Nevěřte všemu, co se k věření předkládá. Komenský

Vybíráme pro vás zajímavé knihy

Kallocain. Karin Boye a její světově proslulý vizionářský román o budoucnosti lidstva

Kallocain. Karin Boye a její světově proslulý vizionářský román o budoucnosti lidstva

Kallocain je droga pravdy, po jejímž požití každý vyzradí na sebe i na své nejbližší i ta nejskrytější tajemství. Její objevitel je zde loajální souvoják Světového státu Leo Kall, který žije...

Milan Děžinský od tajností oproštěný

Milan Děžinský od tajností oproštěný

"I ta nejkrásnější báseň říká, co dávno vím. / Báseň není život. / Je v pořádku, když končí nádechem." M. Děžinský: Chtěl bych dnes přijít do veselého domu. ...

Hlemýźď Čilišnek. Bláznivé básničky Pavla Šruta s ilustracemi Jiřího Šalamouna

Hlemýźď Čilišnek. Bláznivé básničky Pavla Šruta s ilustracemi Jiřího Šalamouna

Knížka, která byla už svého času bestseller, je psána a kreslena pro začínající čtenáře, díky lehce zapamatovatelným veršům s pravidelnými rýmy. Dá se říct, že některé z nich už skoro zlidov...

Příhody brášky Králíka. Skvostné pohádky Pavla Šruta a Jindry Čapka

Příhody brášky Králíka. Skvostné pohádky Pavla Šruta a Jindry Čapka

Bráška Králík není tradiční pohádkový hrdina. Je to trochu rošťák a filuta, který své silnější protivníky poráží vtipem, lstí a chytrostí. Chce být za každou cenu vítězem, a tak si často vym...

Malý bratr, hackerský román Doctorowa pro všechny

Napínavý a inteligentní příběh o mladíkovi, který se dostane do konfliktu s chobotnicí vládní moci. Konkrétně jde o události kolem teroristického útoku a z toho vyplývající paranoie. Paralela s Orwellem (1984) a pádem WTC je evidentně zřejmá. Přestože kniha byla napsána těsně po pádu dvou výškových budov v New Yorku, je překvapivé, jak se autorovy předpovědi po deseti letech splnily a naplňují.

maly bratr doctorow


Hlavní hrdina knihy Marcus má sedmnáct, je nadprůměrně inteligentní a je tak trochu i hacker (alias w1n5t0n). Klidně nám řekne, jak hacknout X-box nebo jak padělat čipovou kartu do metra. Zajímá se ale  také o hippies nebo LARP-ování. A to vše je šikovně zakomponováno do celého příběhu, který je koncipován jako vzpoura proti podivnému společenskému systému, kterému přestává rozumět. Proti systému, který něco hlásá, a jinak se chová.

Jednoho dne si Marcus vyrazí s kamarády za školu a před jeho očima dojde k teroristickému útoku na San Francisco. Zanedlouho se ocitnou pod kontrolou Ministerstva vnitřní bezpečnosti, které je obratem uklidí do tajné věznice k několikadenním nevybíravým výslechům. Když je konečně propustí, zjistí Marcus, že se město změnilo v policejní stát, kde s každým zachází jako s potenciálním teroristou.

Cory Doctorow (1931–2015) na rozdíl od mnoha spisovatelů, kteří rozebírají pád mrakodrapů v New Yorku, popisuje především následky a vliv události na principy demokracie ve společnosti. Svým zaměřením i obsahem není kniha určena jen mládeži. Malý bratr má poselství, které se týká především reálného porušování lidských práv ve společnosti a svobody vůbec. A kvůli tomu bychom měli po knize sáhnout všichni.

Doctorow byl za knihu nominován na cenu Nebuly i Huga.
Malý bratr | Cory Doctorow | Nakladatelství: Triton

Cory Efram Doctorow (*17. července 1971, Toronto, Kanada)

je kanadsko-britský blogger, novinář, spisovatel science fiction a spoluzakladatel blogu Boing Boing. Je aktivistou v oblasti liberalizování zákonů týkajících se autorských práv a zastáncem organizace Creative Commons, pod jejímiž licencemi vydává své knihy. Mezi častá témata jeho děl patří např. Digital Rights Management (DRM) a sdílení souborů.
Více Wikipedia http://cs.wikipedia.org/wiki/Cory_Doctorow

Ukázka z knihy Malý bratr

Za deset minut mělo zvonit, takže jsem na přípravu neměl moc času. První na pořadu dne byly ty otravný snímače chůze. Jak už jsem zmínil, snímaly původně obličeje, jenže to je podle soudního rozhodnutí v rozporu s ústavou. Pokud vím, žádnej soud se doposavad nevyjádřil, jestli je snímání chůze ústavně přijatelnější, a dokud to neudělá, budeme je holt mít na krku.

