osmijanko

Dětské čtenářství má v současné době mocné soupeře v elektronických médiích. Dospělí to ale nevzdávají. Snaží se děti dostat ke knížkám nejrůznějšími způsoby. Sem patří například pořádání čtenářských soutěží. Těmto aktivitám se daří i u sousedů na Slovenku.


V letošním školním roce 2019 tam probíhá již 15. ročník celoslovenské čtenářské soutěže Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!, tentokrát pod názvem Osmijankova literární zahrada.
V rámci soutěže si děti přečtou osm knížek, nad kterými se také důkladně zamyslí. Jen tak totiž dokáží zodpovědět otázky v pracovním sešitě. Vítězný kolektiv získá celodenní zájezd do některého krásného města na Slovensku a 8+8+8=24 školních kolektivů obdrží jako odměnu – zcela přirozeně – krásné knížky. A ti, co nevyhrají hmotné ceny, budou také bohatší – o prožité dobrodružství, radost a spoustu zajímavostí z přečtených knih.

Knížky do soutěže vybírají a otázky pro děti připravují přední slovenští redaktoři a pedagogové.
Pracovní sešit má výbornou úroveň. Výtvarnou podobu mu dávají špičkoví výtvarníci. Letos se tohoto úkolu zhostila i u nás dobře známá Martina Matlovičová. Do literární zahrádky byly tentokrát kromě slovenských autorů vybrány knížky Gianni Rodariho, Roalda Dahla a Daniely Krolupperové – Zmizelá škola, ve slovenském překladu Stratená škola.

zmizela skola kroluppewrova sykorova pekarkova
Zmizelá škola, další skvělá knížka pro prvňáčka. Tentokrát od Daniely Krolupperové a Evy Sýkrové-Pekárkové

K soutěži se připravuje řada doprovodných programů – například putovní výstava Osmijankova literární zahrada, tvořivé dílny, scénická čtení, loutková divadelní představení a další.

Pracovní sešit obsahuje i informace určené dospělým – o důležitosti čtení a čtenářských vzorech. Umožní tak rodičům či prarodičům efektivnější práci s dětskou knihou.

A odkud se vzal pro nás nezvyklý název Osmijanko?
Je to literární hrdina slovenské spisovatelky Kristy Bendové. Pohádky s tímto hrdinou vznikly na požádání přímo pro Slovenský rozhlas v roce 1965. O dva roky později pak „Osmijankové rozprávky“ vyšly knižně. Díky spisovatelčině humoru, se kterým přistupovala i k vážným tématům, baví její příběhy i dnes nejen děti, ale i dospělé. OSMIJANKO je současně název neziskové organizace, která vznikla v roce 2003 v nakladatelství Buvik, a realizuje stejnojmennou čtenářskou soutěž.

Činnost neziskové organizace OSMIJANKO a dětské čtenářství na Slovensku podporuje Fond na podporu umenia a jiní sponzoři.
Další informace jsou dostupné na https://www.osmijanko-ba.sk/.

Inspirující myšlenky...

Žádná kultura ještě nerozřešila dilema, kterému musí čelit s rozvojem vědomé mysli: jak žít mravně a soucitně, když jsme si plně vědomi krve a hrůzy, které doprovázejí život, když nacházíme temná místa nejen ve svém společenství, ale také sami v sobě. Jestliže existuje chvíle, kdy se člověk stává vskutku dospělým, musí to být tehdy, když uchopí tuto ironii v celém rozsahu a přijme odpovědnost za život plný paradoxů, který je mu dán. Člověk musí žít ve víru rozporů, protože kdyby najednou všechny protimluvy přestaly existovat, život sám by se zhroutil. Odpovědi na některé velmi naléhavé otázky jednoduše neexistují. Musíte si je prostě prožít a dát svému životu takový směr, abyste mířili ke světlu.
Barry Lopez / Arctic Dreams / Arktické sny