sdileni sharing knih book

Neil Gaiman, autor mnoha fantasy knih a komiksů,  před pár lety z vlastních zkušeností promluvil o knižním pirátství. 
I když zpočátku byl proti,  postupně začíná chápat,  že důsledkem knižního pirátství není krádež,  jak se pořád omílá,  ale udržení povědomí o knihách jako o zdroji informací,  zábavy a vzdělávání.  Pokud se knihy budou zakazovat pomocí podivně zalobovaných firem jako je OSA nebo Dilia,  pak se dočkáme jen jednoho.  Nebude pro koho vydávat knihy.

Stačí se jen podívat na meziroční klesající počty skutečných knih (ne příruček) na počty skutečných čtenářů a na silně klesajícím povědomí,  které o čtení a knihách společnost má. A to i přesto, že počtem knihoven patříme k těm lepšém ve světě. Každopádně jsou to alarmující čísla,  které jsou krutou vizí nevzdělaného a tupého společenství.  A nakladatelství nejsou výrobci jogurtů, na které se dají aplikovat kdejaké reklamní pitomosti. Kvalita nakladatelů a vydavatelů je svým způsobem ukazatelem skutečné kultury celé společnosti.  A kvalita vzdělání lidí rozhodující o kvalitě knihy neustále klesá. Stačí se jen podívat do katalogů. Samozřejmě až na výjimky jako je Odeon, Maťa a pár dalších.

Překlad z videa...

Když internet začínal, tak jsem býval na lidi velmi naštvaný. Protože na něj nahrávali moje básně a příběhy. Nahrávali na něj moji tvorbu. A já byl přesvědčený, což však bylo naprosto mylné, že pokud lidé dávají vaše věci na weba vy nepožadujete,  aby je odstranili, tak ztrácíte svá práva. Což vlastně není vůbec pravda. Byl jsem naštvaný,  protože stahovali mé věci a to bylo špatně.

Pak jsem si začal všímat toho,  že dvě věci se zdály být mnohem důležitějšími. Jednou z nich bylo to,  že v zemích, kde jsem byl stahován, především v Rusku,  kde lidé překládalimé knihy do ruštinya šířili je do světa,  tak v těch zemíchse prodával čím dál více mých knih. Lidé mě objevovali skrz stahování. A pak šli ven a koupili si opravdovou knihu. A když v Rusku vyšla nová kniha, tak se vždy prodalo více kopií. Byl jsem fascinován.

Zkusil jsem pár experimentů. A některé byly náročné. Třeba přesvědčit vydavatele,  aby vzaljednu moji knihu a nabídl ji zdarma. Vzali jsme Americké bohy,  knihu, která se stále dobře prodávala, a na měsíc jsme ji dali volněke stažení na internet. Mohli jste ji číst,  mohli jste si ji stáhnout. . . A stalo se to,  že prodej mých knihv nezávislých knihkupectvích, přes která to měříme, se v následujících měsícíchzvedly o 300 %. Začal jsem si uvědomovat,  že vlastně. . . nepřicházíte o knihy. Že díky tomu nepřicházíte o prodeje.

A když mám o takových věcech nějaké přednášky, tak se mě lidé ptají na prodeje, o které přicházím kvůli tomu, že se má tvorba kopírujea koluje po internetu. Začal jsem žádat posluchače, aby zvedli ruku na jednu otázku. Zeptám se: "Máte oblíbeného autora?"Oni řeknou,  že ano. A já řeknu:"Dobrá,  chci,  aby každý,  kdo svého oblíbeného autora objevil půjčením knihy, zvedl ruku. "A pak: "Každý,  kdo objevil svého oblíbeného autora tak, že šel do knihkupectví a koupil si jeho knihu,  zvedněte ruku. "A těch je asi tak 5 až 10 %. Lidé kteří objevili autora, svého oblíbeného autora, od kterého kupují vše,  kupují pevné vazby a cení si toho,  že ho objevili. Ale jen málo z nich si knihu koupilo. Půjčili si ji,  dostali ji, nezaplatili za ni. Takhle objevili svého oblíbeného autora. A o tom to přece je. O tom,  že si lidé knihy půjčují. A nemůžete se na to dívat jako na ztracené prodeje. Lidé,  kteří by si vaši knihu koupili,  si ji koupí, i když je volně k dispozici.

Vlastně si děláte reklamu, dostanete se k více lidem. Zvyšujete povědomí o sobě. A porozumění tomu mi vnuklo novou myšlenku v chápání autorských práv. A o tom,  co internet dělá. Protože internet je nejlepší v tom, že umožňuje lidem,  aby se o něčem dozvěděli. Aby mohli číst a vidět věci, které by jinak neviděli. A to je ve své podstatě skvělé.