Každej máme vlastní styl chůze a ostatní nás podle něj snadno poznají – až příště pojedete pod stan, zkuste si schválně všimnout, jak se pohupuje baterka, kterou si váš kamarád svítí na cestu. Dost možná dotyčnýho poznáte jen podle toho, jak se to světýlko hýbe, poněvadž z toho příznačnýho kejklání nahoru a dolů si naše opičí mozečky umějí odvodit, že se k nám blíží někdo známej.

Software k rozpoznání chůze člověka vyfotí za pohybu, pokusí se z obrázku vypreparovat jeho siluetu a podle záznamů v databázi pak zjistit, o koho kráčí, abych tak řekl. Chůze je biometrickej údaj jako třeba otisky prstů nebo tvar sítnice, jenom u ní, na rozdíl od těch dvou, mnohem častěji dochází ke „kolizi“. Biometrická „kolize“ nastane ve chvíli, kdy zjištěný data pasujou na víc osob. Otisky prstů máme každej jiný, ale spousta z nás chodí stejně.

Naprosto stejně teda ne, to dá rozum. Bráno centimetr po centimetru patří vaše chůze čistě a jenom vám. Potíž je v tom, že vaše chůze měřená cenťák po cenťáku se mění podle toho, jak jste unavení, po jakým povrchu jdete, jestli jste si při basketu podvrtli kotník nebo si zrovna pořídili nový boty. Takže systém váš profil drobet rozostří a vyhledá všechny, kdo chodí přibližně jako vy.

A takových jsou mraky. Navíc vůbec není těžký nejít vůbec svojí chůzí – stačí si sundat jednu botu. Jenže s jednou botou chodíte zase vždycky stejně, takže vás snímače dřív nebo později identifikujou. Proto do svých protisnímačových diverzních akcí s oblibou zapojuju faktor náhody: nasypu si do každý boty hrstičku štěrku. Je to levný, účinný a neudělám dva kroky stejně. A jako bonus dostanu parádní reflexní masáž chodidel. (Dělám si srandu. Reflexní masáže jsou z vědeckýho hlediska přínosný asi jako rozpoznávání chůze.)

Ze začátku snímače spouštěly poplach, kdykoli do areálu školy vkročil někdo neznámej.

A to byla jízda.

Alarm vyzváněl co deset minut. Když přišel pošťák. Když se ve škole ukázal někdo z rodičů, když se dělníci pustili do opravy basketbalovýho hřiště. Když student přišel do školy v nových botách.

Takže teď jenom zaznamenávají, kdy a kde se kdo pohybuje. Jakmile někdo během vyučování odejde ze školy, snímače nad východem zkontrolujou, jestli jeho chůze aspoň zhruba sedí na některýho studenta, a když jo, spustěj sirény jak o náletu.

Chavezku lemujou cestičky vysypaný štěrkem. Pro všechny případy si ho vždycky trochu naberu do batohu. Beze slova jsem Darrylovi poslal hrstku malých špičatých šutýrků a oba jsme si nacpali boty.

Do konce hodiny zbývala jen chvilička, když mi najednou došlo, že jsem se ještě na stránkách Harajuku Fun Madness nepodíval, kde hledat novou indícii! Soustředil jsem na útěk tak moc, že jsem dočista zapomněl zjistit, kam zdrháme.

Otočil jsem se ke SchoolBooku a začal psát. Běžela na něm předinstalovaná zamknutá spywarová verze Internet Exploreru – šmejdskýho webovýho prohlížeče, kterej co chvíli spadne a kterej nikdo pod čtyřicet nepoužívá dobrovolně.

Na flashce v hodinkách jsem měl přichystanej Firefox, ale jen tak jsem ho spustit nemohl – na SchoolBoocích jely Windows Vista4Schools, obstarožní operační systém, jehož přičiněním žilo vedení školy v iluzi, že to ono určuje, který programy studenti můžou spustit a který ne.

Jenomže Visty4Schools jsou samy sobě největším nepřítelem. Obsahujou tuny aplikací, na který si nechtějí nechat šáhnout – prográmky zaznamenávající, jaký klávesy mačkáte nebo cenzorský programy –, takže je spouští ve zvláštním, ze systému nezobrazitelným režimu. Uživatel je nemůže ukončit, poněvadž je ani nevidí.

Pro operační systém jsou neviditelný všechny programy začínající na $SYS$: neukážou se ve výpise souborů ani procesů. Svůj Firefox jsem proto pojmenoval $SYS$Firefox, takže po spuštění zmizel Wšetečnejm z dohledu.

Nezávislej prohlížeč jsem měl, teď už mi chybělo jenom nezávislý připojení. Ve školní síti se sledovalo každý kliknutí, což někdo, kdo se chce na stránkách Harajuku Fun Madness trochu zvetit z probíranýho učiva, nemá zapotřebí.

