drtikol etapy fotografie
Dvousvazková monografie fotografického díla Františka Drtikola. Text pro knihu napsala světově uznávaná historička umění PhDr. Anna Fárová (1928–2010). Publikace představuje nejobsáhlejší průřez tím nejpodstatnějším a nejdůležitějším, co ve své fotografické tvorbě Drtikol vytvořil. Obrazový materiál byl čerpán především ze sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze (které vlastní největší sbírku Drtikolových fotografií na světě) a také z některých významných soukromých sbírek.


Kniha obsahuje 489 fotografií v obrazové části a 119 fotografií v textové části – celkem přes 600 fotografií. Vytištěna byla frekvenčně modulovaným rastrem Satin Screening od firmy Heidelberg. Formát knihy 33 x 24,5 cm umožnil publikovat většinu fotografií v jejich skutečné velikosti.

Kniha o dvou svazcích včetně elegantního pouzdra váží téměř 5 kg. Cena mimořádného díla je 6000Kč.

Kniha František Drtikol "Etapy života a fotografického díla" získala v Mezinárodní soutěži o nejlepší fotografickou publikaci východní Evropy 2013 - 2014 Čestné uznání v kategorii historická fotografie.


František Drtikol (3.3. 1883 – 13.1. 1961)
Původně fotograf, ale hlavně člověk, který většinu svého života zasvětil duchovnímu hledání pravdy a kterou pravděpodbně nalezl už za svého života. Své duchovní vize promítal i do svých forografií a stal se tak naprosto ojedinělým ve světové fotografii.

Znovu onjevne byl v letech 1972-73, kdy Anna Fárová pořádá výstavu Drtikolova fotografického odkazu v UPM. Zároveň vydává i katalog k této výstavě Fotograf František Drtikol

Roku 1986 vychází v Mnichově v nakladatelství Schirmer-Mosel monografie Anny Fárové Frantisek Drtikol - Photograph des Art Deco. František Drtikol je znovu presentován jako umělec světového formátu a zakládající osobnost stylu Art Decco ve fotografii. Většina budoucích knih o Františku Drtikolovi a jeho umělecké tvorbě čerpá právě z této monografie.

V roce 1992 vydává jeho žák, Evžen Štekl knihu vzpomínek na Fráňu Drtikola a jeho buddhistické Učení - SÍLU MOUDROSTI. Touto knihou představuje systém buddhistické kundaliní jógy - Učení, jež Fráňa předával svým žákům. 2. vydání 1994, dotisk 1999.

V roce 1993 publikuje Karel Funk pod názvem Mystik a učitel František Drtikol nekompletní opis samizdatu Františka Heina František Drtikol - Osobnost a dílo.

V roce 1998 pořádá Stanislav Doležal v Galerii Rudolfinum v Praze výstavu všech Fráňových obrazů, jíž byla poprvé v celé šíři představena a zhodnocena jeho malířská tvorba a dána do souvislosti s jeho tvorbou fotografickou. R. 2001 zakládá nakladatelství a vydavatelství Svět, které se orientuje právě na umělecký odkaz FD a v následujících letech vydává řadu knih a pořádá výstavy po celé Evropě.

Převzato: http://silamoudrosti.unas.cz

Poznámka redakce: 
Pozor neplést si knihu s románovým blábolem Jana Němce, Dějiny světla. Tuhle knihu rozhodně nepodoporučujeme!

 
 

 

 


Myšlenky z knih

Připraví vás škola na vstup do světa práce? Pokud máte v plánu drhnout podlahu nebo montovat plastové hračky celý svůj život, pak ano. Škola vám zlomí ducha, abyste později nebojovali, když se vám v dospělosti neděje nic nádherného. Když na to přijde, škola vás připraví na přijetí jakékoliv práce, kterou nemáte rádi, ať už to je doktor nebo sekretářka. Škola vás však nenaučí, jak najít své vlastní sny a jak je uskutečnit.
Grace Llewelyn