tactus

Tactus.cz je projekt, který se od roku 2005 zabývá aktivitami podporujícími vznik kvalitních hmatově ilustrovaných knížek pro nevidomé děti.


Projekt je inspirován mezinárodní soutěží Tactus&Typhlo, která se každoročně koná od roku 2000. Největším českým úspěchem v mezinárodních soutěžích bylo naše prvenství v soutěži Typhlo&Tactus 2006, kdy česká autorka Kristýna Adámková zvítězila v konkurenci 90 knížek z celé Evropy se svým dílem „Rozmanitosti“.

Tactus.cz pořádá každý druhý rok národní soutěž tvůrců hmatových knížek. V roce 2011 svěřilo České republice mezinárodní společenství Tactus, sdružující přední evropské odborníky, pořadatelství soutěže mezinárodní.

Tactus.cz se účastní pracovních setkání odborníků (technické mítinky Tactus&Typhlo, skupina BiTiB – Babies Tactile Illustrated Books) a pořádá semináře pro tvůrce, V roce 2009 představila ČR projekt na světové konferenci pedagogů zabývajících se prací s lidmi s postižením zraku ICEVI 7th European Conference ‘Living in a Changing Europe’ v Dublinu a uspořádala v rámci konference tvůrčí workshop.



Tactus.cz vydává metodické materiály ke tvorbě hmatových knih – pro zájemce o tyflografickou tvorbu a účast v soutěži jsou určeny publikace:
„Tak a tak na taktilní knihu“ (T. Kochová, 2008, 2. vydání 2012) základní pravidla pro tvorbu hmatových knih)
Jak vyrobit textilní hmatovou knihu“ (M. Ripley, 2007, přeloženo z anglického originálu)
„Od reality k obrázku“ (J. Mojžíšek, 2010, postřehy, rady a nápady nevidomého autora)
Můžete o ně požádat na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Hlavním výsledkem projektu je provozování Knihovny hmatových knížek, která půjčuje hmatové knížky nevidomým čtenářům z celé republiky – výpůjčky zasíláme poštou.

http://www.tactus.wz.cz

Foto: Česká kniha V. Bratrychové v mezinárodní soutěži Mezinárodní soutěž Tactus Dijon 2009