Řešení má jméno TOR – The Onion Router, doslovně teda cibulovej router, a je to genialita sama. TOR je internetová aplikace, která sbírá žádosti o webový stránky a přeposílá je jiným cibulovým routerům, a ty zas dalším, až jeden požadovanou stránku vyvolá a pošle ji přes všecky ty cibulový slupky zpátky k žadateli. Komunikace mezi jednotlivýma routerama se šifruje, takže škola nezjistí, o co člověk žádá, a slupky zase nevědí, pro koho pracujou. Takových síťových uzlů existujou milióny: všechno dala dohromady americká Námořní výzkumná laboratoř, aby pomohla lidem v Sýrii, v Číně a podobných zemích obejít cenzorský programy – čímž pádem je tahle věc pro někoho, kdo se pohybuje v těsných hranicích průměrný americký střední školy, jako stvořená.

TOR funguje, jelikož na škole vedou uzavřenou černou listinu nepřístojných adres, na který se nikdo nedostane, a adresy síťových uzlů se v jednom kuse mění – všechny je na tu listinu zkrátka dostat nemůžou, ani kdyby se zbláznili. Zásluhou Firefoxu a TORu jsem byl tudíž neviditelnej, v bezpečí před špiclováním Školní rady, a mohl bez obav na stránkách Harajuku FM očíhnout, co se chystá.

OBRAŤE LIST A ČTĚTE DÁL... Doctorow Cory

Přidejte informaci k článku

Bezpečnostní kód
Obnovit

Než si knihu půjčíte z knihovny a začnete číst...

Jak se stát Britem aneb s humorem o tom jak zůstat Britem v mizející Británii

Jak se stát Britem aneb s humorem o tom jak zůstat Britem v mizející Británii

Spisovatel George Mikes (1912-1987) ve svých úsporných, ale vtipných povahopisných črtách, postihuje svéráz života v Anglii stejně, jak...

Kapitalismus jako zombie, jemuž se nedaří zemřít podruhé

Kapitalismus jako zombie, jemuž se nedaří zemřít podruhé

„Současnou celkovou krizi lze chápat jako nasvícení kapitalismu. Nejsou obrysy, které při tom zahlédneme, obrysy zombie?“ ...

Básně Michala Černíka. Můj život je srozumitelný, ať budu kdekoliv

Básně Michala Černíka. Můj život je srozumitelný, ať budu kdekoliv

Michal Černík je znám jako autor dětských knížek. A to převažně úspěšných knih. Vydal jich přes dvě desítky knih pro děti (říkadla, ver...

České typy a jiné eseje – Josef Jedlička

České typy a jiné eseje – Josef Jedlička

Opravdu jedinečný počin si připsalo nakladatelství Albatros, když vydává knihu Josefa Jedličky, jednoho z nejzajímavějších českých pová...

Zastavený film. Gerychova poezie dychtivého srdce

Zastavený film. Gerychova poezie dychtivého srdce

Autor Zdeněk Gerych se narodil v roce 1953, emigroval do USA v roce 1985 a píše, jak sám doznává, aby se zachoval při zdravém...

Filologův sen Björna Larssona o celoživotní slepé vášni

Filologův sen Björna Larssona o celoživotní slepé vášni

Devět povídek z akademického prostředí s nadhledem vypráví o touze bádat, objevovat a pokořit si skutečnost za pomoci vědy. Především j...

Pět Tibeťanů. Stará cesta k nové kvalitě života

Pět Tibeťanů. Stará cesta k nové kvalitě života

Pět Tibeťanů je systém jednoduchých, časově i fyzicky nenáročných, ale velmi účinných cviků, které se plukovník Bradford naučil v tibet...

Oscar Wilde vykreslil Obraz Doriana Graye jako zrcadlo našeho bláznivého světa

Oscar Wilde vykreslil Obraz Doriana Graye jako zrcadlo našeho bláznivého světa

Osiřelý mladý muž, Dorian Gray, podle naturelu zcela jistě deviant, jak by prohlásil účetní Klaus, je hrdinou románu Oscara Wilda. Ten ...

Dickensův strašidelný dům a jeho příběhy

Dickensův strašidelný dům a jeho příběhy

Poprvé opravdu reprezentativně vyšla česky kniha iniciovaná a spolunapsaná kdysi Charlesem Dickensem Strašidelný dům a jeho příběhy (18...

Dějiny filmu a umění filmu - knihy, přehled

Dějiny filmu a umění filmu - knihy, přehled

Přehled knih zaobírající se filmovou historii a uměním filmu. ...

