lindgren pippi longstocking

Se švédskými knížkami se děti setkávají několik desítek let a těžko bychom hledali jazyk, do kterého nebyly přeloženy. Podle statistiky, Swedish Publishers' Association z roku 2003, je o každou třetí knihu pro děti a mládež švédské produkce zájem v zahraničí. Jména jako Pippi Longstocking, Alfie Atkins, The Moomins, Linnea nebo Festus & Mercury zná už spousta lidí z celého světa.


Švédsko je tak stále v této oblasti velmocí, její autoři jsou otevření, nápadití a dovedou už po desetiletí dětského čtenáře zaujmout a to nejen slovem, ale i ilustrací.
Možná proto, že dokáží citlivě vnímat jedinečný dětský svět a umí se ve svých příbězích odhlédnout  od zrádného myšlení dospělých. A navíc dokáží tento způsob tvorby prosadit v době hysterické komerce, která z povrchnosti činí nepsanou normu, hodící se spíš pro ovčí stádo než pro lidskou populaci.

Astrid Lindgren
Je bezesporu průkopníkem  tvorby pro děti. Její nejznámější kniha je Pipi - Dlouhá punčocha  z roku 1945. Dílo, které se setkalo z nebývalým ohlasem u dětí a zarputilou kritikou tehdejší, velmi konzervativní, švédské společnosti. V literatuře pro děti a mládež představuje zlomové dílo, které ovlivnilo tisíce spisovatelů na celém světě. Koneckonců po roce 1945 začali tvořit i Lennart Hellsing nebo Tove Jansson, kteří se také postavili proti zaběhlým společenským a náboženským konvencím Švédska.

Jak si jistě vzpomínáte, první roky dětského života jsou poznamenány intenzívním poznáváním světa. Děti se učí chápat význam věcí i dění, jako všechna mláďata. Jsou jako list nepopsaného papíru a my dospělí zásadní mírou určujeme, co na něm bude zaznamenáno a jak je  to bude ovlivňovat  po celý život. A pokud si  ještě skutečně vzpomenete na své dětství, pak víte, že kniha může mít na rozvoj myšlení dětí zásadní význam. Švédští autoři byli v tomto směru vždy o kus vpředu.

Anna-Clara Tidholm
Byla mezi prvními, kteří dokázali psát pro  úplně nejmenší čtenáře. Její kniha Klepat, klepat, klepat (Knock, knock knock!), z roku 1992, zaznamenala obrovský zájem nejen ve Švédsku, ale i v cizině. Dokázala v ní hravou formou soustředit dětskou mysl na dovednosti, které jsou jim v tomto věku blízké a neobjevíme zde nic, co by děti nezvládly.

Barbro Lindgren
Patří k významným spisovatelům pro nejmenší děti, zvláště její knihy o Samovi (Sam books), ilustrované Evou Eriksson.

K dalším velmi populárním autorům patří:
Olof a Lena Lena Landström -
knihy The Boo and Baa series
Katarina Kruusvaal, knihy The Ellen books
Lena Anderson a její knihy o Molly
Lotta Olson a její čtyři knihy o psu Morrisovi, které ilustrovala Maria Jönsson

OBRÁZKOVÉ KNÍŽKY PRO NEJMENŠÍ, ALE I STARŠÍ
Jestliže chceme dosáhnout toho, aby se kniha stále četla, musíme ji zajímavým způsobem směřovat nejen k malému čtenáři, ale i k rodičům, kteří dětem čtou nebo spíš by měli číst. Autor, který to nepochopil, nebude mít se svou knihou úspěch. Samozřejmě je tady ještě třetí moment,  a tím jsou poutavé a neotřelé ilustrace. Přece chceme, aby kniha děti vychovávala,  a ne ohlupovala. Jinak si vystačíme s jakoukoliv nasládlou, konzumní knihofraškou, do které děti jen tupě hledí.

Sven Nordqvist
Patří mezi autory, kteří umí zaujmout jak děti, tak dospělé. Je to autor s výjimečným darem pro detailní kresbu. Jeho knihy Festus & Mercury jsou publikovány po celém světě a byly přeloženy i do češtiny.

Lena Andreson
Známá je svými příběhy Anna stories and the series about Hedgehog. Tato autorka se také zasloužila o úspěch knihy Linnea v Monetově zahradě (Linnea in Monet's Garden (1984) s příjemnými ilustracemi Christinem Björk.

Alfi Atkins
Je další velmi oblíbená postavička, stvořená Gunillou Bergström v roce 1972. V roce 2002 se mladý Alfie znovu objevuje ve dvou nových knihách.

Dnes jsou obrázkové knihy švedských autorů velmi uznávané. Mezi nejslavnější současné  a talentované autory bezesporu patří:
Pija Lindenbaum, Pernilla Stalfelt, Eva Eriksson, Lars Klinting. A především Ilon Wikland a Marit Törnqvist, díky ilustracím ke knihám Ingrid Lindgren.

TVORBA PRO STARŠÍ DĚTI
Současná literatura pro děti a mládež pojednává o všem, týkající se násilných a  sociálních problémů a křehkých rodinných vztahů, prvních lásek, velkých přátelství až po dobrodružství a napětí.

Moni Nilsson-Brannstrom
Píše pro starší čtenáře, patří. Proslavila se sérii o Tsatsikim v roce 2002 (Tsatsiki - Friends for Ever), ale vydávala mnoho dalších knih, včetně The Class Trip v roce 2001 a This and That with Samuel Svensson v roce 2002.

Hening Mankell
je zase hodně populární svými detektivními knihami z policejního prostředí, ale proslavil se také knihami pro děti a mládež. V roce 1993 získal prestižní cenu Deutsche Jugendliteraturpreis za knihu Pes, který běžel za svoji hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více jak 19 jazyků. Dnes patří rozhodně k nejzajímavějším autorům.

K ostatním švédským autorům, kteří získali literární ceny a mezinárodní uznání patří Annika Thor, Stefan Casta, Per Nilsson, Peter Pohl, Maria Küchen, Christina Nord-Wahldén, Ulf Stark a Monica Zak.

THE ASTRID LINDGREN MEMORIAL AWARD FOR LITERATURE
Význam švédské literatury pro děti a mládež spočívá také v tom, že nejpristižnější cena je udělována ve Švédsku - Cena Astrid Lindgren. 


Za redakci Čítáren dodáváme, že Tove Jansson, maminka Moominů, žila ve Finsku, ale ve švédské menšině. Psala tedy švédsky.

Částečně podle článku a mailu Ulriky Isaksson, přeložil z angličtiny a připsal své pošetilé postřehy Mik Herman


Myšlenky z knih

Podíváme-li se kdekoli do historie veřejného školství a povinné školní docházky, najdeme u kořene ani ne tak mylný altruismus, jako spíše vědomou snahu vytvořit z lidí takovou masu, jakou si přály politické elity. Tvrdohlavé menšiny měly být donuceny splynout s většinovou masou. Všem občanům měly být neustále vštěpovány občanské povinnosti, které vždy zahrnovaly poslušnost státnímu aparátu. Ovšem, jestliže má být masa obyvatelstva vzdělávána ve státních školách, jak by se mohly státní školy nestat mocným nástrojem pro hlásání poslušnosti státním autoritám?
Murray N. Rothbard