jirotka saturnin kniha

U příležitosti 105. výročí narození významného českého spisovatele a ostravského rodáka Zdeňka Jirotky (*1911 †2003), tvůrce kultovního románu Saturnin, odhalil okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu v den jeho narozenin 7. ledna 2016 při západu slunce v 16:02 hodin pamětní desku tomuto spisovateli.

Autorem pamětní desky bude sochař Jan Šnéberger, který pro okrašlovací spolek vytvořil v roce 2015 pamětní desku literárnímu vědci a ostravskému rodákovi Vladimíru Macurovi.
  

Okrašlovací spolek připomíná spisovatele Zdeňka Jirotku  již podruhé, v lroce 2015 nainstaloval naučnou cedulku v ulici Keltičkova nad Slezskoostravskou radnicí, kde Zdeněk Jirotka rovněž pobýval.
Na základě zjištění ostravské archivářky Blaženy Przybylové byla pamětní deska umístěna na domě na Náměstí Jurije Gagarina číslo popisné 9, kde se Zdeněk Jirotka narodil.
Rodný dům již bohužel nestojí, deska byla umístěna na domě, který vznikl po zbourání rodného Jirotkova domu. 
Pamětní desku financoval okrašlovací spolek stejně jako u předchozích desek z příspěvků svých členů.


Myšlenky z knih

Jsme tady mezi spoustou lidí. Uprostřed tolika lidí se mě po nějaké době vždycky zmocní panika. Mám pocit, že by mě mohli duševně umačkat. Kdybych tu zůstal, asi bych se dal do křiku.... Někdy člověk přečte celou knihu a nenajde jedinou větu, kterou by si zapamatoval a mohl citovat. A co s takovou knihou, řekněte?...Naštěstí u mne lidé nezůstavují mnoho stop. Snadno na mne udělají dojem, jako loď brázdu na vodě. Ale voda se zase zavře.
Aldous Huxley, Kontrapunkt