Hudebně-literární slovník 1 – 3. Inspirace slovesným uměním

Hudebně-literární slovník 1 – 3. Inspirace slovesným uměním

Hudebně-literární slovník doplňuje českou lexikografickou literaturu o nový pohled na hudební tvorbu v celosvětovém kontextu. Jeho orig...

Šklovského Sentimentální cesta o nenávisti, soucitném rozumu ve válkách

Šklovského Sentimentální cesta o nenávisti, soucitném rozumu ve válkách

Šklovského fenomenální román-vzpomínka Sentimentální cesta podává opravdu drsný válečného obraz Ruska zmítaného rudou revolucí, zmatky ...

Současný neoliberalismus je projevem nepokorné pýchy. Je náboženstvím svého druhu, v němž byl na boha povýšen Trh. Podobně jako strana za minulého režimu, osobuje si Trh monopolní postavení a všechno ostatní si podřizuje. Trh se stává monopolem, popírajícím vší skutečnou pluralitu. To on přiřazuje hodnotu všemu, i člověku a činí tak jen podle svých vlastních měřítek. Ti, kteří umějí vydělat více, jsou více lidmi, než ostatní. To oni „prokázali přirozenou, tj. od přírody danou nadřazenost a v laskavé velkorysosti dávají neschopným nebo méně schopným nuzákům práci. Tato nová ideologie oprašuje starý sociální darwinismus, jeden z ideových zdrojů nacismu, v němž budoucnost patří mocným a úspěšným, které sama příroda předurčila k jejich výjimečnému postavení. Těm ostatním „zbývá pouze jedno: děkovat mocným, že je vůbec nechají žít“. Případný hospodářský úspěch je založen na zhoršujících se podmínkách pro zaměstnance. Když se z pracujících stanou lidé s prekérním, nejistým zaměstnáním a životem, nevznáší požadavky, jsou levnější, můžete je kdykoli vyhodit a tak dále. Tohle se dnes běžně považuje za nezbytný rys zdravé ekonomiky. Přitom to není žádný přirozený stav, ale rozhodnutí lidí, kteří drží v rukou moc.
Milan Valach, pedagog a publicista, zakladatel Hnutí za přímou demokracii

S dětmi do knihovny. Dejte jim šanci, aby uměly česky a nebyly hloupé

Dášenka a Pumprlík. Slavná knížka pro začínající čtenáře i předčítání

Dášenka a Pumprlík. Slavná knížka pro začínající čtenáře i předčítání

Jedna z nejlepších dětských knížek Zdeňka Karla Slabého Dášenka a Pumprlík poprvé vyšla před rovným půlstoletím (1967), a když se nedáv...

Eliáš a babička z vajíčka Ivy Procházkové

Eliáš a babička z vajíčka Ivy Procházkové

Osamocení dítěte uprostřed rodiny je častým tématem v dětské literatuře nejen ve světě, ale i u nás. Kritiky nejvíc oceňovanou v této o...

Kouzelná lampa a další arabské pohádky

Kouzelná lampa a další arabské pohádky

Do exotického světa arabských pohádek, známých z vyprávění bájné Šeherezády, vás vtáhne spisovatelka Daniela Fischerová a výtvarníci Re...

Lesohrad. Fantastické příběhy z kouzelné obory s ilustracemi Barbory Kyškové

Lesohrad. Fantastické příběhy z kouzelné obory s ilustracemi Barbory Kyškové

Po celá staletí byly do utajené odlehlé obory jménem Lesohrad shromažďovány kouzelné bytosti – zabránilo se tak jejich úplnému vyhynutí...

Mizející zvířata aneb jak je chránit před lidmi

Mizející zvířata aneb jak je chránit před lidmi

Jedna z mála erudovaných encyklopedíí pro děti a mládež vydává Euromedia. Srozumitelnou formou se zde dovíte o složitých ekologických v...

Malý princ poprvé jako grafický román - komiks

Malý princ poprvé jako grafický román - komiks

Jedna z nejpopulárnějších knih na českém trhu - Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho dostává nový kabát od výtvarníka a komiksového...

Jak se loví dinosauři – historie planety

Jak se loví dinosauři – historie planety

Už dlouho jsem nečetl tak zajímavou knihu, kterou by napsal autor fundovaný se schopnosti čtivě psát. Kniha o historii, zajímavostech a...

Míšovo tajemství pro prvňáky od Eduarda Petišky

Míšovo tajemství pro prvňáky od Eduarda Petišky

Půjdete také letos poprvé do školy jako malý Míša? Tak to vás jistě budou zajímat jeho malá i velká dobrodružství. ...

Myšky z domku i z lesa

Myšky z domku i z lesa

Michal Viewegh nazval jednu svou knížku Povídky o manželství a o sexu. Vzápětí neopomněl v tisku vysvětlit, proč je v titulu předložka...