knihovny-zname-nezname-kotyk-ludvik

Dokumentární cyklus, jaký v televizi neuvidíte. K vidění každý měsíc v městské knihovně v Praze.
Literární historik Petr Kotyk a režisér-dokumentarista Bedřich Ludvík, natáčejí domácí knihovny známých i méně známých spisovatelů.
Dělají to sobě pro radost a pro dějiny. Aby se uchoval zvona zanikající fenomén domácích knihoven.
Spisovatelé ukázují své domácí knihovny, unikátní knihy a unikátní věnování v nich. Přemítají o knihách a psaní. Pastva pro toho, kdo rád čte!

Sledujte youtube chanell Bedřicha Ludvíka >>

Ukázka:


Bedřich Ludvík / website / http://bedrich.ludviku.cz/


Myšlenky z knih

Argumentační klam (též řečnický trik) je v řečnictví takový výrok, jehož smyslem je porazit či přesvědčit oponenta bez ohledu na pravdivost zastávaných názorů. Podstatou argumentačního klamu bývá nenápadné porušení pravidel logického důkazu, působení na emoce místo na rozum, případně obojí. Argumentační klamy bývají oblíbenou součástí argumentace propagandy a manipulátorů. Podstatou klamu je najít velmi slabý až hloupý argument, který by mohla zastávat protistrana (ale zpravidla jej nezastává). Ten demonstrativně rozcupovat na cucky a budit při tom zdání, že se všemi argumenty protistrany se lze takto snadno vypořádat. Např.: Zastánci potratů vám budou tvrdit, že jít na potrat je levnější, než kupovat výbavu pro dítě. To je ale zjevný nesmysl – do ceny potratu je totiž třeba započítat i nezbytnou hospitalizaci, nemluvě o tom, že na výbavu pro novorozence naše vláda nabízí zvláštní sociální příspěvky. Je tedy jasné, že neexistují žádné rozumné důvody, proč potraty povolovat.
František Koukolík, Jana Drtilová: Vzpoura deprivantů