bradbury musical

Řekněme si na rovinu, že muzikál není příliš náročné umění, ale zábavná hudebně-divadelní šou, jak si může každý ověřit na mnoha uplakaných muzikálových kusech. Převádění literárních děl do muzikálové polohy tak v naprosté většině zohledňuje děj a silné emotivní scény. Svého muzikálu se dočkal nedávno zesnulý Ray Bradbury, geniální spisovatel scifi literatury. Premiéra muzikálu Ray Bradbury’s ‘2116’ bude v Praze 18. srpna 2016 se v Divadle Semafor.

Vzhledem k tomu, že premiéra muzikálu je v Praze a v angličtině mohou se skalní Čechové a fanoušci Bradburyho jen dohadovat do jaké míry naplní vize Bradburyho a do jaké míry by byl sám Bradbury zklamán. Navíc špatný překlad titulků a jejich umístění je jen ke vzteku.
I když v muzikálu nejde ani tak o slova, jako o emoce, převádět knihy bRadburyho do muzikálu je ještě větší tragédie jak filmová adaptace a muzikál to potvrdil. To co dělají knihy Bradburyho světovými, kupodivu jeho text a bonmoty se v muzikalu neobjevi skoro vůbec, Spíš se díváte na jakýsi obraz pseudoumění a postupně jste čím dál víc nastvaní, že jste se k takové artkomedii nechali zlákat.
Muzikál Steve Josephsona není nejvhodnější forma pro předání tak důležitého poselství, které ve svých knihách Ray Bradbury předal  celému lidstvu.

Děj muzikálové show vychází údajně z několika knih jako je např. 451 stupňů Fahrenheita, Marťanská kronika, ale marně bychom v ději muizikálu pátrali. Zůstala jen chabá ozvěna literárního velikána, který by potěšený zrovna nebyl.
Na jedné straně vidíme Stínovou show Mr. Marionetta, která je divadelní společností lidí na útěku před tzv. Universal Security Agency, jež je z různých důvodů považuje za teroristy. Společnost zároveň hraje malý vánoční příběh o manželském páru Wycherlyových, který po čtyřiceti letech soužití hledá cestu jak znovu začít žít.

Pokud ale chcete vyhodit českém koruny oknem, aby bylo o čem v práci mluvit, pak vám muzikálmohu jen doporučit.

Muzikál Ray Bradbury’s ‘2116 / Hudba: John Hoke / Libreto: Ray Bradbury, Steve Josephson / Režie a choreografie: Steve Josephson