cena svandrlika 2017

Výsledky soutěže O cenu Miloslava Švandrlíka 2017, která oceňuje nejlepší humoristické knihy vydané v předchozím roce.

Soutěž, kterou spolupořádají městská část Praha 11, Obec spisovatelů České republiky a umělecké sdružení Artes, se letos uskutečnila již popáté. Akce se uskutečnila v rámci Dnů Prahy 11.

Hlavní cenu za nejlepší humoristickou knihu vydanou v roce 2016 získala kniha Ladislava Čumby Wittgensteinova kniha faktů, kterou vydalo nakladatelství ARGO.

Čtyři čestná uznání získaly tyto knihy:
- Bacha na raracha – autor Radek Adamec
- Kvantové víly – autor Jan A. Braun
- Husákovy děti – autor Marcel Deli
- Utrpení doktora H – autorka Marcella Marboe

Zvláštní ocenění za knihy na hranici žánru získaly knihy:
- Trolejbus v polích – autor Milan Čechura
- Idealista, romantik, kritik a Marie – autor Ivo Fencl Kniha ke stažení >>
- Bruncvík a nagyery – autor Vlado Ríša

V zaplněné Chodovské tvrzi ocenění předali Olga Nytrová z Rady Obce spisovatelů ČR, zástupce starosty městské části Praha 11 Mgr. Jakub Lepš a předseda Uměleckého sdružení ARTES Václav Junek. V průběhu zábavného odpoledne zazpíval také píšící zpěvák a humorista Jan Vodňanský.

Pravidla Ceny Miloslava Švandrlíka

Cena se udílí za nejlepší humoristickou knihu českého autora vydanou v roce 2016, podle vročení v tiráži. Literatura pro mladé čtenáře není vyloučena.
Cenu obdrží autor (autoři) knihy.
Navržená kniha může být společným dílem dvou či tří tvůrců, nikoliv antologií.
Návrhy na udělení ceny mohou podávat občané a subjekty v ČR s krátkým zdůvodněním nominace do konce března 2017 na následující e-mailové adresy: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. anebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
S návrhem je třeba dodat jeden exemplář navrhované publikace nejlépe v elektronické podobě na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pokud navrhovatel může dodat knihu pouze v tištěné podobě, pošle ji na adresu Obec spisovatelů ČR, Viktorka – Herecký dům, Ratibořice 12, 552 03 Česká Skalice; výtisk zůstane v majetku organizátora.
O udělení Ceny rozhoduje šestičlenná porota složena ze dvou zástupců Městské části Praha 11, ze dvou zástupců Obce spisovatelů ČR a dvou nezávislých odborníků. Porota může k posuzování děl přizvat další odborníky z oblasti literatury s hlasem poradním.
Cena je spojena s finančním, případně i věcným darem a diplomem. Porota může navrhnout udělení čestného uznání i dalším autorům.
Cenu uděluje představitel Obce spisovatelů ČR, představitel MČ Praha 11 a představitel ARTES v září 2017 v rámci oslav Dny Prahy 11.


Myšlenky z knih

Jako dospělí máme určitou zodpovědnost vůči našim dětem a dětem na celém světě. Je naší odpovědností vytvořit bezpečná, zdravá a uctivá prostředí, ve kterých se mohou děti vyvíjet.
Peter Gray