Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

Vybíráme pro vás zajímavé knihy

William Butler Yeats, jeden z mála skutečných irských bardů

William Butler Yeats, jeden z mála skutečných irských bardů

William Butler Yeats (1865—1939) je jeden z nejvýraznějších představitelů irské kulturní renesance na přelomu dvacátého století, dublinský rodák, který se již od mladých let cele věnoval umě...

Švadlenův Kvantový cyklista

Švadlenův Kvantový cyklista

Již čtvrtou sbírkou veršů se připomíná táborský básník Jaroslav Švadlena (*15. 8. 1948), ta poslední má název Kvantový cyklista a vydalo ji nakladatelství Zahrada v roce 2017. ...

 Světadíl pod Himálajem. Hanzelka a Zikmund, Himaláj, hinduismus a vliv na chování ptáků

Světadíl pod Himálajem. Hanzelka a Zikmund, Himaláj, hinduismus a vliv na chování ptáků

Kdyby chtěl někdo tvrdit, že náboženství nemá vliv na zvířata, budu se s ním přít do krve. A dokážu mu, že je vedle. Ale abyste mi rozuměl, nedám se zmást takovou průhlednou naivitou zoologů...

Tournierův Robinson a Pátek jak je z klasické knihy určitě neznáte

Tournierův Robinson a Pátek jak je z klasické knihy určitě neznáte

Příběhy, jež nám předkládá Turnier (1925 - 2016) nestvořil sám. Jsou to všeobecně známé náměty, které spisovatel ve svém vlastním podání obohacuje o nové rozměry, přetváří je a převrací. Prv...

Otakar Batlička. Dobrodruh, spisovatel, výborný vypravěč, protifašistický odboj a smrt

batlicka otokar dymka

Otakar Batlička měl jako kluk jeden problém za druhým. Snad proto, že mu brzo umřela maminka a otec na něj neměl moc času. Nebo protože byl od malička nabit energií a činorodostí. Největší problém pro něj byla škola. Neměl smysl pro disciplínu a bouřil proti bezduchosti tehdejšího školního prostředí. I když byl skoro na propadnutí ve své klukovské partě byl boos. Patrně k tomu přispěla i okolnost, že uměl výborně vypravovat. Kluci z party mu naslouchali a nijak jim nevadilo, že si příběhy vymýšlí. Tato vlastnost mu prý vynesla přezdívku Baron.


Když naskládal hodně průšvihů, řešil je útěkem z domova.
Poprvé okolo dvanáctého roku života, ale brzy byl zase zpátky. Dostal se domů šupem - to znamená za doprovodu policisty. Druhý jeho útěk byl také pokusem vyřešit problém do kterého Batlička dostal. Pohádal se s profesorem přírodopisu, urazil ho a s největší pravděpodností by ho čekalo vyloučení z gymnázia. To by mělo velmi špatné následky a tak Batlička sbalil nejpotřebnější věci a zmizel Měsíc o něm nebyla zpráva. Z ničeho nic přišel dopis z Argentiny:
Nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nádherně Ota. Tohle napsal otci ,když mu bylo čtrnáct let.

Deset let se Batlička toulá po světě.
Jako plavčík, kormidelník, radiotelegrafista na zaoceánských lodích, kovboj a zlatokop v Kalifornii řidič New Yorkského metra, rybář na Norských a Britských lodích, potápěč v Suezském průlivu, gaučo v Brazílii, obchodník se známkami v Londýně, policista v Šanghaji, Anglický válečný zajatec za první světové války.
S bohatými zkušenostmi, nezapomenutelnými zážitky se vrací do Českoslosvenska.

Otakar Batlička, který výborně ovládá angličtinu, němčinu, španělštinu, portugalštinu, francouzštinu, ruštinu, norštinu, švédštinu a jako jeden z mála jazyk indiánského kmene guaraní, ale marně hledá po návratu z cest uplatnění.
Jazykové znalosti mu jsou k ničemu, protože nemá maturitu???. Aby se uživil otvírá si soukromou školu boxu kde je učitelem. Je také výtečný střelec držitel čs. Rekordu. Závodí na motorce.

batlicka-knihy

Z podnětu redakce Mladý hlasatel začal psát r. 1939 dobrodružné povídky s exotickou tématikou, v nichž čerpal ze svých bohatých životních zkušeností.
Každý týden po tři roky přináší časopis mladý hlasatel jednu nebo dvě jeho povídky. Z těchto povídek pak vznikají dvě základní knihy. Dlouho po jeho smrti vyšly konečně povídky knižně. "Na vlně 57 metrů" (1965), "Tanec na stožáru" (1979), „Na vlnách odvahy a dobrodružství" (1987) a některé další. Ilustroval je přední český malíř a ilustrátor Bohumil Konečný (1918-1990).

