kurosawa akiro filmy dreams

Akiro Kurosawa (*23. 3. 1910 – †6. 9. 1998)  byl výjimečný umělec, scénarista, filmař, který oslovuje dodnes svými filmy celý svět. Ve filmu prošel černobílé období, barvu i digitální kvalitu, ale vždy jeho filmy dostávaly prestižní světové ceny. Za celoživotní dílo dostal japonský režisér a scénarista Oskara.


Hodně oceňované a dodnes známé jsou jeho první filmy po roce 1945. Hlavními tématy té doby, ale vlastně i jeho pozdějších děl, je chování lidí v mezních situacích. Mezi filmy, jež svou kvalitou se mohou rovnat kvalitním knihám patří asi nejznámější Sedm samurajů, jehož holywoodská westernová podoba má název Sedm statečných. Jeho oblíbeným hercem byl v té době Toshira Mifun, s kterým natočil 16 filmů!!

Na otázku co je to film, Akiro Kurosawa odpovídá:

Na to není snadná odpověď. Dávný japonský prozaik Šiga Naoja sepsal své vnučce esej, která byla považována za jedno z nejvýznamnějších prozaických děl své doby. Zveřejnila ji v literárním časopise. Měla název "Můj pes" a začínala asi takto: "Můj pes se podobá medvědovi, ale také se podobá jezevci, také se podobá lišce ..." Pokračuje vyjmenováváním zvláštních vlastností psa, porovnává každé další zvíře, rozvíjí text do obsáhlého seznamu zvířat. Nicméně esej uzavírá: "Ale protože je to pes, tak se nejvíce podobá psovi." Pamatuji si, jak jsem vyprskl smíchy, když jsem to četl, ale je to důležitý bod. Film se tolik podobá jiným uměním. Pokud má kinematografie literární vlastnosti, má také divadelní kvality, filozofické atributy malířství a sochařství i hudební prvky. Ale v konečném důsledku film zůstává filmem.
V 60 letech už Kurosawu znala jak Evropa tak Amerika.
Rád bych připomněl pár filmů, které stojí za to rozhodně vidět. Docela dost jich je i na you-tube.com.

Rašómon - podle povídek Rjúnosukeho Akutagaway
Sedm samurajů - historický film
Ran - historická japonská epopej
Rudovous - film z japonského lékařského prostředí v 19. století
Děrsu Urzala - neobyklé setkání na Sibiři
Kagemuša - historický film
Sny Akiry Kurosawy  (Dream) povídkový skvělý film o životě a smrti

Dokument o Kurosawovi
Kurosawa: The Last Emperor (režie dokumentu Alex Cox')

Knihy:
Paměti Akiry Kurosawy (1981) ukázka níže
Akira Kurosawa: Master of Cinema - Peter Cowie (poslední, dosud nepřeložená kniha o Kurasawovi, 2010)

Weby:
http://www.nostalghia.cz/kurosawa/index.php |CZ|
souhrné a hlavně kvalitní informace o autorovi, jeho filmech a dění kolem
http://akirakurosawa.info |EN|
http://www.afc.ryukoku.ac.jp/Komon/kurosawa/index.html |EN|
použijte překladač Google

Román a scénář jsou zcela rozdílné věci. Svobodu pro popis psychologie má člověk při psaní románu, ale je mimořádně obtížné to bez použití vyprávění přizpůsobit scénáři.
(Akiro Kurosawa)

Myslím, že bez ohledu na to, co se dělo v mém osobním životě, jsem vždy přemýšlel o své práci i bez jeho znalosti. Tento jev se podobá karmě. To, že jsem se stal režisérem a setrval v této profesi tak dlouho musí být opravdu odměna nebo trest za něco, co jsem udělal v bývalém životě.
(Akiro Kurosawa)

Ukázka z knihy Paměti Akiry Kurosawy (1981)

RAŠOMON
překlad: Eva Sehnalíková

Ta brána tehdy v mé představivosti rostla a rostla. Ve starověkém centru Kjóta jsem hledal vhodné exteriéry pro Rašomon, svůj historický snímek z jedenáctého století. Vedení studia Daiei se projekt příliš nezamlouval. Podle nich byl obsah složitý a název nepřitažlivý. Do natáčení se jim nechtělo. Zatímco jsem čekal, procházel jsem se po Kjótu a ještě starodávnějším městě Nara [Prefektura na japonském ostrově Honšú. - pozn. překl.], vzdáleným několik kilometrů, a studoval klasickou architekturu. Čím víc jsem toho viděl, tím větší byla v mé mysli brána Rašomon.

Nejdříve jsem si myslel, že by má brána měla být přibližně stejně velká jako brána do chrámu Toji v Kjótu. Pak narostla do rozměrů brány Tengaimon v Naře a nakonec byla tak velká jako hlavní dvoupatrové brány chrámů Ninnaji a Todaiji v Naře. Má představa rostla dál nejen proto, že jsem uviděl skutečné brány, které pocházely z daného období, ale také díky tomu, co jsem se o samotné bráně Rašomon, zničené před dávnými lety, dozvěděl z dokumentů a jejích pozůstatků.

"Rašomon" ve skutečnosti odkazuje k bráně Rajomon - jméno bylo změněno ve hře Nó autora Kanze Nobomitsua. "Rajo" označuje vnější prostory hradu, takže "Rajomon" znamená hlavní bránu do vnějšího areálu hradu. Brána v mém filmu Rašomon vedla do vnějšího okolí starověkého hlavního města (Kjóto se v té době nazývalo "Heian-Kyo"). Když se vešlo do města branou Rašomon a pokračovalo se přímo na sever podél hlavní dopravní tepny vedoucí skrze metropoli, došlo se až k bráně Šujakumon na jejím konci a k chrámům Toji na východě a Saiji na západě. Vzhledem k tomuto rozmístění bylo zcela přirozené, že hlavní vnější městská brána byla ze všech největší. Máme o tom jasné důkazy. Modré střešní tašky, které se dochovaly z původní brány Rajomon, dokazují, že byla obrovská. Ale i když jsme ztracenou stavbu brány zkoumali zevrubně, nemohli jsme se dopátrat jejích skutečných rozměrů. ...


Ukázku z filmu Akiro Kurosawa - Dreams, část pojmenovaná Van Gogh
(v případě smazání na youtube film bez problemu dohledáte


Myšlenky z knih

Psycholog k matce: Nevím, jestli vás moje diagnóza potěší, ale vyšetřil jsem jak jeho učitele, tak jeho a mohu vám sdělit, že váš syn netrpí ani dyslexií, ani dysgrafií, nemá poruchu pozornosti a není ani hyperaktivní, ani hloupý. Váš syn je prostě takový ten typický malý, nevychovaný, drzý, sprostý a líný spratek!