragédií. Sedmnáctiletý Dušan žije v tomhle porevolučním šílení svůj pomalý život, ve kterém se o své místo na slunci perou jak hormony, tak nepochopení rodičů. Někde tam na pomezí loudání se po světě, pití piva, poslouchání hudby, lovení ryb na pytlačku a sledování spolužaček se rodí první velká láska. Jenže ta – jak to už u takových lásek bývá – je jako kometa: zazáří, oslní, způsobí závrať, vertigo. A pak zmizí, aby za sebou nechala otevřené dveře do světa dospělosti.

Novinku Vertigo Knižní klub vydává 6. září 2016, tedy v den, kdy její autor Patrik Girgle oficiálně převzal Literární cenu Knižního klubu za rok 2016.

Rukopisy do 22. ročníku Literární ceny Knižního klubu je možné zasílat do 31. prosince 2016
na adresu Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 nebo přes formulář na http://www.lckk.cz.

vertigo

Co je Vertigo?
Pravou závratí, neboli vertigem, se nazývá iluze pohybu vlastního těla nebo předmětů kolem. K podobnému jevu dochází například tehdy, když se rychle točíme na kolotoči. Jestliže však závrať vzniká bez viditelného důvodu, může to být příznakem nějakého onemocnění.
A také asi nejlepsíš film filmového génia Alfreda Hitchcocka. Film Vertigo >>

Ukázka z knihy Vertigo.

Dušan se ochomýtá kolem aparatury a přehrabuje se v Pardálových kompaktních discích. Samé originály. Pardál je jedním z mála vyvolených s CD přehrávačem, všichni ostatní si nahrávají kazety. Nebo kupují desky. Pardál má všechno – Nirvanu, Pearl Jam, Oasis, Soundgarden. Dušan na chvilku pustí poslední Lucii. Už bez P. B. CH. Je divná. Docení ji až později. Pak Pink Floyd. Album Atom Heart Mother ze začátku sedmdesátých let, s krávou na přebalu. Dušan ho nemá na kazetě. Nikdo mu ho není schopen sehnat. Nenápadně je vsune do mechaniky. Reakce jsou rychlé.
 "Jdi s tím funusem do hajzlu, zařve někdo. Kdo má to ladění kytar poslouchat!"
 Zapálí si cigaretu a jde ven na terasu. Ostří měsíčního světla roztíná přehradu napůl. Pátek na konci září. Je chladno, ale pár lidí postává venku. Pokuřují, popíjejí a plkají.
Dušan dorazil pozdě, takže se rozhlíží kolem sebe a zkoumá přítomné na Pardálově večírku. Pánbůh zaplať za jeho chatu!
"Seš tu nasucho. Gin? Vodka? Víno?"
Vedle Pardála stojí dívka. Má krátké kaštanové vlasy, velké tmavě zelené oči a podivně plné rty.
"Linda.."
Iris i Marie zmizí v propadlišti.
"Moje sestřenice."
"Cože, Pardále, ty máš sestřenici?"
" No je tu vlastně poprvý. Tak co to bude?"
"Cože?"
"K pití!"
"Víno."
"Červený, bílý?"
"Červený."
"Jdem, Lindo."
Je vysoká. Dušan sleduje elegantní siluetu jejích dlouhých nohou v modrých džínách. Zadek. Laťka nastavená Iris neslavně padá a kutálí se pryč. Nejvíc ho fascinuje její šíje. Úzká bílá šíje nesoucí krásnou hlavu. Jdou dovnitř. Pardál mu nalije červeného vína.  Přiťuknou si i s Lindou. S pohledem upřeným na rty toho druhého upijí doušek. Cítí sevření v žaludku a tlak v podbřišku.
"Je to moc hodnej kluk, víš, Lindo. No jo, nikomu jinýmu bych tě nesvěřil, ale jemu jo. Co koukáš, dáma je bez doprovodu a ty seš tu na ocet! Nebo ti snad dámská společnost není po chuti?!"
Dušan je utahaný a citově zpustlý. Hlavou mu proběhnou živé obrazy Iris a Marie. Kurví oči, kurví rty, mateřská prsa, stopa olejového mýdla ve zvlhlém klíně. Cítí se cynický. Nezastydí se. Pardál je největší pardál a dává to najevo.
"Tak už mi oba dejte pokoj, mám tu povinnosti!“