hradistske slunicko 2011

Víte, že v listopadu 2016 tomu bude již 70 let, co otevřela Veřejná knihovna města Uherského Hradiště samostatné oddělení pro děti? Čítalo celkem 78 svazků knih pro děti, a jak uvádí knihovník Bedřich Beneš Buchlovan v celoročním výkazu za rok 1946, knihovnu navštívilo 115 čtenářů do 17 let.

Víte, že veřejná knihovna společně s oddělením pro děti působila až do září roku 1951 v budově městské Reduty? Poté se přestěhovala do prostor bývalé židovské synagogy, kde po rozsáhlé rekonstrukci získala městská knihovna celkem pět místností, z nichž jedna sloužila samostatně jako půjčovna pro mládež…

Víte, že od roku 1952 začal při knihovně pracovat pionýrský maňáskový soubor Radost a o něco později soubor Hadrníčci? Ve spolupráci s těmito soubory organizovala knihovna úspěšné akce pro mládež, tzv. besedy na trávníčku...

HANACKOVA CAPOVA NOC S ANDERSENEM
Matky Andersenky, které vvymyslely Noc s Andersenem

A na co se těšíme my i malí čtenáři v roce 2016?

Kromě mladých autorů potěšíme v březnu i malé výtvarníky, vždyť Ex-libris 2016 je určena právě jim. V Březnu-měsíci čtenářů hledáme také nejlepší čtenářskou třídu, která za odměnu stráví 1. dubna 2016 Noc s Andersenem v dětském knižním království. Nejlepší práce z literární soutěže budou vyhodnoceny a postoupí do krajského kola, které letos vyhlásí Knihovna Kroměřížska. Spolu s Hradišťským sluníčkem vyhlásíme v červnu výsledky regionálních soutěží, pozveme mladé autory a výtvarníky do kina. V tomto týdnu budeme pasovat všechny hradišťské prvňáčky na čtenáře, kteří získají Knížku pro prvňáčka. Už nyní se těšíme na sérii čtených večerníčků na trávníčku u knihovny. Týden knihoven ukončí tradiční Setkání broučků na Masarykově náměstí a v sobotu před první adventní nedělí pozveme rodiče i s dětmi na Den pro dětskou knihu. Zde také vyhlásíme výsledky nejnovější celoroční hry Lovci perel.

Tato hra vznikla v Knihovně města Hradce Králové a celý letošní rok ji mohou hrát také děti v naší knihovně. Od 18. ledna 2016 budou děti číst a hledat  knihy-perlorodky a za každou přečtenou knihu získají perlu. Musí ovšem odpovědět na několik otázek, které potvrdí, že knihu opravdu přečetly. Po navlečení na šňůru perel si v knihovně hráči mohou kontrolovat, jak si vedou ostatní lovci perel. Nejlepší budou odměněni a každý si koncem roku odnese svou šňůru perel domů.