Největší jeho láskou je radiotelegrafie. Staví si radiovysílačku OK 1 BC lepší než kterou v té době disponoval Československý rozhlas.
S touto vysílačkou navazuje spojení po celé planetě. Promýšlí zdokonalení telefonu, navrhuje radiové řízení tramvajové dopravy, zkoumá využití rádia při záchranných pracích v dolu. Navázal dokonce radiové spojení i s tragickou výpravou generála Nobila (vzducholoď Italia) na severní pól, na které byl i Čech František Běhounek.

batlicka radioamater

Když přichází rok 1939 a okupace nacistickým Německem, stává se součástí odboje.
Ilegální skupina obrana na východ jedna z prvních protifašistických skupin potřebuje navázat spojení s Londýnem a Moskvou. Batlička ani chvilku neváhá a stává se radiotelegrafistou skupiny. Na podzim roku 1941 jsou však vyzrazeni a zatčeni.
Batlička je vyslýchán a vězněn na Pankráci, v Terezíně a nakonec v koncentračním táboře v Mauthausenu. Jinak to už ani nemůže být než že Otakar Batlička chystá útěk. Ten se zdařil, ale nešťastnou náhodou narazil na pancéřovou divizi SS. Sám proti automatům, které patřily k nejlepším za druhé světové války nic nezmůže.

Zemřel 13. února 1942 na útěku z Mauthausenu. Za odbojovou činnost byl roku 1946 vyznamenán válečným křížem "in memorian" tehdejším ministrem národní obrany generálem Ludvíkem Svobodou.

Ukázka / Povídka Muž pevných zásad:

„Až stočím člun ke břehu, vyskoč a přitáhni mě za pádlo! Dobré místo k táboření. Ale dej pozor, ať neskočíš do mokřiny!“
Josífek, který seděl vpředu kánoe, se ke mně obrátil s nabručenou tváří: „Zásadně nelezu v botách do bahna a…“
Příď kánoe zajela do travin a Josífek chtě nechtě musel vyskočit a rychle zachytit veslo, které jsem mu podal. Vytahuji kánoi na břeh a Josífek si zatím kusem trávy čistí svoje dobře promaštěné kanadky. Pozoruji už od rána, že má zase svůj ‚zásadový den‘.
„Tady chceš přenocovat?“
„Ano, tady!“
Utábořili jsme se. Z kotlíku vane libá vůně, Josífek prohrabuje oheň a já – makaróny se slaninou v kotlíku. Pak beru z batohu pytlík s tabákem a lulku z kukuřičného klasu.
„Je libo tabáček, pane Josef?“
„Víš dobře, že před jídlem nikdy nekouřím,“ loupne po mně Josífek očima. „To je má zásada.“
„Jdi mi s těmi svými zásadami… vždyť to jde člověku na nervy. Á – hleď, Pepo! Po proudu pluje kánoe. Ohéééé! Amigos! Přátelé!“
Obratným manévrem stáčí posádka loď ke břehu.

Jsou to dva mladí muži, Argentinci. Po řece San Francisco plují poprvé. Vyprávějí, že se doslechli o velkých nálezech diamantů na dolním toku řeky. Chtějí být co nejdříve u cíle, aby prý na ně ještě něco zbylo. Všechno nasvědčuje tomu, že bude jasná noc, chtějí plout dále. Vybízejí nás, abychom jeli s nimi.
Mně se návrh líbí, obracím se na Josífka, co on tomu říká.
„Co tomu říkám? Nejedu! Nikdo z nás to tady nezná a já nikam, kde to neznám, nelezu. Zvlášť v noci ne. To je má zásada!“
Konec, vykřičník!
Nikdo na světě by nepřiměl Josífka, aby opustil své zásady. Po půlhodině se s námi Argentinci loučí a plují dále.

