noc s andersenem logo
Prvního dubna 2011 již pojedenácté knihovny a školy otevřely i v noci své brány, aby děti vybavené polštářky a spacáky mohly po celou noc naslouchat čtení pohádek, na které v naší uspěchané době není doma tolik času...


Uherské Hradiště s Václavem Čtvrtkem
V Uherském Hradišti se konal pořad pro děti nocující v knihovnách a školách našeho města. Ovšem ještě před tím jsme zahájili letošní pohádkovou Noc s Andersenem v uherskohradišťské nemocnici, aby také zde děti mohly zakusit alespoň kouzelného dobrodružství s knížkami - a bylo to opravdu kouzelné zahájení, kromě pohádky letošního jubilanta Václava Čtvrtka pro děti v nemocnici kouzlil Jirka Hadaš, který později vystoupil v programu na Masarykově náměstí.
Na děti zde čekal sám H.Ch.Andersen v podání herce Slováckého divadla Pavla Majkuse. Pozdravil děti dánsky a děti mu rozumněly. Zkusili jsme všichni číst nahlas i potichu, snad i proto, abychom dokázali všem pochybovačům, že děti čtou a čtení je baví. Četli všichni a četli moc krásně, věřte nám!
Rádio Zlín nám pomohlo uspořádat velké sčítání knih Václava Čtvrtka a zjistili jsme, že v knihovničkách uherskohradišťských dětí se skrývá 294 knížek tohoto autora, někteří přinesli celou hromadu knih a někteří kvůli sčítání přijeli až z Veselí nad Moravou! Vše ukončila velká polštářová bitva kluků proti děvčatům a tentokrát zvítězili úplně všichni... a pak se všichni vrátili do knihoven a škol a nikde nezapomněli na pohádku.
Matky Andersenky

Inspirující myšlenky...

Ja Bartolomej Boleráz bol som človekom azda slabým,azda i zbabelým, ale ja Boleráz, človek, robím si nárok, aby ľudia, moji súčasníci, po všetkých omyloch, po všetkom trápení, po všetkom márnom hryzovisku predsa len boli múdrejší a ľudskejší. Áno, opäť ľudskejší. O trošičku menej krutí. Kto si kladie za povinnosť hovoriť a hovoriť, prázdnymi slovami rozvirovať povetrie, nech si vraví. Ale vy, ľudia moji, nedajte sa mýliť: Pravdou našej spoločnosti nemôže byť to, čo zabíja, čo nás štve a dusí, čo nás vháňa do osamenia a blázincov, nech si ju vykladajú, ako chcú, vykladačis prideleným mozgom. Pravda je, môže byť iba to, v súhlases čím rastie a rozvíja sa naša ľudská prirodzenosť, z čoho rastú a rozvíjajú sa kmene, i malé, i najmenšie národy. To je pre mňa pravda našich čias. Za ňou som túžil celý svoj život. Za ňu, v jej mene prihlásil som sa o slovo, hoci až po smrti a neskoro.
Dominik Tatarka, Démon súhlasu