twain mark audioKdo by jejich dobrodružství neznal. Jejich „táta“ – Mark Twain – je přivedl na svět před víc jak sto padesáti lety. A tihle dva uličníci svými příběhy oslovují stále čtenáře a jsou oblíbeným tématem i filmových producentů, televizních produkcí a rozhlasových dramaturgů. Jen si vzpomeňte třeba na kouzelný český film Páni kluci…

Je nasnadě, že rozhlasová dramatizace tak báječného „materiálu“ musela přijít.
Hned několikrát. Ta, která byla natočena v roce 1992 v režii Karla Weinlicha, se dostala na mptrojku, aby zaútočila na další posluchače. Jde o studiovou nahrávku velkolepého dobrodružství, která dohromady čítá pět hodin a třicet dvě minuty času.

Tom s Huckem jsou opravdu podnikaví chlapci. Neustále něco vymýšlejí, jsou posedlí hrdinskými činy, sem tam se k něčemu připletou a ne vždy z toho mají radost.
Naštěstí vždycky z maléru vybruslí a odcházejí jako skuteční hrdinové, byť s malými šrámy na své pověsti (a někdy také na zadku od metly). Trochu lehkomyslné přátele posedlé dobrodružstvím – Toma a Hucka – představují Petr Hotmar a Martin Sobotka. Oba aktéři skvěle rozehrávají své party a jejich hlasy jiskří tou správnou mírou klučičího veselí a nadhledu nad světem dospělých. Svéhlavého Toma je těžké vychovávat, to dobře ví teta Polly, které je jasné, že synovec Tom má dobré srdce, jenže jeho dobře myšlené plány se většinou překlopí na rošťárnu, proto je na místě přísnost. Přísnou i laskavou Polly hraje Alena Vránová. A uslyšíme celou řadu dalších výtečných herců, kteří propůjčili svůj hlas postavám, jež zalidňují tento nestárnoucí příběh dvou kluků nezbedů.

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Fina v rozhlasové dramatizaci rozhodně patří mezi poklady české audiotéky.
Jsem přesvědčena, že právě tento příběh, ač věkem starý, má pořád co říct i dnešním dětem. Právě pro ty malé čtenáře, které písmenka ještě moc neposlouchají, občas v nich škobrtají, je tento rozhlasový seriál jistým přínosem. Poznají skvělá dobrodružství z pera Marka Tweina – a věřím, že mnohý z malých posluchačů si pak knihu otevře, aby si ona neuvěřitelná dobrodružství, která se Tomovi s Huckem přihodila, ještě jednou připomenul nad stránkami plnými písmenek.

MARK TWAIN (1835–1910),
vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký povídkář a romanopisec, humorista a satirik. Vyrostl ve městě Hannibal na řece Mississippi, po smrti otce se vyučil jako sazeč v tiskárně a několik let se tak živil. Jeho cesta k literatuře byla krkolomná – dlouho pracoval jako lodivod na řece Mississippi (k tomuto období jeho života odkazuje pseudonym Mark Twain, což prý v dorozumívání mississippských lodníků znamenalo hloubku dvou sáhů), nějakou dobu strávil v armádě, pak odjel na Divoký Západ a trvalo ještě mnoho let, než se oženil a usadil ve městě Hartford v Connecticutu. Postupně se stal žádaným přispěvatelem mnoha novin a časopisů, kam posílal své zprávy a krátké humoristické povídky. Věhlas si díky mimořádnému vypravěčskému nadání vydobyl i jako spisovatel. Dodnes se čtenáři rádi vracejí k Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Huckleberryho Finna, Princi a chuďasovi nebo Milionové bankovce.

Ukázka:
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/sawyer.mp3

Název: Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna
Autor: Mark Twain
Překlad: František Gel
Dramatizace: Oldřich Knitl
Hrají: Tom/Petr Hotmar, Huck/Martin Sobotka, teta Polly/Alena Vránová, Douglasová/Jaroslava Adamová, učitel/Tomáš Töpfer, obhájce/Radovan Lukavský, návladní/Jiří Bartoška, Becky/Jitka Ježková, Joe Indián, Turner/Stanislav Oubram, Finn, otec Hucka/Jan Teplý, Král/Alois Švehlík, Vévoda/Karel Heřmánek, Jim černoch/Ivan Gübel, dále hrají: Michal Pavlata, Otakar Brousek st., Radim Vašinka, Jiří Němeček, Růžena Merunková, Oldřich Vlach a mnozí další
Režie: Karel Weinlich
Vydavatelství: Radioservis, 2013