kundera milan writer

Francouzi vydávají v roce 2011 v nakladatelství Gallimard všechna díla francouzského spisovatele Milana Kundery (1.4. 1929) v prestižní edici Pléiade. Tato zpráva zcela jasně poukazuje na to, že Francouzi považují slavného spisovatele za svého a řadí ho po boku největších velikánů, jako Balzac, Proust, Goethe.


Pro spisovatele je to pocta nesmírná.
Gallimard je vydavetslství, které má světovou prestiž a edice Pléiade (vznikla v roce 1931), ve kterém Kunderův svazek vyjde, je zcela právem označována jako literární Panteon. Knihy edice jsou tištěny na biblovém papíře, vázány v kůži se zlatou ořízkou a prodávány v pouzdře. Souborné dílo Milana Kundery jako autora převážně 20. století by tak mělo vyjít v kůži odstínu tabáku havana.

François Ricard napíše biografii ke svazku, kde budou všechny Kunderovy romány, povídky a další spisy vyjdou v podobě, kterou sám slovo od slova revidoval a posoudil jako definitivní, ať už jde díla psaná ve francouzštině, nebo přeložená z češtiny.

A co bude dál? Mýlili bychom se velice, kdyby Kundera nedostal jednou Nobelovou cenu za literaturu. Všechno k tomu směřuje, jak dobře seřízený stroj.