peslerova-vercaJak to vidií Veronika Peslerová, ředitelka krajské knihovny Vysočina? Čtou děti smysluplné knihy nebo ne?

Které knížky byly u vás v loňském roce největším hitem?

Podobně jako každý rok: v případě četby pro dospělé trilogie Stiega Larssona, Vieweg, Monyová, Dan Brown, nově Kateřina Tučková a Padesát odstínů šedi. A kromě klasické studijní literatury taky oba díly Doby jedové od Anny Strunecké, Sedláčkova Ekonomie dobra a zla a Mým marodům Jana Hnízdila. V případě knih pro děti je to také pořád podobné. Takže Harry Potter, Eragon, ale také Lindgrenová,  Kratochvíl, Březinová, Krolupperová. A samozřejmě hodně půjčovaná je „povinná“ četba.
Víc na: https://www.kkvysociny.cz/modul_o_knihovne/zadane_tituly.aspx

Jaký knižní žánr je mezi vašimi čtenáři nejvyhledávanější?

U dětí je to fantasy a detektivky, tj. příběhy s tajemstvím či záhadou. A vyhledávaná je samozřejmě i ona „povinná“ četba. Ta se naštěstí na některých školách mění a začínají se více číst současní autoři, kteří se věnují aktuálním tématům (Braunová, Březinová, Procházková, Kratochvíl aj.). U dospělých také detektivky, thillery a ženské romány. Oblíbená je též populárně naučná literatura.

Jaké jsou nejkvalitnější knihy podle vašeho odborného knihovnického oka za poslední rok?

protože aktuálně čtu nejvíce se svým čtyřletým synem, můžu z loňské produkce doporučit, co se nám osvědčilo: Jorgen Clevin  Jakub a Jáchym, znovu vydaná knížka O zahradě Pavla Čecha, Dráček Mráček Daniely Krolluperové, Milena Lukešová Jak si uděláme zeměkouli, Cyril a Teniska Zbyňka Malinského, O Kanafáskovi Galiny Miklínové, Chrochtík a Kvikalka Ester Staré, Kitty Crowther Skříp, škráb, píp a žbluňk a pár dalších.
Jinak  Kamarádi z abecedy Františka Petráka, Babička drsňačka a Pan Smraďoch Davida Walliamse, Rostlinopis Jiřího Dvořáka, Poetický slovníček dětem v příkladech Radka Malého … Produkce nakladatelství Baobab a Meander.

Kteří ilustrátoři pro děti vás nejvíc oslovili a kterými knihami?

Petr Sís, Pavel Čech Galina Miklínová, Alžběta Skálová, Daisy Mrázková… naštěstí je jich moc.

Jaké knihy děti preferují v posledních letech a proč?

Asi se to nedá zobecnit na všechny děti stejně, každé je jiné a vybírá si podle svých čtenářských dovedností, vkusu a nálady. Možná je ale přeci jen trochu vidět příklon k jednodušším textům a akčnějších příběhům.

Narůstá v posledních letech počet čtenářů a jaké jsou podle vás důvody?

U nás v knihovně počet čtenářů zůstává zhruba na stejné úrovni, stoupá počet návštěvníků. Tzn., že se k nám čtenáři častěji vracejí, popř. využívají i jiné služby knihovny, u kterých se nemusejí registrovat. Počet výpůjček stoupá též. Z toho by se dalo usuzovat, že počet čtenářů stoupá, resp. stoupá počet přečtených knih. Možná je to dáno zhoršenou ekonomickou situací, vyšším vstupným např. do knih, divadel apod.

Myslíte si, že zdražovaní knih se projeví na návštěvnosti v knihovně?

Myslím si, že ne. Pokud si knihu někdo opravdu bude chtít koupit, nebude mít např. desetikorunové navýšení ceny na návštěvnost knihoven vliv.

Jaké knihy už dnes nejdou na odbyt vůbec?

Dobrodružné, “kódky”, foglarovky, mayovky….

Jak děti a dospělí chápou nebo vnímají kýč v knihách?

Myslím, že jsou k němu velmi tolerantní.:))

Jaký je zájem dospělých čtenářů o knihy s politickou, ekonomickou tématikou?

Poměrně velký. Zvláště o ty psané populárnější formou – knihy Markéty Šichtařové, Cílka, Komárka  apod.


Inspirující myšlenky...

Člověk staví domy, protože žije, ale píše knihy, protože ví, že je smrtelný. Bydlí v tlupách, protože je tvor stádní, ale čte, protože ví, že je sám. Četba je pro něj společníkem, který nezabírá místo žádnému jinému, ale jehož by ani žádný jiný společník nedokázal nahradit. Neposkytuje mu žádné definitivní vysvětlení jeho údělu, ale splétá hustou síť jeho spolčení se životem. Nepatrná a skrytá spřažení, která vypovídají o paradoxním štěstí žít, přestože ukazují tragickou absurditu života. Takže naše důvody, proč čteme, jsou stejně podivné jako naše důvody, proč žijeme. A nikdo není oprávněn požadovat od nás, abychom se mu z tohoto soukromí zpovídali.
Daniel Pennac v knize Jako román