pritelkyne z domu smutkuPřítelkyně z domu smutku Evy Kantůrkové jsem četla, viděla na televizní obrazovce – jistě si vzpomenete na vícedílnou inscenaci s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli. Jenže já také ráda naslouchám, ráda „čtu ušima“. Proto jsem přivítala její vydání na „empétrojce“.

Mne totiž poslech přináší další zážitky, obohacuje mne o další vjemy.
Když čtu, pohybuji se vždy v okruhu vlastních zkušeností a znalostí, jsem tak nějak zacyklená sama v sobě, mé představy odpovídají tomu, co sama znám. Také se musím soustředit na písmenka, což mému vnitřnímu zraku trošku omezuje kapacitu k jitření fantazie. Když naslouchám, mé oči odpočívají a já přímo za víčky vidím příběh, který narůstá, košatí a modeluje se. Interpret mne svým hlasem osvobozuje (částečně) od onoho vnitřního zacyklení, které je tak běžné při vlastní četbě. Jako kdyby mi vedle autora textu ještě i on předával vlastní zkušenosti a znalosti, jichž nabyl.

Neváhala jsem a příběh Evy Kantůrkové – pro mne zdrcující, šílený, nepředstavitelný – jsem si poslechla.
Neopakovatelně jej čte herečka Jana Štepánková. Vykresluje před námi jednotlivé postavy, zcela jasně formuje jejich obrysy, chování, charaktery tak, jak je autorka v knize zpodobnila. Při poslechu jsem zjistila, že některé pasáže jsem při četbě asi vnímala jinak, některých jsem si možná díky překotnému čtení nevšimla. Při poslechu totiž musí být člověk soustředěn, zároveň má však větší šanci jeho fantazie, může růst bez toho, že by dávala pozor, zda to či ono písmenko čte správně.

Přítelkyně z domu smutku jsou autobiografickým dílem, vzniklo, jak říká autorka, živelně.
Odhaluje svět, který žádná z žen, snad kromě patologických průšvihářek, nechce poznat – svět v cele a svět bez svobody. Hrdinka je nesmyslně obžalována a ve vězení se potkává s ženami, které by za normálních okolností nepotkala, které by nikdy nepoznala. Objevuje v prostředí plném násilí a pocitů bezmoci, nachází jiný svět, svět obnaženého lidství. Kniha mi dala mnoho podnětů k zamyšlení, díky Janě Štěpánkové, která ji načetla pro Český rozhlas, se mé dojmy zostřily, vyplynuly jiné motivy, vyjevily se mi jinak i charaktery některých postav, než jak se mi jevily při čtení.

Jde o výjimečný text, reprodukovaný skvělým interpretem, v režii zkušené režisérky.
Jak by toto mohlo dopadnout jinak, než skvěle, Proto – máte-li rádi audioknihy, určitě si tuto nenechte ujít. Poznáte – i ti, kdo knihu četli či viděli televizní inscenaci – že Přítelkyně z domu smutku jste ještě pořádně neznali. Jana Štěpánková vám je skvěle představí a vymaluje.
Nahrávka vznikla v roce 1992, nyní je tedy k mání i na nosičích.

Audio ukázka:
http://www.radioservis-as.cz/katalog/mp3/pritelkyne.mp3

Přítelkyně z domu smutku / Interpret: Jana Štěpánková