srut pavel veletrh

Pavel Šrut se stal laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2012. Český PEN klub ho ocenil reliéfem portrétu Karla Čapka, kterou vytvořil Vladimír Preclík za mnohostranné celoživotní dílo, které zasáhlo do řady literárních žánrů.


Pavel Šrut je známý svou tvorbou pro děti, pro které psal básničky i texty hravé a plné poezie. Jeho knihy ilustrovala často Galina Miklínová a zvláště mezi ně  patří: Verunka a kokosový dědek, Příšerky & příšeři, Šišatý švec a myšut, Lichožrouti, Veliký tůdle či Pan Kdybych hledá kamaráda a další.
Jako básník vydal od šedesátých let řadu sbírek: Noc plná křídel, Přehlásky, Červotočivé světlo, Malá domů, Přestupný duben, Kolej Yesterday, Cadus rotundus - Sud kulatý ...
Je známý také jako překladatel. Výbor z poezie / Leonard Cohen, Jakub a obří broskev, Karlík a továrna na čokoládu / Roald Dahl, Svlékání tmy / Dylan Thomas...
Jako textař napsal řadu písňových textů Michala Prokopa, např. Kolej Yesterday či Bitva o Karlův most. Jeho texty zhudebňují i další muzikanti jako Vladimír Mišík, Petr Skoumal, Luboš Pospíšil.

Získal Magnesii Literu a v roce 2000 Cenu Jaroslava Seiferta.

Cena Karla Čapka
se uděluje jednou za dva roky a to od roku 1994 českým spisovatelům. Prvními laureáty se stali Günter Grass a Philip Roth s využitím výjimky ve statutu, umožňující při zvláštních příležitostech  (jíž byl Světový kongres PEN klubů v Praze) ocenit i zahraniční tvůrce. V roce 1996 obdržel ocenění Arnošt Lustig, v roce 1998 Jiří Kratochvil, v roce 2000 Josef Topol, v roce 2002 Ludvík Vaculík, v roce 2004 Ladislav Smoček, v roce 2006 Jiří Stránský, v roce 2008 Václav Havel.


Myšlenky z knih

Škola je reklamní agenturou, která vás přesvědčuje o tom, že potřebujete společnost takovou, jaká je.
Ivan Illich