milenium stranskyŠvédský spisovatel Stieg Larsson uhranul svět. Trilogie Milénium čtou statisíce milovníků kriminálních románů. Příběh investigativního a nezkorumpovatelného novináře Mikaela Blomkvista (kéž by takový u nás žil) a úřady pronásledované hackerky Lisbeth Salanderové uchvátil čtenáře, režiséry, autory komiksů… doslova všechny od severu k jihu, od východu na západ.

Ve třech dílech autor odhaluje nekalosti, které kolem sebe vidí lidé snad všude na světě: zneužívání politické pravomoci, korupce, likvidace nepohodlných svědků, zmanipulovaná policejní vyšetřování i soudní přelíčení... Náznaky podobných praktik sledujeme u nás také.
Larsson jde na dřeň, nic nemaskuje, ukazuje, jak málo pro mocné znamenají ti, kteří k nim nepatří, kteří jsou jim vzdáleni, protože jsou: Prostě jinej gang. (Použila jsem zlidovělou větu z jedné oblíbené reklamy, protože mi právě sem pasuje.) Odhaluje, jak jsou ochotni pro údajně státní zájmy a ve jménu dobré věci obětovat kohokoliv, aniž by byli nuceni vyjevit, pro koho je ona dobrá věc dobrá.

Jeho trilogie se objevila hned v několika podobách: knižní, jako audiokniha, komiks i film.
Na mp3 vyšly postupně všechny tři díly, každý z nich čítá plus minus 17 hodin poslechu. Velmi fascinujícího poslechu. Poslední  část Dívka, která kopla do vosího hnízda, uzavírá osud hackerky Lisbeth Salanderové. Dívky, která je obětována těmi, co kdysi přistoupili na nebezpečnou hru s ruským agentem Zalaščenkem a teď se jim nehodí odmaskování jejich spojení s touto lidskou kreaturou. Lisbeth se nejvíc provinila tím, že je Zaščenkovou dcerou, že v dětství se snažila ochránit před ním svou týranou matku. Nebýt Blomkvista, souboj Lisbeth se státní mocí by trval déle, pravděpodobně až do její fyzické likvidace. S pomocí neúplatného novináře se z Lisbeth, jejímž hnacím motorem je pomsta, stane lovec – lovec, který vrací úder, lovec, který se ubránil nástrahám a začal likvidovatty, jejichž obětním beránkem měl být.

Skvěle postavenou trilogii na šesti discích načetl Martin Stránský. Jedinečně!
Pokud si nejdřív přečtete knihy, pak následný poslech mnoha hodin jen umocní veškeré dojmy z četby. Jednotlivé postavy se před vámi doslova plasticky zjeví, dostanou další dimenzi. Pokud zvolíte opačný postup, slyšené doplníte momenty, které jste možná při poslechu nezaznamenaly, které vám mohly v tolika hodinách uniknout, zapadnout.
Martin Stránský je skvělý vypravěč, dokonale svým hlasem vede posluchače příběhem, modeluje jednotlivé charaktery, dodává jim šťávu a šmrnc. Je to potřeba. Jinak byste se ztratili v množství postav i motivů, bloudili byste spletitým dějem a možná byste se nedobrali konce. Konce, který přes veškerou hrůzu příběhu končí nadějí. Nadějí, že na každý zlý čin čeká odplata, že boží mlýny přece jenom melou…

Ukázka
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/milenium3.mp3

Podoba filmová je díky prokrácení příběhu pro potřeby scénáře trochu méně strhující, ale o to víc ponurá.
Je pravdou, že z postav, které Larsson skvěle vykreslil, mi na plátně sedí právě jenom Lisbeth. Ostatní jsem si představovala úplně jinak. Ale tak to mívám u většiny filmů, kdy snímek je motivován knihou. Audiokniha tuto bolest nemá, přesně kopírující text bez úprav a zásahů, proto tímto syndromem trpět nemůže. Naopak. Martin Stránský skvěle trefil jednotlivé postavy a umocnil jejich autorem pečlivě formulované charakteristické vlastnosti. Výtečně, jak jsme u něho zvyklí, pracuje s hlasem, je dramatický ve vyhrocených situacích, uklidňující v momentech popisů a posunu děje kupředu, romantický v okamžiku, kdy romantickým má být. Lahůdka!


Milénium 3. Dívka, která kopla do vosího hnízda | Interpret: Martin Stránský
Režie: Jitka Škápíková | Stopáž: 16 hodin 41 minuta
Vydavatelství: Martin Pilař. ADK-Prague, 2012
Zdroj foto a ukázky: www.radioservis-as.cz, Martin Pilař