osmijanko

Dětské čtenářství má v současné době mocné soupeře v elektronických médiích. Dospělí to ale nevzdávají. Snaží se děti dostat ke knížkám nejrůznějšími způsoby. Sem patří například pořádání čtenářských soutěží. Těmto aktivitám se daří i u sousedů na Slovenku.


V letošním školním roce 2019 tam probíhá již 15. ročník celoslovenské čtenářské soutěže Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!, tentokrát pod názvem Osmijankova literární zahrada.
V rámci soutěže si děti přečtou osm knížek, nad kterými se také důkladně zamyslí. Jen tak totiž dokáží zodpovědět otázky v pracovním sešitě. Vítězný kolektiv získá celodenní zájezd do některého krásného města na Slovensku a 8+8+8=24 školních kolektivů obdrží jako odměnu – zcela přirozeně – krásné knížky. A ti, co nevyhrají hmotné ceny, budou také bohatší – o prožité dobrodružství, radost a spoustu zajímavostí z přečtených knih.

Knížky do soutěže vybírají a otázky pro děti připravují přední slovenští redaktoři a pedagogové.
Pracovní sešit má výbornou úroveň. Výtvarnou podobu mu dávají špičkoví výtvarníci. Letos se tohoto úkolu zhostila i u nás dobře známá Martina Matlovičová. Do literární zahrádky byly tentokrát kromě slovenských autorů vybrány knížky Gianni Rodariho, Roalda Dahla a Daniely Krolupperové – Zmizelá škola, ve slovenském překladu Stratená škola.

zmizela skola kroluppewrova sykorova pekarkova
Zmizelá škola, další skvělá knížka pro prvňáčka. Tentokrát od Daniely Krolupperové a Evy Sýkrové-Pekárkové

K soutěži se připravuje řada doprovodných programů – například putovní výstava Osmijankova literární zahrada, tvořivé dílny, scénická čtení, loutková divadelní představení a další.

Pracovní sešit obsahuje i informace určené dospělým – o důležitosti čtení a čtenářských vzorech. Umožní tak rodičům či prarodičům efektivnější práci s dětskou knihou.

A odkud se vzal pro nás nezvyklý název Osmijanko?
Je to literární hrdina slovenské spisovatelky Kristy Bendové. Pohádky s tímto hrdinou vznikly na požádání přímo pro Slovenský rozhlas v roce 1965. O dva roky později pak „Osmijankové rozprávky“ vyšly knižně. Díky spisovatelčině humoru, se kterým přistupovala i k vážným tématům, baví její příběhy i dnes nejen děti, ale i dospělé. OSMIJANKO je současně název neziskové organizace, která vznikla v roce 2003 v nakladatelství Buvik, a realizuje stejnojmennou čtenářskou soutěž.

Činnost neziskové organizace OSMIJANKO a dětské čtenářství na Slovensku podporuje Fond na podporu umenia a jiní sponzoři.
Další informace jsou dostupné na https://www.osmijanko-ba.sk/.


Inspirující myšlenky...

Dokumentární film o himálajském sádhuovi jsem už kdysi viděl. Včera jsem ho zhlédl znovu, ale že by mi to něco dalo, to říct nemohu. Příroda tam nahoře ve velehorách je pěkná, cožpak o to, tu samotu bych bral taky, ale ty kecy kolem toho, to je děs! Jako by to bez toho nesmyslného prázdného tlachání a bez těch směšných rituálů a úkonů nešlo. S lidmi, a to i s těmi nejduchovnějšími, je ta potíž, že neustále moc mluví, a tudíž lžou. Stále ty dokolečka omílané vyprázdněné, nicneříkající slova bez obsahu, slova jako „Bůh“, „láska“, „mír“, „nenásilí“, „nesobeckost“, „soucit“, „lidstvo“... Vyšinutou mysl prostě nepředěláš. Z toho je vidět, jak jsou si všechna náboženství, všichni lidé podobní. Bohužel. Ale buddhisté alespoň považují zvířata za své bratry a nepodřezávají je a nežerou.
Misantrop, Reinlebensborn