prochazkova iva spisovatelka
Už v roce 2008, na lipském veletrhu, byl mimořádný zájem o autorku dětských knih Ivu Procházkovou. Její knížky totiž pravidelně vycházejí v německých překladech a spisovatelka je v Německu známá. V roce 2007 získala jednu z nejprestižnějších německých cen, Cenu Friedricha Gerstäckera za literaturu pro mládež za knížku Tanec trosečníků.


nazi
Po tomto úspěchu začala psát další knihu, dnes už bestseller, Nazí. O čem je kniha, jsme se zeptali přímo autorky:

"V září 2006 jsem začala pracovat na příběhu o dnešních dospívajících. Propletenec asi čtyř nebo pěti osudů šestnáctiletých lidí, z nich někteří se navzájem znají, jiní ne, ale všichni se v průběhu jednoho horkého léta tak či onak dostávají do vyhraněných situací, v nichž musí zmobilizovat všechny své síly. Stojí na rozcestí a musejí se rozhodnout, kudy dál. Většinou jednají na vlastní pěst, jako by se pohybovali na paralelních drahách, které nemohou opustit. Jedinou naději na přiblížení či setkání dávají krizové okamžiky a momenty vypjatých emocí, v nichž přestávají platit vžitá pravidla. Některé postavy vynaloženým úsilím a zodpovědností dozrávají, životy jiných se však tříští o mantinely dospělého světa dřív, než do něj skutečně nahlédnou."

Foto: STAZA Agency for Citarny.cz
Více: Zůstaňte dlouho nazí, vzkazuje spisovatelka Iva Procházková

 


Myšlenky z knih

Hra je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zjednodušit život. Přesně to jsme dělali jako děti, ale v dospělosti jsme si hrát zapomněli.
Albert Einstein