magnesia litera symbol

Nakladatelský čin je čin, který by měl být obdivován, měl by to být čin, který je v roce 2011 něčím specifický, něčím jiný… a nebo krásný a nebo inspirativní pro českou kulturu, pro českého čtenáře. Nebo ne? Může to být také vděk za to, že nakladatel přežívá proto, protože překládá všechno ze zahraničí v objemu nemalém. Všichni se diví, kolik strašně moc toho tento rok vyšlo.

„Dáme jim nominaci… lidi se přestanou divit, jsme odborná porota, máme vliv, umlčíme ty buřiče, co si všimli, že knih je hodně. Kdo je vyznamenaný, nemůže být kritizovaný. Musíme být světový, no ne… co!“
„Jsem s vámi zajedno.“

A tak se stalo, Česká Magnesia Litera za český nakladatelský čin: Edice světová knihovna.
Kromě světoznámých osobností a nositelů nejrůznějších cen zprostředkovala českému čtenáři i díla méně proslulých, leč neméně kvalitních spisovatelů, tvořících za hranicemi euroamerické kultury.
A co český nakladatel s českou literaturou pro českého čtenáře v Čechách? Mohl bych si tady sám odpovědět, ale nechám to na českým čtenářovi, věřím mu a jeho inteligenci, já mu věřím, hlupci dál nečtete a ignoranti také, bude ještě hůř. Tento článek není pro vás. Nebo jinak, sečteme někomu jeho plusy za dvacet let a tento rok ho nominujeme.

„Teď přišla řada na… na koho, Petře? Všichni ví, že si to zaslouží přeci… ,co vydal tento rok, co?“
„Obraz Číny 19. století…“
„Jasně, Čína, ta teď jede a zajímá všechny, tolik obchodníků tam jezdí, jejich manželky… ty mají prachy, ty si to koupí, ať si porovnají, jak to vypadá teď a jak to vypadalo v 19. století v Číně. To je tutovka! Není Magnesia čínská, to by mohlo přisypat víc peněz pro nás, což? Nečum, řekni něco.“
„Jo… jo jasně, ovšem. Čína, pane kandidáte věd, má vliv. To je jasné, všem jasné!“
Filip a Marcela Suchomelovi... a z mlhy zjevily se útesy čínské.                                                                
„Jak poetické.“  Ze sbírek moravských rodáků Erwina Dubského a Heinricha Wawry, kteří v 60. a 70. letech 19. století Čínu sami navštívili a zmíněný soubor snímků čínských i evropských autorů shromáždili.
„Moudré a krásné, to se musí líbit všem… černobílé fotky, nostalgie starých časů, jiná kultura, tak…tak  vzdáleného světa…“
„Krásně jste to řekl, pane.“

„Nominace… Česká Magnesia Litera pro rok 2011 za český nakladatelský čin, do třetice všeho dobrého.
Prosím ticho!“ Tělo jako luk, přestávám dýchat, hlava se mi točí: „…se stává… chvilka napětí… ano, také se těším… dámy a pánové… Souostroví gulag, ano na potřetí se mu to povedlo! Potřetí vydaná knížka u nás, trochu jsme změnili pár odstavců… respektive doplnili, respektive ano, slzy… nebraňte se jim… Souostroví gulag!“
Souostroví Gulag česky vyšlo již v normalizačních dobách péčí exilového nakladatelství Konfrontace.

„Pane kandidáte věd, vy… nebyl jste u toho?“
„Byl a jsem hrdý…“
„Byla to těžká doba?“
„Cítím satisfakci Petře… opravdu nelehká doba, byli jsme hrdinové.“
„Hmm, pane kandidáte věd, promiňte mi můj vzdor… hmmm, jmenuji se ale Pavel.“
„Ovšem, jen jsem vás zkoušel, já vím všechno… ano ovšem, nedivte se Petře, Pavle ano…

Chtěl jsem humorně nastínit situaci, ukázat jiný pohled na Literu, nový bez růžových brýlí.
Všechny tři knihy, které jsem zde zmínil jsou buď krásné a nebo velmi poučné. Dovolil jsem si je znevážit jen pro jejich hodnotu za nakladatelský čin roku 2011. Vím, že mnoho lidí se mnou nebude souhlasit, mají na to právo, naopak, rád bych si vyslechl jejich argumenty, proč se mýlím.

Česká literatura je v troskách, pro mnohé z nás neexistuje nebo nemáme chuť číst české spisovatele,
protože si pořád jen stěžují, ukazují nám staré časy na tisíc způsobů, tu plastičtější pohled, tu jiný pohled, tu statistiky, tu tady zajímavý pohled, pohled z výšky, tu pohled na období roku 1955 až 1957 nebo 1961 podzim až zima.
Lidi věřte mi, i u nás je mnoho českých spisovatelů, knih a příběhů, který mají cenu číst a obdivovat. Čeští spisovatelé nejsou horší, než zahraniční, jen nedostali šanci být vidět. Nenechte se manipulovat, rozhodněte se sami a hledejte, chtějte najít… slibuji, že najdete.    

Česká nominace Magnesia Litera za nakladatelský čin je podvod, buď to navrhoval diletant, který tam nemá co dělat, nebo vychytrálek, který si za to vzal úplatek. Ať tak, či tak, nemá tam co dělat.
Česká literatura vpřed!!!
Aleš Prager   www.alesprager.cz


Myšlenky z knih

Nemoc moderního světa je mnoha způsoby školou vyvolaná nemoc. Právě ve škole se většina lidí naučí očekávat a akceptovat, že je nějaký odborník vždy může zařadit do nějakého žebříčku či hierarchie. Ve škole se setkáváme, zvykáme si a učíme se víru v úplně ovládanou společnost.
John Holt