audio knihy eknihy zdarma

Google Book Search - světová knihovna

Největší internetový portál rozjel před časem giogantický projekt, ktzerý bude a možná už je obdobou legendární Alexandrijské knihovny. Ovšem ve virtuálním světě.
Google Book Search prezentuje knihy na své speciální „knihovnické stránce“ v souladu s autorskými právy. Údajně. Už se ale ozvalo dost překvapených a nespokojených autorů s kterými se ale Google většinou dohodl na určité finační kompenzaci za reklamu, kterou Google utrží na základě navštěvnosti díky právě jejich jménům a knihám. Jinak u knih, která jsou ještě pod ochranou autorských práv, zpřístupňuje pouze fragmenty svazků. Práva platí po dobu 70 let. Letos (2009) například skončily autorská práva Karla Čapka a je možné s jeho dílem volně nakládat. Knihy jsou tu přístupna ve formátu "pdf" a lze tu jimi listovat stejně jako v knize nebo je stahovat jako soubory do počítače.
Link: https://books.google.cz/

Project Gutenberg
Michal Hart je člověk, který se právem nazýván otcem digitální knihy. Na myšlenku digitalizovat knihy a volně je šířit přišel totiž ještě v dobách, kdy většina lidí neměla o počítačové technice ani ponětí a Internet nebyl ještě na světě. Stalo se tak v roce 1971, kdy ještě jako neznámý student Illinoiské university zde Hart dostal příležitost zdarma využívat přístup k počítači Xerox Sigma V. Prvním textem jeho projektu byla Deklarace nezávislosti Spojených států, kterou měl Hart zrovna v batohu. Přepsal ho sám.
Dnes tato digitální knihovna nabízí více jak 19 000 volně přístupných a stažitelných textů, přičemž průměrně přibývá více než 50 nových titulů měsíčně.
Link: www.gutenberg.org

Gallica – francouzská digitální knihovna
Projekt byl zahájen v roce 2000 a dnes umožňuje volný přístup k 90 000 digitalizovaných svazků z oblasti literatury, práva, ekonomie, historie, vědy i politických věd. Většina textů jsou digitální obdobou faksimile, nejsou tedy přepsány do textového formátu, nýbrž jsou naskenovány a distribuovány ve formátu PDF. Můžete stahovat proto původní vydání knih s původními ilustracemi.
K dispozici jsou i skutečné lahůdky prvních vydání knih. Navíc knihovna obsahuje i zvukové nahrávky autorů.
Gallica nabízí i základní díla encyklopedická a slovníková a najdete tu i skvěle chronologicky zpracované texty z dějin francouzské literatury. Madamme et messieurs – voila!
Bohužel encyklopedia je jen ve fracouzském jazyce. Jak typické pro Francouze )))
Link: https://gallica.bnf.fr/

Liber Liber -  italská knižní a hudební knihovna
Nezisková organizace Manuzio Project, pojmenovaná po vynikajícím benátským tiskaři s ejménem Alda Manuzia je správce italské velké digitální knihovny.
Dnes nabízí na výběr z více jak 1700 svazků italské klasické literatury. Goldoniho či Pirandellovy hry, Celliniho paměti, ale itaké legendární knížku pro děti Pinocchio. Navíc je tady víc jak 1700 audio soborů (mp3) Můžete stahovat celé komplety oper italských mistrů ve slušné kvalitě i kvalitní interpretaci, ale třeba i Bacha,
Link: www.liberliber.it

Euroepana

Na portálu je možné hledat obrazy, fotografie, objekty, knihy, noviny, archivní záznamy, filmy a zvukové dokumenty, které byly digitalizovány organizacemi a institucemi, jež se zabývají ochranou kulturního dědictví v Evropě. Europeana umožní lidem zkoumat, jak se myšlenky přenášely z jedné země do druhé, jak se vyvíjely politické i společenské trendy a jak umělecká hnutí a tendence ovlivňovaly celý kontinent.
Link: https://www.europeana.eu/portal/

ManyBooks
Velmi rozsáhlý zdroj literatury v angličtině. Přes 30.000 knih.
Link: https://manybooks.net/

Gutenberg Australia
Projekt je plně nezávislý na verzi Gutenberg.org. a nabízí tisíce titulů zdarma.
Link: https://www.gutenberg.net.au/


ĆESKÁ REPUBLIKA

Databáze Česká elektronická knihovna – Poezie 19. a počátku 20. století
Základním záměrem bylo shromáždit a zpřístupnit ve formě elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a tak uchovat a v elektronické podobě konzervovat celek české básnické produkce 19. století. Finální počet dokumentů zařazených do databáze je 1700.
Link: https://www.ceska-poezie.cz/cek/

Manuscriptorium
Manuscriptorium je katalog historických fondů českých knihoven, který obsahuje digitalizované dokumenty tisků a rukopisů vzniklých do roku 1800. Nejkvalitnější snímky jsou dostupné ve studovně.
Link: https://www.manuscriptorium.com

Kramerius
Kramerius je katalog historických fondů českých knihoven, který obsahuje digitalizované dokumenty tisků a rukopisů vzniklých po roce 1800.
Link: https://kramerius.nkp.cz

Literatura zdarma ke stažení
Edice Literatura ke stažení je určena všem zájemcům o českou literaturu. Obrací se zejména ke školám, knihovnám a muzeím. Zaměřuje se především na literární výstavy, antologie primárních textů, didaktické materiály, testy a kvízy, korespondující s rámcovými vzdělávacími programy jednotlivých typů škol.
Link: https://www.ucl.cas.cz


DALŠÍ EKNIHY ZDARMA >>>

Sešity.net
https://www.sesity.net/elektronicka-knihovna.php

Robova stránka o knihách
https://www.robov.knihy.szm.com/

Romány zdarma
https://www.romanyzdarma.cz/

Městská knihovna v Praze
https://www.mlp.cz/cz/projekty/on-line-projekty/
Zdarma e-knihy od Karla Čapka, Boženy Němcové, o Praze, o Sherlocku Holmesovi nebo o Máji a vybrané pohádkové knihy.

Zlatý fond denníku SME
https://zlatyfond.sme.sk/index.phpMyšlenky z knih

Kdykoli jste pohrouženi v myšlenkách, vyhýbáte se realitě. Nechcete být tam, kde jste. Tady, teď.
Eckhart Tolle