S prvním rozbřeskem jsme se vydali na cestu i my.
„Já vím, že ti dva Argentinci jsou už dobrých padesát kilometrů před námi. Taková krásná noc, měli jsme jet s nimi, ale kdepak ty, se svými zásadami,“ zlobím Josífka.
Jsme už několik hodin na cestě. Proud řeky je stále silnější. Ačkoliv se opatrně držíme stále při levém břehu, naše lehké plavidlo letí jako šíp. Pojednou zaslechnu, jako by v dáli hřmělo.
„Josefe! Slyšíš?“
„Slyším. Tam za tou zátočinou něco bude. Veslujme ke břehu! Rychle!“
Zdoláváme proud a těsně před zákrutem se chytáme větví vyvráceného stromu. Konečně jsme na pevné zemi a vytahujeme kánoi na souš.
„A teď se podíváme, jak to vypadá s řekou!“
Pracně zlézáme skalnatý útes a zanedlouho máme před sebou překvapující pohled. Vodopád! Těsně za zákrutem řeky padají spousty vod do hloubky asi čtyřiceti metrů. Skoro současně vykřikneme oba: Argentinci! Mlčky ukazuje Josef na nějaký předmět podlouhlého tvaru, který leží asi sto metrů pod vodopádem.
Po delší námaze jsme si mačetami prosekali stezku křovím a sestoupili pod vodopád. Podlouhlý předmět byla kánoe, na několika místech proražená. Poznali jsme ji. Dlouho jsme pátrali v okolí, ale nenašli už ani stopy po obou mužích.

Snesli jsme svou loď stezkou a pokračovali v cestě. Odpoledne jsme našli ještě dva pozůstatky z nešťastné noční výpravy mladých Argentinců: zlomené pádlo a klobouk.
Chtěl jsem klobouk vylovit, ale Josífek mně přidržel pádlo.
„Nač ten klobouk? Věci utonulých patří vodě – to je má zásada!“
Užuž jsem se rozpřáhl, abych Josífka rýpl pádlem do žeber, ale vtom jsem si uvědomil, že to byla jeho zásada, která nás odvrátila od nebezpečné noční plavby.
Trvalo chvíli, než jsme znovu promluvili.
OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Batlička Otakar

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit

Než si knihu půjčíte z knihovny a začnete číst...

Miloš Zeman se vyznává k lásce k Vysočině v knize fotografií

Miloš Zeman se vyznává k lásce k Vysočině v knize fotografií

Vážím si každého, kdo místo toho, aby si postavil „podnikatelské baroko“, koupí chalupu a tu opraví. Prezident Miloš Zeman. ...

Soukromé západy slunce Františka Listopada

Soukromé západy slunce Františka Listopada

Básnická sbírka vychází dne 26. listopadu u příležitosti 91 narozenin Františka Listopada, držitele Seifertovy ceny. ...

Matoucí encyklopedie. Humorista Saša Gr. vydává další dílo

Matoucí encyklopedie. Humorista Saša Gr. vydává další dílo

O něco dříve narození si možná ještě vzpomenou na krásnou barevnou knížku Bohumila Říhy – Dětskou encyklopedii. Ta byla předobrazem zvl...

Týdny Olgy Stehlíkové. Kremační poezie z manželského života

Týdny Olgy Stehlíkové. Kremační poezie z manželského života

Autorka, která vypadá velmi sympaticky, se ve svých drobných epických básních vypisuje z každodenních příběhů, které se jí přímo nebo n...

Jan Špáta, monografie legendárního dokumentaristy

Jan Špáta, monografie legendárního dokumentaristy

Monografie přináší shrnující pohled na klasika českého filmu a představuje podrobně jeho bohatý životní příběh. Je koncipována nejen pr...

Cesta poradního kruhu. O umění otevřené komunikace nejen ve školách

Cesta poradního kruhu. O umění otevřené komunikace nejen ve školách

Kniha přináší ucelený a detailní popis metody, která učí otevřené komunikaci, autentickému sdílení a společnému rozhodování. ...

Smysl Životic podle Douglese Adamse v české verzi

Smysl Životic podle Douglese Adamse v české verzi

V životě * existují stovky situací, prožitků, pocitů i věcí, které všichni dobře známe, ale pro které chybí pojmenování. Svět je ale zá...

Kabinet mistra Vrchlického podle Wernische

Kabinet mistra Vrchlického podle Wernische

Ivan Wernisch jistě nevybíral špatně. Nejčastěji těží z knihy Hořká jádra (1889), a to šestkrát, a po pěti básních vyjímá ze svazků Bod...

