magnesia litera symbol

Strach z úplného bojkotu literární ceny Litery a oprávněný tlak veřejnosti  i ostatních autorů donutil Mandyse z Litery a Prchala, aby pochopili, že osobní zájmy nemohou v této zemi úplně vše a zrušili název ceny po Seifertové.

Vyjádření nakladatelství Baobab k pojmenování ceny Magnesia Litera pro děti a mládež Cenou Lucie Seifertové

Letošní cena Magnesia Litera za knihy pro děti a mládež byla přejmenována na Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež – jménem autorky a ilustrátorky nakladatelství Petr Prchal, které cenu sponzoruje. Považujeme za naprosto nešťastné a nemístné, aby cena za vynikající dílo pro děti a mládež byla pojmenována podle současné autorky několika knih, jejichž kvalitu jistě prověří její další práce a čas. Znamená snad, že pokud je jedna kniha autora oceněna a jmenována na Knihu desetiletí, stává se automaticky klasikem, podle něhož se má pojmenovat cena? A může si tedy každý z nakladatelů zasponzorovat cenu svého oblíbeného autora? Považujeme toto pojmenování za reklamní tah jejího nakladatele a muže, kterým se devalvuje a degraduje celý náš obor i cena samotná. Zásluhy a dobré jméno si nelze koupit sponzoringem...

Představa, že cenu Lucie Seifertové přebírá Pavel Šrut, Daisy Mrázková, Iva Procházková, Alžběta Skálová a mnozí další, je naprosto absurdní.
Vypovídá také o absenci kritického myšlení poroty dětských knih a organizátorů ceny. Nakladatelství Baobab se proto letos od této ceny distancuje a své knihy ze soutěže stahuje.

Za nakladatelství Baobab Tereza a Juraj Horváthovi, Bára Čermáková


Myšlenky z knih

Vzdělání je to, co člověku zůstane, když zapomene, co se naučil ve škole.
Albert Einstein