kamaradi-turnovska-eben

Kamarádi! Váleček, Gábina, Ferda, Honza. Pamatujete? Veselé vyprávění o neopakovatelných zážitcích malostranských dětí. Na začátku byl televizní seriál natočený v roce 1969, který byl tak populární, že o pár let později autorka Jarmila Turnovská na jeho základě napsala tuhle knihu. Třeba si seriál (v podobě knížky) rádi připomenete, nebo ho budete chtít přiblížit svým dětem.


Žádné složité téma, žádné přelomy a historické mezníky rozbouřené doby, žádné vztahové ani rodinné tragédie - prostě nic dramatického.  Jen veselé vyprávění o neopakovatelných zážitcích čtyř kamarádů. Mají starosti ve škole, někdy se neshodnou s rodiči, někdy udělají průšvih. Příjemněší vyprávění málokdy čtete.

Příhody čtyř kamarádů nejsou nijak výjimečné a přece vůbec nenudí.
Scházejí se ve své klubovně, kde kují plány, toulají se uličkami Malé Strany a po celý školní rok si užívají spoustu legrace a dobrodružství.
Jak se Váleček vyrovnává s proniknutím „přivandrovalce" Honzy mezi sebe a Ferdu? Jak přijmou do party Gábinu a nakonec malého Ondru, který se jim vloudí do pracně získané klubovny? Kam pojedou na prázdniny a co všechno je ještě čeká?

duda-stanislav-kamaradi
Ilustrace Stanislav Duda

Seriál býval velmi oblíbený. Tehdy, v letech 1970 a 1975, při odvysílání první a druhé série Kamarádů prý děti psaly mladým hercům dopisy, zvaly je na besedy a chtěly být jako oni. Koneckonců Válečka tam hrál i Marek Eben, kdoví, kdo by ho dneska ještě poznal.

Myslím, že vůbec není na škodu předkládat dnešním dětem příběhy obyčejného kamarádství, přátelství a dětské morálky daleko častěji...
A co je k nevíře, divácká statistika dokazuje, že při nedávném opakování seriálu měl opět vysokou sledovanost i přesto, že by bylo daleko pravděpodobnější, že léty vyčpí a nebude pro současnost vůbec zajímavý.


Jarmila Turnovská / KAMARÁDI / Ilustrace Stanislav Duda / 176 stran / Nakladatelství XYZ, 2007 /  (3. vyd., 1. vyd. Albatros, 1981)

FILM KAMARÁDI / 1. série 1969 - 6 dílů / 2. série 1974 - 6 dílů
Režie: Vlasta Janečková
Hrají: Marek Eben, Antonín Navrátil, Pavel Michálek, Lenka Pletková, František Kovářík, Petr Štěpánek a další