veletrh detske knihy liberecPřestože Ministerstvo kultury dalo letos na nesmyslný festival zahraničních spisovatelů v Praze 3 milióny korun, nemá potřebu podporovat dlouhodobé aktivity v oblasti vzdělávání u nás. Letos pravděpodobně nepodpoří ani korunou Den poezie a zcela určitě nepodpoří ani Veletrh dětské knihy v Liberci.

Naplňují se tak nejhorší scénáře o úmyslné likvidaci české knižní kultury ze strany politických stran i státních úředníků. Je zřejmé, že s tímto neuvěřitelným státním bordelem bude třeba už něco dělat a ne jen nečinně přihlížet. Přinášíme zprávu paní Helšusové, ve které zdůvodňuje letošní nekonání veletrhu v Liberci.


Vážení přátelé dobrých dětských knih a našeho veletrhu,

s lítostí Vám musím oznámit, že přes veškerou snahu a mnohá jednání se nepodařilo zajistit financování 10. jubilejního ročníku Veletrhu dětské knihy v Liberci.

Děkuji všem, kteří se snažili napomoci jeho uskutečnění. Děkuji všem autorům, kteří se chtěli letošního ročníku zúčastnit a dovolte mi zvláště poděkovat paní Soně Poršové, která do poslední chvíle pracovala na realizaci všech stánků a pavilonů, aby i při opožděném financování bylo možné otevřít brány výstaviště  a uvítat návštěvníky v mimořádně slavnostně připraveném prostoru. Její práce nebude nejen využita , ale ani zaplacena.

Co zbývá?

 V rámci spolupráce představitelů města Liberce a České sekce IBBY budou ve čtvrtek 19. dubna v 16 hodin na liberecké radnici slavnostně nominovány knihy na ocenění Zlatou stuhou.
V Krajské vědecké knihovně v Liberci bude 18. – 19. dubna probíhat odborná konference k tématu zamýšleného letošního ročníku  „Dobrá ilustrace – kouzelná vrátka ke knize“.
V pátek 20.dubna v 15 hodin bude na liberecké radnici slavnostně pokřtěna další z řady zvukových knih projektu „Děti čtou nevidomým dětem“.

Autory knih a ilustrátory, kteří byli připraveni trávit čas s dětmi na veletrhu, si dovolíme dovézt přímo do škol, aby alespoň některé děti měly to štěstí, že se s nimi budou moci setkat.

Závěrem mi dovolte  podělit se s Vámi o obavu, která mě stále více tíží. Obávám se, že až se konečně naši čelní představitelé přestanou zabývat rozpočtem tohoto státu, jako špatně placení účetní, bude kulturní a vzdělávací prostor značně vyprázdněn.

S úctou
Dagmar Helšusová
předsedkyně Sdružení pro Veletrhy dětské knihy v Liberci

 


Inspirující myšlenky...

Britský premiér David Lloyd George, řekl velkou pravdu už v roce 1916, tedy v době, kdy zuřil nejkrvavější konflikt, jaký lidstvo do té doby zažilo: „Kdyby lidé znali skutečnou pravdu, tak by válka skončila hned zítra. Ale oni tu pravdu samozřejmě neznají, ani ji znát nemohou" Tento výrok je dnes mnohem aktuálnější, protože lze k němu dodat. A chtějí vůbec znát pravdu?