Svět. Civilní poezie Vladimíra Martince

Svět. Civilní poezie Vladimíra Martince

Civilní poesie, vyrovnání se životem na poli zvaném svět. ...

Pan Mercedes. Kingův bezchybný portrét masového vraha

Pan Mercedes. Kingův bezchybný portrét masového vraha

Filmy Já, Olga Hepnarová či Auto zabiják od Quentina Tarantina jste možná viděli. Jsou však tyto příběhy i nějak zle návodné? A měly se...

Akademická příručka českého jazyka aneb jak správně napsat osobní či úřední dopis nebo mail

Akademická příručka českého jazyka aneb jak správně napsat osobní či úřední dopis nebo mail

Internetovou jazykovou příručku kolektivu autorů Ústavu pro jazyk český AV ČR využilo během prvních tří let od jejího zpřístupnění více...

Skandálni kniha  sexuálního loudila Grahama Greena

Skandálni kniha sexuálního loudila Grahama Greena

Katolíci mají s Grahamem Greenem (1904 - 1991) trochu problém. Sami ho zařazují mezi tzv. katolické autory a přitom jeho život byl ukáz...

Jak marná je snaha člověka, když usiluje dodat si vážnosti před těmi, kdož mu nejsou naprosto rovni, ba ani nesnesou srovnání s ním. Rozhodl jsem se, že už nikdy, bude-li mi jen trochu možno vyhnout se tomu, nebudu skládat důvěru ve vladaře a ministry.
Jonathan Swift, Gulliverovy cesty

S dětmi do knihovny. Dejte jim šanci, aby uměly česky a nebyly hloupé

Říkají mu lotřík Petřík, ale všechno je jinak...

Říkají mu lotřík Petřík, ale všechno je jinak...

Jestli je Petřík skutečné lotřík to zjistíte z téhle knížky pro začínající čtenáře. Je určená pro děti od šesti let a zvláště klukům se...

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem pohledem Jiřího Sopka

Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem pohledem Jiřího Sopka

Světoznámá kniha o podivuhodné cestě Nilse Holgerssona s divokými husami Švédskem vyšla roku 1906, a i když už se dnes ve škole jako uč...

Mezi skřítky aneb malé pohádkové horory Dominika Filipa

Mezi skřítky aneb malé pohádkové horory Dominika Filipa

Autor Dominik Filip je málo známým protipólem pohádek Němcové a Erbena. Ve své knize napsal: Nesnažil jsem se nikterak vnášet do nich u...

Naše máma je bosorka - Futová příjemně překvapila

Naše máma je bosorka - Futová příjemně překvapila

Humorné vyprávění o dvou dětech z paneláku na téma „kdybych najednou mohl čarovat“; jednoduchý jazyk; zábavnost situací a překvapivý zá...

České dějiny očima psa II.díl

České dějiny očima psa II.díl

Máte rádi dějepis, zajímá vás, co se u nás v běhu času přihodilo? A chcete se to dozvědět trochu jinak? Pak držíte v ruce tu správnou k...

Knížka plná her a hádanek pro děti. S kým vstává sluníčko.

Knížka plná her a hádanek pro děti. S kým vstává sluníčko.

Zábavných knih pro děti, plných básniček, hádanek, rébusů není nikdy dost a kvalitních už vůbec. Objevili jsme dvě, které jsou určeny m...

Panenka Blaženka a auťáci, večerníčková pohádka

Panenka Blaženka a auťáci, večerníčková pohádka

Albatros vydal v edici Ahoj děti – Dobrou noc další večerníček. Tentokrát je to třináctidílná série O panence Blažence z roku 1988. Scé...

Pan Sova. Po Kvaku a Žbluňkovi další vynikající kniha Arnolfa Lobela pro malé děti

Pan Sova. Po Kvaku a Žbluňkovi další vynikající kniha Arnolfa Lobela pro malé děti

Knížky Kvaka a Žbluňka patří u nás mezi jeho nejznámější. Nyní vychází jeho další knížka. Jmenuje se Pan Sova a stejně jako knížky s „o...

Nemetonburk – tajemství ze slovanských dob

Nemetonburk – tajemství ze slovanských dob

 Nemetonburk je velice obsáhlé, složité a „zašifrované“ dílo. Čtyři sourozenci cestují napříč časy a prostory a zažívají neobyčejn...