cena jiriho ortenaCenu Jiřího Ortena za rok 2013 dostal devětadvacetiletý Ondřej Buddeus.

Ocenění mu pořadatelé předali na veletrhu Svět knihy. Porota jeho sbírku Rorýsy, kterou vydalo nakladatelství Fra, vybrala ze tří nominovaných titulů. Nominaci přitom zdůvodnila "spojením až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami".

Ondřej Buddeus (1984)
vystudoval skandinavistiku a translatologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Je šéfredaktorem časopisu Psí víno. Překládá z němčiny a norštiny (Jan Erik Vold, Christian Futscher, Josef Winkler).Odborná komise jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů se usnesla, že nominovanými na Cenu Jiřího Ortena 2013 jsou:

Ondřej Buddeus:  Rorýsy (fra) „za spojení až hrabětovsky čisté lyriky s vizuální poezií a konceptuálně laděnými hrami a hříčkami“

Tomáš Gabriel: Tak černý kůň tak pozdě v noci (Literární salon) „za přesnou drobnokresbu ložisek a hřídelí pod povrchem událostí“

Jaroslav Žváček: Lístek na cestu z pekla (Paseka) „za citlivou projekci malých dějin“

Slavnostní vyhlášení letošního laureáta Ceny Jiřího Ortena proběhlo 16. 5. 2013 od 17,00 ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2013.


Myšlenky z knih

Připraví vás škola na vstup do světa práce? Pokud máte v plánu drhnout podlahu nebo montovat plastové hračky celý svůj život, pak ano. Škola vám zlomí ducha, abyste později nebojovali, když se vám v dospělosti neděje nic nádherného. Když na to přijde, škola vás připraví na přijetí jakékoliv práce, kterou nemáte rádi, ať už to je doktor nebo sekretářka. Škola vás však nenaučí, jak najít své vlastní sny a jak je uskutečnit.
Grace Llewelyn