britske verejne knihovny

Víc jak 300 britských spisovatelů, včetně autorů jako Malorie Blackman, Philip Pullman, Michael Holroyd poslali v červenci 2016 otevřený dopis nové státní tajemnice pro kulturu, Karen Bradleyové, Dopis je o tom, že veřejné knihovny v Británii jsou ve velké krizi a tím se zásadním způsobem omezuje dostupnost vzdělávání.
V dopise se dále uvádí, že od roku 2010 bylo zavřeno 343 veřejných knihoven, byly rapidně omezeny návštěvní hodiny a bylo vyhozeno přes 8000 vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců knihoven.

"Knihovny jsou druhou nejoblíbenější veřejnou službou po NHS," dodal Gibbons. "Nabízejí vzdělání, inspiraci a přístup ke znalostem, základy demokracie. Je smutné, že jsou pod útokem vládních škrtů jako nikdy předtím. Je na čase se tomu postavit. "

Každý rozumný člověk ví, a není to fráze, že veřejné knihovny, muzea a galerie jsou životně důležité společenské a kulturní zdroje v srdci našich komunit.
Dávají přístup ke čtení, sebevzdělávání, gramotnosti, informační technologiím, historii, umění, informacím a smysluplné zábavě. Ale jsou v krizi v celé Evropě ne-li ve světě. Dnes už je zcela zřejmé, že vzdělanou společnost nepotřebuje žádná politická strana. Nevzdělanému a chaotickému národu se lépe vládně. Tak to praktikovali i mnozí uzupátoři moci ve starověkých civilizací a Niccolo Machiavelli ve své knize Vladař netvrdí nic jiného už na počátku 16. stol.

Aktivisté a spisovatelé, včetně milovníků knihoven a odborářů, se připravují na pochod na protest proti škrtům v knihovnách. Stane se tak 5. listopadu 2016. Pochod začíná v Britské knihovně a končí u sněmovny. Aktivisté vyzývají veřejnost, aby se k nim připojila.

V Česku je situace obdobná a to jsme po socialistické vládě zdědili v roce 1990 jednu z nejlepších knihovnických sití v Evropě.
Od roku 1995 (do 2015) bylo ale zrušeno v ČR 825 knihoven a podle níže uvedeného zdroje se trend nezastavil. SKIP, organizace, která zaštituje české knihovnmy, však žádnou viditelnou aktivitu na větší podporu knihoven nevyvíjí. Celkem logicky. Pracovníci SKIPu jsou placeni státem, tak proč riskovat ztrátu tak dobrého místa, že?

Samozřejmě, že podprůměrné platy se knihovnicím a knihovnkům zvyšovat nebudou. Nejsou tak silná zájmová skupina před volbami jako učitelé. Bylo by ale zajímavé uvést konrétní čísla platů v knihovnách než se někdo začně ohánět jak jsme tom dobře.

Více: Počet knihoven v ČR stále klesá. Likvidaci knihoven začala ODS, TOP09 a KDU-ČSL

Počty knihoven v České republice:
1995 - 6179 knihoven
2000 - 6019 knihoven
2005 - 5920 knihoven
2010 - 5415 knihoven
2014 - 5360 knihoven
2015 - 5 354 knihoven
Úbytek: 825 knihoven

Zdroj: nipos

Zdroj: Alison Flood