erben-kytice

Zkuste si to. Přečtěte dětem knížku, pusťte jim film, natočený na téma knihy a ještě k tomu přidejte divadelní představení.
Šumperské děti si to vyzkoušely. Navštívily divadelní představení Kytice v šumperském divadle,  byly seznámeny s knihou K.J. Erbena a s filmovým zpracováním podle F. A. Brabce. Nabízíme Vám jejich kritiky a doporučení, zda si podle nich máte raději přečíst knihu či si zajít do divadla.

Knížka 100% - dobře se čte a lépe se z ní všechno pochopí.
Divadlo 95% - líbilo se mi, ale docela někdy špatně chápalo. Ale doporučila bych Vám to, protože to vážně stojí za to.
Film 65% - mě moc nezaujal.                       
Vanda Toroniová /4.třída/

Má cenu jít do divadla, je to tam zábavný a srandovní. Pro mě je nejlepší Polednice. Příběh je poučný, aby děti nezlobily své rodiče, jinak je stihne trest!                    
Kevin Skopal /4.třída/

Ze hry Kytice se mi líbila nejvíc část o Polednici. Je to osoba, kterou máma přivolala na neposlušné dítě. Když nepřišly děti v poledne domů na oběd, objevila se Polednice. Máma vařila, dítě křičelo, aby ho postrašila, zavolala Polednici. Otevřela dveře a chtěla sebrat dítě. Máma ho udusila tím, jak dítě k sobě silně přitiskla.          
Renata Hoppová /5.třída/

Dámy a pánové, radši bych Vám doporučil si Kytici přečíst, než se dívat na film, protože v knížce se víc napínáte. A ani bych Vám nedoporučoval divadlo, protože se mi hůř chápalo.          
Milan Zdráhal /5.třída/

Kytice se mi velmi líbí. Radši bych dala knížku než divadlo. Film bych nedala, protože by to lidé myslím nepochopili. V budově divadla se mi to velmi líbí. Napsal to Jaromír Erben.             
Klára Stinglová /3.třída/

Kniha 80% + baví mě číst
Film 99,59% + dobře natočené, žádné počítačové triky, úžasný výkon Dana Bárty - trochu strašidelné
Divadlo 100% + dobří herci, kulisy, pohodlná sedadla - ruchy z okolí (cizí děti)                               
Matěj Fréhar /4.třída/

Na začátku listopadu nás paní učitelky připravovaly na baladu Kytice. Pouštěly nám film a četly knížku od Karla Jaromíra Erbena. A pak to přišlo. Druhý den jsme jeli do Šumperka. Divadlo bylo pěkné, ale 30% tomu vzít musím. Bylo někdy těžké na pochopení, ale jinak se jim to povedlo. Určitě si s tím dali hodně práce. Všech 5 balad bylo spojeno dohromady. Nejvíc mě zaujala balada Vodník. Hodnotím na 70%. Já sama bych si vybrala knížku, protože jsme velká čtenářka. Tu bych hodnotila na 100%. Film mě zaujal natolik, že bych se chtěla vžít do nějaké postavy. Film hodnotím na 80%. Proč? Možná bych měla zkažené oči.
Martina Klosová /5.třída/

Někdo z Vás rád čte, chodí do kina a někdo si rád zajde do divadla. Kdo z Vás má rád spisovatele Karla Jaromíra Erbena tomu bych doporučila si přečíst knihu Kytice. Jeho balady jsou také zfilmované a hrané v divadlech. Přeji Vám hezký zážitek z jeho díla.                
Zuzana Králová /6.třída/

Inspirující myšlenky...

Neumím rozlišit západní civilizaci od jiných. Nevím, v čem by měl být elementární rozdíl. Prožila jsem celý svůj život uprostřed Evropy, všechno ostatní znám jenom zprostředkovaně a povrchně. Můžu si namlouvat, že miluju přírodu, ale stejně vím, že je to zkrocená příroda. Příroda, kterou jsme si tak dlouho utvářeli k obrazu svému, až je z ní to, co je: mrzáček. Trochu ho litujeme, trochu se nám oškliví. Odvracíme oči od zrcadla, které nám nastavuje, ale pořád před tím zrcadlem stojíme. Není kam jinam jít. Konflikt s civilizací je na jiné úrovni vlastně konflikt s imperativem divočiny uvnitř sebe samého. Ten problém nemáme šanci vyřešit. Proto je dobré ponechat si aspoň sny. Ráda píšu příběhy s mladými protagonisty. Důvod je jednoduchý: dokud hrdinové nezestárnou, nejsou jejich sny ani ztroskotané, ani směšné. A navíc, mladí nectí předpisy a omezení. V tom cítím naději, protože nic jiného než neustálé překračování pochybných hranic nemůže s problémy světa hnout.
Iva Procházková, spisovatelka