klara knihy pro detiDostali jsme do redakce drastický příběh od 16-leté Klárky z Jizerských hor. Celá redakce byla v šoku a proto jsem neprodleně vyslali za Klárkou našeho redaktora Karla, aby s ní udělat rozhovor. Není dlouhý (lékař mu zakázal delší pobyt s nemocnou)  ale její výpověď předčila všechna naše očekávání, i když zpočátku to vypadalo, že si Klárka vymýšlí. Bohužel lékař její slova potvrdil.

Rozhovor s Klárkou v léčebně nadace Blond.

Klárko, co se ti stalo?
Asi před rokem jsem začala blednout a moje vlasy, které byly hnědé, zežloutly. Pak mě matka vzala do nemocnice a tam nám řekli, že jsem se nakazila  infekcí - měknutím mozku.

Měkký mozek?
Ano, pan doktor Matula řekl matce (a tady Klárka čte z připraveného papíru, protože není schopna si zapamatovat některá slova) že tuto nemoc spouští dlouhodobé čtení určitého druhu knih a projevuje se pomalým uvažováním a odporem ke všemu, co souvisí s učením, pamětí a školou. V nejhorším stadiu může mozek ušním otvorem i vytéct..

A je to pravda?
Ano, už od kolébky jsem měla odpor k učení, ale moc ráda posloucham písničky z rádia, protože mě při tom nebolí hlava a protože si nemusím nic pamatovat.

Kdy to všechno začalo?
No na těch narozkách u Mekdonalda.

Vzpomeneš si ještě, co se přesně stalo?
Milena, to je moje kámoška, mě chtěla asi šokovat a přinesla mi k narozkám knížku od (a tady Klárka opět nahlíží do papíru) nějaké Lačovová - První milenec ve dvanácti. Říkala, že si to musím přečíst, protože pak budu vědět o životě úplně všechno.

Četla jsi tu příručku?
Ano, hned druhý den. Bylo tam opravdu všechno o líbání s klukem a vůbec všechno co mladý holky nutně musí vědět, dokonce tam byl i podrobný návod, jak strkat jazyk klukovi mezi zuby, aby nám ho neukousnul a tak. Jenže pak mi Milena začala nosit další knížky od té ... Láčovové a já jsem pak už jenom četla a přestala chodit do školy.

Tvoje máma si toho nevšimla?
Ne, ona si myslela, že když čtu, tak se učím.

A to tě při tom čtení nebolalela hlava? Přece u čtení se musí aspoň trochu myslet, ne?

No bylo to divný. Hlava mě vůbec nebolela. Ty knížky byly jak písničky v rádiu. Hlavně mi připomínaly refrén, Takové to la la lalala. To mě bavilo nejvíc.

Vzpomínáš si ještě o čem ty příručky byly?
Ne, jak jsem se nakazila tím měknutím, všechno jsem zapomněla. Jen si vzpomínám, že kluci se mi začali ve škole posmívat, že jsem blbá blondýna a pořád mě ošahávali a říkali, že hledají nějaký mozek, nebo co.

A je to teď lepší, když se tady v ústavu učiš číst opravdové knížky?
Myslím, že jo. Ja jsem měla štěstí, že mi mozek v hlavě jen změknul a nevytekl, to se prý  často stává. My tady v ústavu čteme aspoň 20 minut denně. Ale zatím jsme jen u titulků, To je prý proti bolení hlavy a pan doktor Matula říkal, že díky tomu mozek začíná pomalu tvrdnout. Ale bude to trvat ještě dlouho, protože měknutí je mnohem rychlejšííííí ...

A tady se Klárka hlasitě rozbrečela a lékař Matula naznačil ukončení rozhovoru.

Nakonec nám Klárka přinesla prohlášení určené rodičům a přátelům školy a moc nás prosila, abychom to zveřejnili.

Zajímejte se, co vaše děti čtou. Některé příručky, přezdívané  knihy, mohou vašim dětem vážně poškodit zdraví.

Měknutí mozku a následný blondatismus je vážná civilizační choroba s kterou si neví rady mnohé instituce. Infekce se v poslední době velmi rozšířila v médiích a mezi politiky, kde má dokonce charakter epidemie.

reklama -  nemusite číst
Nadace Blond - zachráníme vám mozek na poslední chvíli!
Podpořte i vy vědecký výzkum na léčbu zákeřné nemoci Blondatismu.
Nikdy nevíte, kdy nás budete potřebovat.