liska bystrouska tesnohlidek hoger
Kdo by neznal lišku Bystroušku. Tahle chytrá potvůrka, která se mnohému u lidí naučila, aby pak spokojeně žila v lese a dotáhla to dokonce na revírního, je přece dobrá známá z televizního večerníčku. Toto zpracování znají mnozí, a když se právě její příhody vysílají, tak často k pořadu pro děti usedají i dospěláci. Někteří možná četli Těsnohlídkovu knížku, která vyšla s ilustracemi Josefa Lady v Albatrosu.


Když se vrátíme na úplný začátek, tak zjistíme, že prapůvodně liška Bystrouška uhranula čtenáře Lidových novin už v roce 1920, kde byla otiskována na pokračování. Nezapomeňme, že se stala i předlohou operního ztvárnění díky Leoši Janáčkovi.

Ale možná se už méně ví, že v roce 1962 se liščích příhod ujal básník a vedoucí literárně dramatické redakce Československého rozhlasu Jan Skácel a připravil z ní sedmidílnou četbu na pokračování. Pod režijním vedením Olgy Zezulové se jí ujal Karel Höger. Vznikl tak záznam, který rozhodně patří k pokladům archivu Českého rozhlasu. Högerova četba na pokračování se tu a tam objevuje na rozhlasových vlnách v repríze. Ale vlastně jen jedna její část. Ty ostatní máte možnost si poslechnout díky vydavatelstvím Radioservis a Jazz Music, která vydala na dvou CD šest ze sedmi dílů.

A tak díky vemlouvavému hlasu Karla Högera se zaposloucháte do „liščího románku“, který roky nezestárl a stále přináší úsměv na tváře. Víc jak hodinu jsem poslouchala, jak se revírník Bartoš s liškou Bystrouškou vlastně seznámili, jak se dostala do myslivny a co ji tam čekalo, jak utekla zpátky do lesa, jak se to stalo, že místo zastřelené lišky byly vepřové hody a nakonec jak to přišlo, že se Bystrouška zamilovala. Hlas Karla Högera vás okouzlí, příhody rozněžní i rozesmějí a celkově vás obě CD dostanou do velmi pohodové nálady.

Kdyby tušil Rudolf Těsnohlídek, kam až to jeho Bystrouška dotáhne, měl by určitě radost.
I když tenkrát se mu nepsala zrovna lehce, bral ji jako nemilovaný novinářský úkol, jak doprovodit textem obrázkový seriál Stanislava Lolka. A dnes? Dnes jsou jeho Příhody lišky Bystroušky jedinou knihou, která z jeho díla „žije“ dodnes – nejen v knihách, ale i na pódiích oper, televizní obrazovce, vlnách rozhlasu a CD nosičích.

Příhody lišky Bystroušky | Čte: Karel Höger | Rozhlasová úprava: Jan Skácel | Hudba: Gustav Křivinka | Režie: Olga Zezulová | Vydal: ve spolupráci s Radioservisem Jazz Music, 2011